Klíčové body
- Trumpova administrativa plánuje 10% cla na veškerý dovoz z Číny, ale obchodní mezery mohou tento záměr ztížit
- Mezi hlavní příčiny rozdílů v obchodních údajích patří podhodnocení dovozu a pravidlo de minimis
- Čína vykazuje vyšší export do USA, než jaký je zaznamenán na americké straně, což zvyšuje rozdíly
Toho však může být obtížné plně dosáhnout, protože zboží v hodnotě desítek miliard dolarů těmto dovozním daním pravděpodobně unikne kvůli mezerám v zákonech a nedostatečnému započítávání toho, kolik zboží z Číny skutečně přichází.
V posledních letech někteří odborníci poukazují na zvětšující se rozdíl mezi údaji o obchodu USA a Číny, který je podle nich způsoben třemi faktory: celní mezerou „de minimis“, podhodnoceným vykazováním hodnoty dovozu ze strany amerických dovozců, kteří chtějí snížit náklady na cla, a nadhodnoceným vykazováním ze strany čínských vývozců, kteří chtějí maximalizovat daňové úlevy.
Anomálie se v údajích o světovém obchodu objevuje od počátku roku 2020, kdy Čína začala uvádět, že prodává do USA více zboží, než Amerika uvádí, že od asijského výrobního giganta nakupuje. Od té doby rozdíl neustále roste a s téměř 64 miliardami dolarů za prvních deset měsíců letošního roku je na nejlepší cestě překonat rekord z loňského roku.

Výsledek: USD se pravděpodobně vyhnou Trumpovým clům, ale údaje z USA také bagatelizují, jak moc jsou americké podniky a spotřebitelé stále závislí na obchodu s Čínou.
„Zkreslené obchodní údaje mohou tvůrcům americké politiky bránit v navrhování účinných obchodních politik a politik v oblasti dodavatelského řetězce,“ uvádí se v nejnovější zprávě Komise pro ekonomické a bezpečnostní hodnocení USA a Číny určené Kongresu.
Podle Adama Wolfa ze společnosti Absolute Strategy Research, který Komisi poskytl svědectví, USA v loňském roce vykazovaly nižší dovoz z Číny přibližně o 20-25 %. Odhaduje, že v loňském roce nebyl započítán dovoz z Číny v hodnotě až 160 miliard dolarů, a to převážně z důvodu, že američtí dovozci se vyhýbali clům tím, že své nákupy podhodnocovali nebo nesprávně vykazovali.
Mezera v zákoně de-minimis
Dalším faktorem, který způsobuje nedostatek údajů, je pravidlo „de minimis“, což znamená, že malé balíčky v hodnotě nižší než 800 USD se nezapočítávají a USA na ně neuplatňují clo. Podle odhadů Celní a pohraniční stráže USA američtí zákazníci a společnosti v prvních devíti měsících letošního roku dovezli ze světa na základě této mezery zásilky v hodnotě přibližně 48 miliard dolarů.
Velká část z toho pravděpodobně pochází z Číny, kde v posledních dvou letech zaznamenaly silný růst levné nákupní aplikace jako Shein a Temu.
Čínské údaje ukazují, že za prvních deset měsíců letošního roku byly do USA odeslány zásilky „zboží nízké hodnoty ve zjednodušeném celním řízení“ v hodnotě více než 17 miliard dolarů, což je více než celková hodnota za celý rok 2023. Tato hodnota se bude zvyšovat, protože jak Shein, tak Temu zaznamenaly v listopadu, měsíci poháněném nákupní horečkou Black Friday, rekordní prodeje a počet zákazníků v USA.
Podle údajů agentury Bloomberg Second Measure, která analyzuje karetní transakce spotřebitelů, prodeje na platformě Temu v USA v listopadu vyskočily o 31 % oproti předchozímu roku, zatímco u společnosti Shein došlo k meziročnímu nárůstu prodejů v USA o 20 %.
Administrativa prezidenta Joea Bidena v září uvedla, že tuto mezeru zúží, ale nezveřejnila žádné podrobnosti o tom, jak a kdy, a není jasné, zda v tom bude pokračovat i za Trumpa.
Podle výzkumu ekonomů společnosti Nomura Holdings Inc. tvoří zásilky de minimis 11 % čínského vývozu do USA, kteří tento týden odhadli, že pokud by byly zcela zakázány, došlo by k zásahu do růstu vývozu o 1,3 procentního bodu a k malému snížení expanze hrubého domácího produktu Číny.
Další vysvětlení části rozdílu v obchodních údajích pochází z druhé strany Tichého oceánu. Ekonomové Federálního rezervního systému ve zprávě z roku 2021 upozornili, že čínské společnosti nadhodnocovaly údaje o vývozu, aby získaly větší daňové úlevy.

Podle státních médií využilo od března 2020 do konce roku 2021 více než 90 000 společností v zemi téměř 38 miliard jüanů
Trumpova administrativa se bude muset vypořádat také s nárůstem čínského zboží, které se do USA dostává nepřímo přes jiná výrobní centra, jako je Vietnam nebo Mexiko.
Nový výzkum ukazuje, že ačkoli USA i Čína tvrdí, že vzájemně diverzifikovaly svůj obchod, USA jsou i nadále největší destinací pro čínskou přidanou hodnotu ve výrobě.
Celkově tyto údaje ukazují, že tvrzení, že USA snížily svou obchodní závislost na Číně, jsou přinejmenším předčasná.
Podle Wolfeho ze společnosti Absolute Strategy Research „USA nijak významně nezrušily svou závislost na Číně“. „Vyšší cla pravděpodobně povedou k většímu vyhýbání se clům, nikoliv k oddělování.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky