Internet již dnes tvoří nedílnou součást našich každodenních životů
Nebylo tomu tak ale ani zdaleka vždy
Co všechno se změnilo? Asi opravdu všechno💡
A kam směřujeme do budoucna?!
Pojďme se podívat na to, jak k němu dnes přistupuje například americká legislativa.
Dne 9. února 2015 Federální komise pro komunikace (FCC) schválila pravidla síťové neutrality, jejichž cílem bylo zajistit tzv. otevřený internet tím, že poskytovatelům internetových služeb zabrání upřednostňovat určité typy online obsahu. Toto téma je dnes stále předmětem diskusí, a nutno podotknout, že legislativa se v této oblasti každoročně mění.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1621 – Alexander Ludovisi jako Řehoř XV. se stal posledním papežem zvoleným aklamací.
1654 – Anglo-španělská válka: Španělé dobyli Francouzi drženou Fort Rocher na Tortuze a celou kolonii vyhladili a vypálili.
1822 – Haiti napadlo nově vzniklou Dominikánskou republiku.
1895 – William G. Morgan z YMCA v Massachusetts poprvé představil volejbal.
1900 – Byla založena tenisová soutěž Davis Cup.
1920 – Byla uzavřena Špicberská dohoda, která přiznává Norsku svrchovanost nad Špicberky.
1943 – Druhá světová válka: v Tichomoří skončila vítězstvím Spojenců bitva o Guadalcanal.
1959 – V SSSR byla do výzbroje zavedena balistická raketa R-7.
1971 – Program Apollo: Apollo 14 po třetím pilotovaném přistání na Měsíci úspěšně přistálo na Zemi.
1975 – Sovětská kosmická loď Sojuz 17 úspěšně přistála na Zemi.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1803 – Nejvyšší soud Spojených států vydal rozsudek ve věci Marbury v. Madison, který zavedl zásadu soudního přezkumu.
1895 – William G. Morgan vytvořil v Holyoku ve státě Massachusetts hru volejbal, původně nazývanou „Mintonette“.
1964 – Beatles poprvé vystoupili v pořadu „The Ed Sullivan Show“, což výrazně zvýšilo jejich popularitu ve Spojených státech i ve světě.
1969 – Boeing 747, první jumbo jet na světě, uskutečnil svůj první let, což znamenalo významný milník v komerční letecké dopravě.
Internet a jeho cesta do našich životů
Internet, systémová architektura, která způsobila revoluci v masové komunikaci, hromadných sdělovacích prostředcích a obchodu tím, že umožnila propojení různých počítačových sítí po celém světě. Internet, někdy označovaný jako „síť sítí“, vznikl ve Spojených státech v 70. letech 20. století, ale do povědomí široké veřejnosti se dostal až počátkem 90. let. Odhaduje se, že do roku 2020 bude mít k internetu přístup přibližně 4,5 miliardy lidí, tedy více než polovina světové populace. A toto číslo stále roste, zejména díky rozšíření „chytrých“ technologií a „internetu věcí“, kdy se zařízení podobná počítačům připojují k internetu nebo komunikují prostřednictvím bezdrátových sítí. Mezi tyto „věci“ patří chytré telefony, spotřebiče, termostaty, osvětlovací systémy, zavlažovací systémy, bezpečnostní kamery. vozidla, dokonce i města.
Internet poskytuje tak mocnou a obecnou schopnost, že jej lze využít téměř k jakémukoli účelu, který závisí na informacích, a je přístupný každému jednotlivci, který se připojí k některé ze sítí, jež jej tvoří. Podporuje lidskou komunikaci prostřednictvím sociálních médií, elektronické pošty (e-mailu), „chatů“, diskusních skupin a přenosu zvuku a obrazu a umožňuje lidem spolupracovat na mnoha různých místech. Podporuje přístup k digitálním informacím prostřednictvím mnoha aplikací, včetně World Wide Webu. Ukázalo se, že internet je živnou půdou pro velký a stále rostoucí počet „elektronických podniků“ (včetně dceřiných společností tradičních „kamenných“ firem), které většinu svých prodejů a služeb realizují prostřednictvím internetu. (Viz elektronický obchod.)
Zdroj: Unsplash
První počítačové sítě byly specializované systémy pro zvláštní účely, jako například SABRE (rezervační systém pro letecké společnosti) a AUTODIN I (systém velení a řízení obrany), které byly navrženy a realizovány na přelomu 50. a 60. let 20. století. Počátkem šedesátých let začali výrobci počítačů používat polovodičovou technologii v komerčních produktech a v mnoha velkých, technologicky vyspělých společnostech byly zavedeny jak konvenční systémy dávkového zpracování, tak systémy s časovým sdílením. Systémy pro sdílení času umožňovaly, aby byly prostředky počítače sdíleny v rychlém sledu s více uživateli, přičemž se fronta uživatelů cyklicky střídala tak rychle, že se počítač jevil jako vyhrazený pro úkoly každého uživatele, přestože k systému „současně“ přistupovalo mnoho dalších uživatelů. To vedlo k pojmu sdílení počítačových zdrojů (nazývaných hostitelské počítače nebo jednoduše hostitelé) v rámci celé sítě. Předpokládala se interakce mezi hostiteli, přístup ke specializovaným zdrojům (jako jsou superpočítače a systémy hromadného ukládání dat) a interaktivní přístup vzdálených uživatelů k výpočetnímu výkonu systémů pro sdílení času umístěných jinde.
Tyto myšlenky byly poprvé realizovány v síti ARPANET, která 29. října 1969 vytvořila první síťové spojení mezi hostiteli. Vytvořila ji Agentura pro pokročilé výzkumné projekty (ARPA) amerického ministerstva obrany. ARPANET byla jednou z prvních univerzálních počítačových sítí. Propojovala časově sdílené počítače na vládou podporovaných výzkumných pracovištích, především na univerzitách ve Spojených státech, a brzy se stala klíčovou součástí infrastruktury pro výzkumnou komunitu v oblasti počítačových věd ve Spojených státech. Rychle se objevily nástroje a aplikace – například protokol SMTP (Simple Mail Transfer Protocol, běžně označovaný jako e-mail) pro posílání krátkých zpráv a protokol FTP (File Transfer Protocol) pro delší přenosy. Aby bylo možné dosáhnout cenově výhodné interaktivní komunikace mezi počítači, které obvykle komunikují v krátkých datových dávkách, použil ARPANET novou technologii přepínání paketů. Přepojování paketů přebírá velké zprávy (nebo části počítačových dat) a rozděluje je na menší, snadno zvládnutelné části (známé jako pakety), které mohou cestovat nezávisle na sobě po jakémkoli dostupném okruhu do cílového místa, kde jsou tyto části znovu sestaveny. Na rozdíl od tradiční hlasové komunikace tedy přepojování paketů nevyžaduje jediný vyhrazený okruh mezi každou dvojicí uživate
Komerční paketové sítě byly zavedeny v sedmdesátých letech 20. století, ale byly navrženy především pro zajištění efektivního přístupu ke vzdáleným počítačům prostřednictvím vyhrazených terminálů. Stručně řečeno, nahradily dálková modemová spojení levnějšími „virtuálními“ okruhy přes paketové sítě. Ve Spojených státech byly dvěma takovými paketovými sítěmi Telenet a Tymnet. Ani jedna z nich nepodporovala komunikaci mezi hostiteli; v 70. letech 20. století byla tato komunikace stále doménou výzkumných sítí a zůstane tomu tak po mnoho let.
DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency; dříve ARPA) podporovala iniciativy pro pozemní a satelitní paketové sítě. Pozemní rádiový paketový systém poskytoval mobilní přístup k výpočetním zdrojům, zatímco satelitní paketová síť propojila Spojené státy s několika evropskými zeměmi a umožnila spojení s velmi rozptýlenými a vzdálenými regiony. Se zavedením paketového rádia se stalo možné připojit mobilní terminál k počítačové síti. Systémy pro sdílení času však byly tehdy ještě příliš velké, těžkopádné a nákladné na to, aby mohly být mobilní nebo dokonce existovat mimo klimatizované výpočetní prostředí. Existovala tedy silná motivace připojit síť paketového rádia k síti ARPANET, aby mobilní uživatelé s jednoduchými terminály mohli přistupovat k systémům pro sdílení času, pro které měli oprávnění. Podobně byla paketová satelitní síť využita agenturou DARPA k propojení Spojených států se satelitními terminály obsluhujícími Velkou Británii, Norsko, Německo a Itálii. Tyto terminály však musely být připojeny k jiným sítím v evropských zemích, aby se dostaly ke koncovým uživatelům. Vznikla tak potřeba propojit satelitní paketovou síť, stejně jako paketovou rádiovou síť, s dalšími sítěmi.
Zdroj: Shutterstock
Internet vznikl jako výsledek snahy o propojení různých výzkumných sítí ve Spojených státech a v Evropě. Nejprve agentura DARPA vytvořila program, jehož cílem bylo prozkoumat propojení „heterogenních sítí“. Tento program, nazvaný Internetting, byl založen na nově zavedené koncepci sítí s otevřenou architekturou, v níž by sítě s definovanými standardními rozhraními byly propojeny „branami“. Plánovala se funkční demonstrace této koncepce. Aby koncepce fungovala, bylo třeba navrhnout a vyvinout nový protokol; byla totiž zapotřebí i systémová architektura.
V roce 1974 Vinton Cerf, který tehdy působil na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, a tento autor, který tehdy pracoval v agentuře DARPA, spolupracovali na článku, který poprvé popsal takový protokol a systémovou architekturu – konkrétně protokol TCP (transmission control protocol), který umožňoval různým typům strojů v sítích po celém světě směrovat a sestavovat datové pakety. Protokol TCP, který původně zahrnoval internetový protokol (IP), globální adresovací mechanismus, který umožňoval směrovačům dopravit datové pakety do jejich konečného cíle, vytvořil standard TCP/IP, který byl v roce 1980 přijat americkým ministerstvem obrany. Počátkem osmdesátých let byla „otevřená architektura“ přístupu TCP/IP přijata a schválena mnoha dalšími výzkumníky a nakonec i technology a podnikateli na celém světě.
V osmdesátých letech se do síťování výrazně zapojily i další americké vládní orgány, včetně Národní vědecké nadace (NSF), ministerstva energetiky a Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Zatímco DARPA sehrála zásadní roli při vytváření malé verze internetu mezi svými výzkumnými pracovníky, NSF spolupracovala s DARPA na rozšíření přístupu pro celou vědeckou a akademickou komunitu a na zavedení standardu TCP/IP ve všech federálně podporovaných výzkumných sítích. V letech 1985-86 financovala NSF prvních pět superpočítačových center – na Princetonské univerzitě, Pittsburské univerzitě, Kalifornské univerzitě v San Diegu, Illinoiské univerzitě a Cornellově univerzitě. V osmdesátých letech NSF rovněž financoval vývoj a provoz sítě NSFNET, národní „páteřní“ sítě, která tato centra propojovala. Koncem osmdesátých let 20. století síť pracovala rychlostí milionů bitů za sekundu. NSF také financovala různé neziskové místní a regionální sítě, které k síti NSFNET připojovaly další uživatele. Koncem 80. let začalo fungovat také několik komerčních sítí; k nim se brzy připojily další a vznikla komerční internetová burza (Commercial Internet Exchange, CIX), která umožňovala tranzitní provoz mezi komerčními sítěmi, který by jinak nebyl v páteřní síti NSFNET povolen. V roce 1995 po rozsáhlém přezkoumání situace NSF rozhodla, že podpora infrastruktury NSFNET již není nutná, protože mnoho komerčních poskytovatelů je nyní ochotno a schopno uspokojit potřeby výzkumné komunity, a svou podporu zrušila. Mezitím NSF podpořila konkurenční soubor komerčních páteřních sítí internetu, které byly vzájemně propojeny prostřednictvím tzv. přístupových bodů sítě (NAP).
Pojďme se podívat na to, jak k němu dnes přistupuje například americká legislativa.Dne 9. února 2015 Federální komise pro komunikace schválila pravidla síťové neutrality, jejichž cílem bylo zajistit tzv. otevřený internet tím, že poskytovatelům internetových služeb zabrání upřednostňovat určité typy online obsahu. Toto téma je dnes stále předmětem diskusí, a nutno podotknout, že legislativa se v této oblasti každoročně mění.Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1621 – Alexander Ludovisi jako Řehoř XV. se stal posledním papežem zvoleným aklamací.
1654 – Anglo-španělská válka: Španělé dobyli Francouzi drženou Fort Rocher na Tortuze a celou kolonii vyhladili a vypálili.
1822 – Haiti napadlo nově vzniklou Dominikánskou republiku.
1895 – William G. Morgan z YMCA v Massachusetts poprvé představil volejbal.
1900 – Byla založena tenisová soutěž Davis Cup.
1920 – Byla uzavřena Špicberská dohoda, která přiznává Norsku svrchovanost nad Špicberky.
1943 – Druhá světová válka: v Tichomoří skončila vítězstvím Spojenců bitva o Guadalcanal.
1959 – V SSSR byla do výzbroje zavedena balistická raketa R-7.
1971 – Program Apollo: Apollo 14 po třetím pilotovaném přistání na Měsíci úspěšně přistálo na Zemi.
1975 – Sovětská kosmická loď Sojuz 17 úspěšně přistála na Zemi.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1803 – Nejvyšší soud Spojených států vydal rozsudek ve věci Marbury v. Madison, který zavedl zásadu soudního přezkumu.
1895 – William G. Morgan vytvořil v Holyoku ve státě Massachusetts hru volejbal, původně nazývanou „Mintonette“.
1964 – Beatles poprvé vystoupili v pořadu „The Ed Sullivan Show“, což výrazně zvýšilo jejich popularitu ve Spojených státech i ve světě.
1969 – Boeing 747, první jumbo jet na světě, uskutečnil svůj první let, což znamenalo významný milník v komerční letecké dopravě.
Internet, systémová architektura, která způsobila revoluci v masové komunikaci, hromadných sdělovacích prostředcích a obchodu tím, že umožnila propojení různých počítačových sítí po celém světě. Internet, někdy označovaný jako „síť sítí“, vznikl ve Spojených státech v 70. letech 20. století, ale do povědomí široké veřejnosti se dostal až počátkem 90. let. Odhaduje se, že do roku 2020 bude mít k internetu přístup přibližně 4,5 miliardy lidí, tedy více než polovina světové populace. A toto číslo stále roste, zejména díky rozšíření „chytrých“ technologií a „internetu věcí“, kdy se zařízení podobná počítačům připojují k internetu nebo komunikují prostřednictvím bezdrátových sítí. Mezi tyto „věci“ patří chytré telefony, spotřebiče, termostaty, osvětlovací systémy, zavlažovací systémy, bezpečnostní kamery. vozidla, dokonce i města.Internet poskytuje tak mocnou a obecnou schopnost, že jej lze využít téměř k jakémukoli účelu, který závisí na informacích, a je přístupný každému jednotlivci, který se připojí k některé ze sítí, jež jej tvoří. Podporuje lidskou komunikaci prostřednictvím sociálních médií, elektronické pošty , „chatů“, diskusních skupin a přenosu zvuku a obrazu a umožňuje lidem spolupracovat na mnoha různých místech. Podporuje přístup k digitálním informacím prostřednictvím mnoha aplikací, včetně World Wide Webu. Ukázalo se, že internet je živnou půdou pro velký a stále rostoucí počet „elektronických podniků“ , které většinu svých prodejů a služeb realizují prostřednictvím internetu. První počítačové sítě byly specializované systémy pro zvláštní účely, jako například SABRE a AUTODIN I , které byly navrženy a realizovány na přelomu 50. a 60. let 20. století. Počátkem šedesátých let začali výrobci počítačů používat polovodičovou technologii v komerčních produktech a v mnoha velkých, technologicky vyspělých společnostech byly zavedeny jak konvenční systémy dávkového zpracování, tak systémy s časovým sdílením. Systémy pro sdílení času umožňovaly, aby byly prostředky počítače sdíleny v rychlém sledu s více uživateli, přičemž se fronta uživatelů cyklicky střídala tak rychle, že se počítač jevil jako vyhrazený pro úkoly každého uživatele, přestože k systému „současně“ přistupovalo mnoho dalších uživatelů. To vedlo k pojmu sdílení počítačových zdrojů v rámci celé sítě. Předpokládala se interakce mezi hostiteli, přístup ke specializovaným zdrojům a interaktivní přístup vzdálených uživatelů k výpočetnímu výkonu systémů pro sdílení času umístěných jinde.Tyto myšlenky byly poprvé realizovány v síti ARPANET, která 29. října 1969 vytvořila první síťové spojení mezi hostiteli. Vytvořila ji Agentura pro pokročilé výzkumné projekty amerického ministerstva obrany. ARPANET byla jednou z prvních univerzálních počítačových sítí. Propojovala časově sdílené počítače na vládou podporovaných výzkumných pracovištích, především na univerzitách ve Spojených státech, a brzy se stala klíčovou součástí infrastruktury pro výzkumnou komunitu v oblasti počítačových věd ve Spojených státech. Rychle se objevily nástroje a aplikace – například protokol SMTP pro posílání krátkých zpráv a protokol FTP pro delší přenosy. Aby bylo možné dosáhnout cenově výhodné interaktivní komunikace mezi počítači, které obvykle komunikují v krátkých datových dávkách, použil ARPANET novou technologii přepínání paketů. Přepojování paketů přebírá velké zprávy a rozděluje je na menší, snadno zvládnutelné části , které mohou cestovat nezávisle na sobě po jakémkoli dostupném okruhu do cílového místa, kde jsou tyto části znovu sestaveny. Na rozdíl od tradiční hlasové komunikace tedy přepojování paketů nevyžaduje jediný vyhrazený okruh mezi každou dvojicí uživateKomerční paketové sítě byly zavedeny v sedmdesátých letech 20. století, ale byly navrženy především pro zajištění efektivního přístupu ke vzdáleným počítačům prostřednictvím vyhrazených terminálů. Stručně řečeno, nahradily dálková modemová spojení levnějšími „virtuálními“ okruhy přes paketové sítě. Ve Spojených státech byly dvěma takovými paketovými sítěmi Telenet a Tymnet. Ani jedna z nich nepodporovala komunikaci mezi hostiteli; v 70. letech 20. století byla tato komunikace stále doménou výzkumných sítí a zůstane tomu tak po mnoho let.DARPA podporovala iniciativy pro pozemní a satelitní paketové sítě. Pozemní rádiový paketový systém poskytoval mobilní přístup k výpočetním zdrojům, zatímco satelitní paketová síť propojila Spojené státy s několika evropskými zeměmi a umožnila spojení s velmi rozptýlenými a vzdálenými regiony. Se zavedením paketového rádia se stalo možné připojit mobilní terminál k počítačové síti. Systémy pro sdílení času však byly tehdy ještě příliš velké, těžkopádné a nákladné na to, aby mohly být mobilní nebo dokonce existovat mimo klimatizované výpočetní prostředí. Existovala tedy silná motivace připojit síť paketového rádia k síti ARPANET, aby mobilní uživatelé s jednoduchými terminály mohli přistupovat k systémům pro sdílení času, pro které měli oprávnění. Podobně byla paketová satelitní síť využita agenturou DARPA k propojení Spojených států se satelitními terminály obsluhujícími Velkou Británii, Norsko, Německo a Itálii. Tyto terminály však musely být připojeny k jiným sítím v evropských zemích, aby se dostaly ke koncovým uživatelům. Vznikla tak potřeba propojit satelitní paketovou síť, stejně jako paketovou rádiovou síť, s dalšími sítěmi.Internet vznikl jako výsledek snahy o propojení různých výzkumných sítí ve Spojených státech a v Evropě. Nejprve agentura DARPA vytvořila program, jehož cílem bylo prozkoumat propojení „heterogenních sítí“. Tento program, nazvaný Internetting, byl založen na nově zavedené koncepci sítí s otevřenou architekturou, v níž by sítě s definovanými standardními rozhraními byly propojeny „branami“. Plánovala se funkční demonstrace této koncepce. Aby koncepce fungovala, bylo třeba navrhnout a vyvinout nový protokol; byla totiž zapotřebí i systémová architektura.V roce 1974 Vinton Cerf, který tehdy působil na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, a tento autor, který tehdy pracoval v agentuře DARPA, spolupracovali na článku, který poprvé popsal takový protokol a systémovou architekturu – konkrétně protokol TCP , který umožňoval různým typům strojů v sítích po celém světě směrovat a sestavovat datové pakety. Protokol TCP, který původně zahrnoval internetový protokol , globální adresovací mechanismus, který umožňoval směrovačům dopravit datové pakety do jejich konečného cíle, vytvořil standard TCP/IP, který byl v roce 1980 přijat americkým ministerstvem obrany. Počátkem osmdesátých let byla „otevřená architektura“ přístupu TCP/IP přijata a schválena mnoha dalšími výzkumníky a nakonec i technology a podnikateli na celém světě.V osmdesátých letech se do síťování výrazně zapojily i další americké vládní orgány, včetně Národní vědecké nadace , ministerstva energetiky a Národního úřadu pro letectví a vesmír . Zatímco DARPA sehrála zásadní roli při vytváření malé verze internetu mezi svými výzkumnými pracovníky, NSF spolupracovala s DARPA na rozšíření přístupu pro celou vědeckou a akademickou komunitu a na zavedení standardu TCP/IP ve všech federálně podporovaných výzkumných sítích. V letech 1985-86 financovala NSF prvních pět superpočítačových center – na Princetonské univerzitě, Pittsburské univerzitě, Kalifornské univerzitě v San Diegu, Illinoiské univerzitě a Cornellově univerzitě. V osmdesátých letech NSF rovněž financoval vývoj a provoz sítě NSFNET, národní „páteřní“ sítě, která tato centra propojovala. Koncem osmdesátých let 20. století síť pracovala rychlostí milionů bitů za sekundu. NSF také financovala různé neziskové místní a regionální sítě, které k síti NSFNET připojovaly další uživatele. Koncem 80. let začalo fungovat také několik komerčních sítí; k nim se brzy připojily další a vznikla komerční internetová burza , která umožňovala tranzitní provoz mezi komerčními sítěmi, který by jinak nebyl v páteřní síti NSFNET povolen. V roce 1995 po rozsáhlém přezkoumání situace NSF rozhodla, že podpora infrastruktury NSFNET již není nutná, protože mnoho komerčních poskytovatelů je nyní ochotno a schopno uspokojit potřeby výzkumné komunity, a svou podporu zrušila. Mezitím NSF podpořila konkurenční soubor komerčních páteřních sítí internetu, které byly vzájemně propojeny prostřednictvím tzv. přístupových bodů sítě .