Klíčové body
- Dluhové trhy se nacházejí v rizikovém módu, podporovaném optimismem po snížení sazeb Fedu a politickými změnami po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA
- Rostoucí počet bankrotů a vysoké úrokové sazby signalizují skrytá rizika pro podnikové úvěry a trh s pákovými dluhy
- Nejistota ohledně vývoje sazeb a inflace v roce 2025 může výrazně ovlivnit budoucí výkonnost rizikových aktiv a trhů s úvěry
Tento optimismus přinesl výrazný pokles rizikových prémií u vysoce výnosných dluhopisů, které od začátku srpna ztratily více než 1 procentní bod. Společnosti zároveň zahájily rekordní prodej úvěrů s pákovým efektem, dosahující hodnoty 105 miliard USD během jediného týdne.
Přesto se však za těmito pozitivními čísly skrývá hrozba. Úrokové sazby zůstávají ve srovnání s posledními 15 lety relativně vysoké, a na trzích se začínají objevovat první varovné signály, že podnikové úvěry mohou čelit problémům.
Rostoucí počet bankrotů
Počet společností, které v listopadu podaly návrh na ochranu před bankrotem podle kapitoly 11, dosáhl nejvyšší úrovně od srpna 2023. Týká se to především dlužníků se závazky přesahujícími 50 milionů USD. Společnost JPMorgan Chase & Co. navíc hlásí, že míra selhání u úvěrů s pákovým efektem se vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních 46 měsíců. Růst služeb, který byl donedávna klíčovým motorem ekonomiky, mezitím vykazuje nejpomalejší tempo za poslední tři měsíce.

Podle Johna Broze, výkonného ředitele společnosti PPM America, Inc., je hlavním faktorem nárůstu nesplácených úvěrů prostředí vysokých úrokových sazeb. „Vysoké sazby dlužníkům nechávají jen velmi malý prostor pro chyby,“ uvedl Broz a dodal, že se zaměřují na investice do společností s pevnou pozicí na trhu a schopností přenášet vyšší náklady na zákazníky.
Riziková část úvěrového trhu
Největší obavy panují kolem rizikovější části trhu s pákovými úvěry. Zatímco tato aktiva v listopadu přinesla výnos 0,92 %, část s nejnižším ratingem CCC vykázala výnos pouze 0,18 %. Stratégové společnosti UBS upozorňují, že zhoršení makroekonomických podmínek by mohlo způsobit historicky nízkou míru návratnosti na většině úvěrových trhů.
Podle UBS je současná míra návratnosti úvěrů s pákovým efektem v USA o 13 procentních bodů nižší než průměrná historická úroveň. U vysoce výnosných dluhopisů je tato odchylka o něco menší, ale stále dosahuje 5 procentních bodů. Navíc je trh převážen zadluženými společnostmi, z nichž mnohé vlastní soukromé kapitálové společnosti zasažené vyššími náklady na financování. Přibližně 37 % emitentů má ukazatel úrokového krytí mezi jednou a dvěma, což znamená, že by mohli mít vážné problémy se splácením, pokud by ekonomické podmínky dále zhoršily.
Soukromé úvěry a podpora věřitelů
V oblasti soukromých úvěrů byla zatím schopnost dlužníků splácet dluhy do jisté míry podpořena spoluprací věřitelů a soukromých kapitálových společností. Polovina emitentů na středním trhu podle analýzy Morningstar DBRS získala podporu ve formě kapitálových injekcí, odložených splátek nebo hluboce podřízených úvěrů, což jim umožnilo udržet se nad vodou.
I přes tato opatření je však jen asi 5 % úvěrového trhu s pákovým efektem v problémovém teritoriu. Stratégové obecně očekávají, že míra nesplácení tohoto dluhu se v příštím roce zmírní, protože junk dlužníci dokázali refinancovat své dluhy a odsunout jejich splatnost.
Hrozba vyšších výpůjčních nákladů
Další problémy by mohly nastat, pokud by výpůjční náklady klesly méně, než se očekává, například v důsledku rostoucí inflace. Zatímco většina investorů předpokládá, že Fed tento měsíc sníží sazby, výhled pro rok 2025 zůstává nejistý. Amanda Lyman ze společnosti BlackRock varuje, že potenciální zrychlení inflace by mohlo omezit prostor pro další snižování sazeb.

Prezident Fedu v St. Louis, Alberto Musalem, nedávno upozornil, že některé ekonomické ukazatele naznačují riziko opětovného růstu inflace. „Pokud Fed nebude moci snižovat sazby tak rychle, jak se očekává, mohlo by to vytvořit nepříznivé prostředí pro riziková aktiva,“ uvádí zpráva BlackRock.
Výhled na úvěrovém trhu
Dluhové trhy nyní čelí smíšenému výhledu. Na jedné straně je snížení sazeb Fedu a optimismus po zvolení Trumpa faktorem, který podporuje růst. Na druhé straně přetrvávají obavy z možného nárůstu nesplácených úvěrů a dopadů vyšších úrokových sazeb na zadlužené společnosti.
Bude zásadní sledovat, jak se tyto protichůdné faktory projeví v nadcházejících měsících. Pokud budou výpůjční náklady pokračovat v poklesu, mohly by dluhové trhy zaznamenat další růst. Naopak, jakýkoli náznak zpomalení inflace nebo neochota Fedu pokračovat v rychlém snižování sazeb by mohly způsobit výrazné výkyvy v oblasti rizikových aktiv.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky