Klíčové body
- Philip Morris nadále expanduje napříč Českem
- Jak rozšíří svůj závod v Kutné Hoře?
- V ČR loni vzniklo nejvíce firem od roku 2019, počet zaniklých byl rekordní
Rozšíření závodu vyjde zhruba na miliardu korun, nová infrastruktura včetně nových laboratoří by měla být hotová do konce letošního roku. Na konferenci v Praze to řekli zástupci společnosti.
Podle průzkumu o užívání tabákových a nikotinových výrobků kouřila v roce 2023 klasické cigarety asi čtvrtina lidí, elektronické 11 procent, zahřívaný tabák sedm procent a nikotinové sáčky užívala tři procenta. Podle průzkumu z loňského května používá v ČR některý z výrobků s nikotinem polovina mladých. Podle lékařů sice alternativy nemají takové dopady na zdraví plic jako hořící tabák, mají ale také negativní dopady na zdraví, například srdce a cév.
Současný závod na výrobu tabákových produktů v Kutné Hoře zaměstnává přes 1000 lidí, podle společnosti rozšíření umožní vznik až stovky nových pozic. Firma rozšířením výroby reaguje na rostoucí poptávku po nikotinových sáčcích v Česku i dalších zemích.
Rozšíření závodu k výrobě nikotinových závodů podle generálního ředitele Fabio Costy přispěje k dalšímu rozvoji regionu. Společnost zároveň tvrdí, že výroba nikotinových sáčků má potenciál snížit počet kuřáků ve společnosti. Sáčky při užívání uvolňují o 99 procent méně škodlivých chemikálií než cigarety, uvedli zástupci firmy.
„Naším cílem je, aby každý dospělý kuřák měl podle svých preferencí možnost zvolit si lepší alternativu ke kouření cigaret. Poptávka konkrétně po nikotinových sáčcích v mnoha zemích významně roste,“ řekl prezident pro orální nikotinové produkty Nikolaus Ricketts.
Kouření cigaret lékaři spojují hlavně s rizikem rakoviny plic. Každý rok jí v Česku onemocní asi 6600 osob a 5400 na ni zemře. U alternativních výrobků odborníci zmiňují hlavně kardiovaskulární rizika. Nikotin jako jeden z rizikových faktorů zmínil například ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Společnost Philip Morris ČR je dceřinou společností Philip Morris International, která dlouhodobě rozvíjí své portfolio tak, aby zahrnovalo produkty mimo odvětví tabáku a nikotinu. Vedle tradičních tabákových výrobků distribuuje Philip Morris ČR na českém trhu bezdýmná elektronická zařízení IQOS, zařízení na nahřívání tabáku, elektronické cigarety či jednorázové elektronické cigarety a další související příslušenství.
Společnost loni v prvním pololetí zaznamenala oproti předloňskému prvnímu pololetí současně růst podílu u bezdýmných výrobků a pokles podílu v portfoliu cigaret. Celkový kombinovaný trh cigaret a nahřívaných nikotinových výrobků meziročně klesl v ČR odhadem o 7,1 procenta na 7,2 miliardy kusů, na Slovensku zůstal na podobné úrovni jako v roce 2023 v objemu 3,4 miliardy kusů.
Společnosti Philip Morris ČR vzrostl loni v prvním pololetí meziročně čistý zisk o 11,9 procenta na 1,9 miliardy Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 7,1 procenta na 10,4 miliardy Kč.
<!– DIP popup–>

V ČR loni vzniklo nejvíce firem od roku 2019, počet zaniklých byl rekordní
V loňském roce vzniklo v ČR 30.910 společností, o 1934 více než předloni a zároveň nejvíce od roku 2019. Zaniklo jich rekordních 17.099, meziročně o 1004 více. Na trhu tak přibylo 13.811 firem, zhruba o 1000 více než v roce 2023. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla společnost CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat portálu Informace o firmách.
„V loňském roce se počet firem, které na trh vstoupily, meziročně zvýšil o sedm procent. V roce 2024 ale také zaniklo historicky nejvíce společností. S růstem počtu firem lze ovšem očekávat, že poroste i počet zaniklých. V průměru vznikalo loni 2576 firem za měsíc a celkový počet firem se v průměru zvedl každý měsíc o 1151,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Loni připadlo 18 nových firem na deset zaniklých, stejně jako v roce 2023. V dřívějších letech přibývalo firem rychleji. Zpomalení růstu počtu společností v roce 2024 ovlivnil podle Kameníčkové nízký ekonomický růst, vysoké ceny energií a rostoucí mzdové náklady, stále ještě slabá poptávka domácností a firem a jejich přetrvávající sklon k úsporám.
Více než polovina nových společností z roku 2024 má sídlo v Praze, a to 15.782. S odstupem následoval Jihomoravský kraj s 3708 firmami a Moravskoslezský s 2190. Naopak nejméně, 380, jich vzniklo v Karlovarském kraji. V kraji Vysočina to bylo 537 podniků a v Libereckém kraji 573.
Praha se umístila na prvním místě i v počtu zaniklých firem, poté byl Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.
Počet společností se v minulém roce zvýšil ve všech regionech s výjimkou Ústeckého kraje, kde na deset zaniklých firem připadlo pouze devět vzniklých společností. V tomto kraji ubylo 58 firem a jejich počet se začal snižovat v září. Stejně jako v roce 2023 nejrychleji se zvyšoval počet společností na Vysočině, kde připadlo 30 nových firem na deset zaniklých. Na druhém místě byl Jihočeský kraj.
Nejvíce firem loni vzniklo v odvětví obchodu, 3802. V nakládání s nemovitostmi na trh vstoupilo 3643 firem a ve zpracovatelském průmyslu bylo 3110 nových společností. V obchodu zároveň nejvíce firem zaniklo, 5077. Dále to bylo v nakládání s nemovitostmi a v profesních, vědeckých a technických činnostech.
Na růstu počtu firem se loni nejvíce podílelo stavebnictví, ve kterém přibylo 1762 firem. V naprosté většině odvětví počet firem loni rostl. Nejrychleji to bylo v odvětví ostatní činnosti, do kterého patří například opravy výrobků pro osobní potřebu, a zejména v poskytování osobních služeb, jako jsou kadeřnické a kosmetické nebo praní prádla a čištění oděvů. Na deset zaniklých tam připadlo až 72 nových firem.
Polovina firem, které loni zanikly, působila na trhu 16 a více let, s podnikáním tedy začaly před rokem 2008. Pětina firem byla na trhu 11 až 15 let a 22 procent zaniklých společností šest až deset let.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky