Klíčové body
- Asijské akcie pokračují v růstu, protože trhy spekulují na odložení recipročních cel a možné zmírnění jejich dopadu
- Posilující jihokorejský won a oslabení dolaru naznačují měnící se očekávání investorů ohledně americké obchodní politiky
- Čínské akcie v Hongkongu rostou díky optimismu kolem umělé inteligence a pokračující tržní rally
- Ropa a zlato zůstávají stabilní, zatímco trhy analyzují možné dopady amerických obchodních opatření
Benchmark asijských akcií posiloval již třetí den, zatímco futures na americké akciové indexy rovněž vzrostly. Stalo se tak poté, co index S&P 500 ve čtvrtek vystoupal k rekordu a pomohl tak měřícímu ukazateli globálních akcií dosáhnout historického maxima. Jihokorejský won posílil, zatímco ukazatel dolaru se držel poblíž dvouměsíčního minima.
Podpora akcií naznačuje, že investoři se zaměřili na spekulace, že jednání mohou otupit dopad cel, což je ozvěna reakce na odklady těch, které byly na začátku tohoto měsíce uvaleny na Kanadu a Mexiko. Bloomberg Dollar Spot Index klesl z únorového maxima o zhruba 2,5 %, protože investoři stáhli sázky na to, že Trump je odhodlán zvýšit globální cla v rámci své politiky „America First“.
„Skutečnost, že se ze strany Trumpa jedná o pomalý přístup s možností, že řada cel bude potlačena, podporuje náladu na trhu,“ uvedl Kyle Rodda, hlavní tržní analytik společnosti Capital.com.

Práce potřebná k navržení recipročních cel bude probíhat pro každou zemi zvlášť a může trvat až do dubna, uvedl Howard Lutnick, Trumpův nominant na post vedoucího ministerstva obchodu.
Tyto komentáře následovaly po zprávě, že Trump nařídil své administrativě, aby zvážila reciproční cla na řadu obchodních partnerů, přičemž jako země, které podle něj využívají USA, označil Japonsko a Jižní Koreu.
Celých 92 % ze 153 respondentů průzkumu agentury Bloomberg očekává, že do šesti měsíců budou zavedena nějaká americká cla. Více než polovina účastníků očekává, že USA zavedou cla alespoň na některé ekonomiky, a více než třetina očekává i zavedení univerzálních poplatků.
Dolarový index se v pátek téměř nezměnil poté, co v předchozí seanci zaznamenal největší pokles za poslední tři týdny. Rostoucí spekulace, že nová cla jsou nástrojem vyjednávání, podkopávají oblíbený obchod se sázkami na dolar.
„Toto je jen začátek oslabování dolaru,“ uvedl Charu Chanana, hlavní investiční stratég společnosti Saxo Markets Pte v Singapuru. „Zisky dolaru byly způsobeny hrozbami cel a výjimečností USA. Nyní je zcela jasné, že cla budou spíše cílená než plošná, přičemž základními motivy jsou národní bezpečnost a spravedlivý obchod.“
Státní dluhopisy se během asijského obchodování po růstu v předchozí seanci příliš nezměnily.
V Asii čínské akcie v Hongkongu rozšířily nedávnou rally, když rostoucí schopnosti země v oblasti umělé inteligence zvýšily optimismus ohledně výhledu trhu. Index Hang Seng China Enterprises v pátek vyskočil až o 2,9 % a přiblížil se tak překonání říjnového maxima po bleskové stimulaci. Společnost Apple Inc. pracuje na tom, aby do poloviny letošního roku přinesla do Číny své funkce umělé inteligence.

V Japonsku stanovila společnost JX Advanced Metals Corp., klíčový globální dodavatel polovodičových materiálů, indikativní cenu akcií, což by byl největší takový obchod v zemi od roku 2018.
V Indii společnost Jefferies Financial Group Inc. varovala, že příliv retailových prostředků do tamních akciových podílových fondů je ohrožen snížením výnosů na trhu. Pokračující pokles indických akcií vymazal tržní hodnotu ve výši více než 600 miliard USD od dosažení vrcholu na konci září. Referenční index BSE Sensex v pátek poprvé po osmi seancích vzrostl.
Trump a indický premiér Naréndra Módí se dohodli na zahájení jednání o řešení obchodního deficitu USA, přičemž americký prezident usiluje o snížení dovozních daní a Módí se zaměřuje na růst celkového obchodu mezi zeměmi.
Zlato kolísalo, stále se obchodovalo poblíž rekordních hodnot. Drahý kov letos posílil díky poptávce po útočištích a stanovil po sobě jdoucí rekordy s potenciálem zařadit se k testu hranice 3 000 USD za unci.
Na jiných komoditních trzích se ropa ustálila, když trh zpracovával dopady Trumpova nařízení o potenciálních recipročních clech na obchodní partnery USA.
Akcie
- Futures na index S&P 500 k 14:03 tokijského času vzrostly o 0,1 %.
- Japonský Topix klesl o 0,1 %
- Australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,3 %.
- Hongkongský Hang Seng vzrostl o 2,5 %.
- Shanghai Composite vzrostl o 0,3 %
- Futures na Euro Stoxx 50 klesly o 0,3 %.

Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se příliš nezměnil.
- Euro kleslo o 0,1 % na 1,0454 USD
- Japonský jen vzrostl o 0,1 % na 152,61 za dolar.
- Zámořský jüan klesl o 0,2 % na 7,2835 za dolar
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 0,4 % na 96 831,86 dolaru
- Ether vzrostl o 1,2 % na 2 700,39 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se téměř nezměnil a činil 4,53 %.
- Výnos australských desetiletých dluhopisů klesl o šest bazických bodů na 4,41 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla o 0,2 % na 71,45 USD za barel.
- Spotové zlato se téměř nezměnilo
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky