Klíčové body
- Výzkumy ukazují, že pokud je uznání smysluplné, je čtyřikrát pravděpodobnější, že se zaměstnanci zapojí
- Z údajů vyplývá, že dva ze tří zaměstnanců mají pocit, že jejich práce zůstává nepovšimnuta nebo nedoceněna
- Profesionální uznání pomáhá zaměstnancům pochopit, že si jich zaměstnavatel váží
- Nezapomeňte, že i když uznání od nadřízených má své opodstatnění, sebepotvrzení je stejně důležité
Pokud se snažíte vzpomenout si, nejste sami. Z údajů vyplývá, že dva ze tří zaměstnanců mají pocit, že jejich práce zůstává nepovšimnuta nebo nedoceněna. Jak naznačil průzkum provedený společností Gallup, mezera v uznání zaměstnanců může výrazně ovlivnit jejich angažovanost, přičemž smysluplné uznání vede k tomu, že zaměstnanci mají pětkrát větší pravděpodobnost, že se budou cítit spjati s firemní kulturou, a čtyřikrát větší pravděpodobnost, že budou angažovaní.
Profesionální uznání pomáhá zaměstnancům pochopit, že si jich zaměstnavatel váží, což hraje zásadní roli při udržování morálky a motivace pracovníků. Je důležitým pojivem, které zaměstnance poutá k příslušné organizaci, díky němuž se cítí být neocenitelnou součástí celku.
Nacházíme se však v neutěšené realitě, kdy se většina zaměstnanců nesetkává s adekvátním uznáním za svou soustavnou tvrdou práci a úsilí na svém pracovišti. Absence potvrzujícího poplácání po zádech může často přinést nedostatek motivace a následný pokles produktivity. Vzniká tak začarovaný kruh, který má nakonec dopad jak na zaměstnance, tak na samotnou společnost.

Je důležité pochopit, že je naprosto normální toužit po uznání nebo potvrzení odvedené práce. Udělování uznání by však nemělo vždy záviset na externích zdrojích. Posilující a důslednější je praxe, kdy uznání vychází z vašeho nitra. Prozkoumáme čtyři strategie, které mohou zaměstnancům pomoci v navázání sebeuznání a uvolnit tolik potřebnou motivaci k tomu, aby zůstali aktivní a angažovaní ve svých rolích.
Za prvé, stanovte si osobní cíle stranou od cílů poskytovaných v práci. Cíle související s prací jsou primárně v souladu s vaší profesní rolí a zaměřují se na požadavky společnosti, nikoli na váš osobní seberozvoj. Musíte si formulovat některé subjektivní cíle, které se zaměřují na osobní učení a růst dovedností. Můžete se zaměřit na poznávání různých odvětví nebo profesí nebo se můžete rozhodnout naučit se nové řemeslo související s vaší prací. Dosažení těchto vlastních cílů podporuje vnitřní pocit úspěchu a posiluje motivaci.
Za druhé, nedovolte, aby se vaše osobní cíle staly známkou stresu. Zvykněte si oslavovat své pokroky, ať se zdají jakkoli malé. Začněte tím, že si určíte milníky, které můžete na své cestě oslavit a ocenit. Zaznamenávání drobných vítězství na konci každého pracovního dne, jako je překonání náročného úkolu nebo získání potěšující zpětné vazby od kolegy, může vzbudit pocit úspěchu. Vedení záznamů o vašich úspěších a pozitivní zpětné vazbě od kolegů, klientů a mentorů vám může posloužit jako motivační zásobárna, do které můžete sáhnout v náročných obdobích.

Za třetí, pokud se v práci cítíte vyhladovělí po konstruktivní kritice nebo zpětné vazbě, neostýchejte se ji výslovně vyhledat. Zpětná vazba je základním kamenem osobního a profesního růstu. Pomáhá identifikovat oblasti, v nichž se můžete zlepšit, a pomáhá vám překonat případná omezení. Mnoho manažerů však může zpětnou vazbu přehlížet z různých důvodů, od věčné zaneprázdněnosti až po pocit, že nejsou dostatečně připraveni konstruktivní kritiku poskytnout. Tento problém můžete zmírnit tím, že si s nadřízeným naplánujete sezení pro zpětnou vazbu nebo mu položíte přímé otázky týkající se vašeho výkonu. Pamatujte, že zpětná vazba je nástrojem růstu a měla by být naléhavě vyhledávána a často vyhodnocována.
A konečně rozšiřte své kontakty. Pocit osamělosti může být často spojen s nedostatkem uznání. Pěstování vztahů na pracovišti a udržování kontaktů s bývalými mentory nebo kolegy může pomoci odbourat tento pocit. Vyhledávejte rady, sdílejte zkušenosti a rozšiřujte své znalosti o různých profesních záležitostech prostřednictvím kontaktů s ostatními. Aktivně se zapojte do interních příležitostí k navazování kontaktů, například do skupin zaměstnanců, abyste nejen rozvíjeli své kontakty, ale také budovali alternativní kanály uznání.

Nezapomeňte, že i když uznání od nadřízených má své opodstatnění, sebepotvrzení je stejně důležité, ne-li důležitější. Oslavování osobního pokroku, získávání zpětné vazby, stanovování a plnění osobních cílů a rozšiřování profesní sítě jsou účinné nástroje, které můžete využít k posílení motivace a angažovanosti na pracovišti. Bez ohledu na vnější potvrzení musíte i nadále dbát na svůj osobní růst a přínos pro organizaci.
Nezapomeňte, že to, že se ukážete sami sobě, je vaším nejvýznamnějším úspěchem a zaslouží si náležité uznání. Navzdory současným překážkám jsou vaše dovednosti, znalosti a úsilí cenné a měli byste si jich i nadále vážit.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky