Klíčové body
- Evropské banky rostou devět týdnů v řadě, přičemž sektor zaznamenal 18% nárůst díky silným výsledkům a rozsáhlým programům zpětného odkupu akcií
- Bankovní index Stoxx 600 od roku 2020 vzrostl více než trojnásobně, což odráží důvěru investorů i přes mírně vyšší náklady v sektoru
- Analytici upozorňují na možné nadhodnocení sektoru, přičemž forwardová cena k zisku dosahuje dvouletého maxima a může narazit na hranici ocenění
- Evropská centrální banka plánuje další snížení sazeb, což může ovlivnit úvěrové marže bank, ale zároveň podporuje optimismus investorů v růst sektoru
Sektor, který roste již devět týdnů v řadě, si s 18% nárůstem drží první místo jako nejvýkonnější v Evropě v letošním roce. Po přesvědčivé výsledkové sezóně prokázalo odvětví odolnost, kterou jasně nepoznamenaly klesající úrokové sazby, udržení silné ekonomiky a zdůraznění přínosu rozsáhlých programů zpětného odkupu akcií k rostoucí dynamice.
Silné výsledky a odolnost sektoru
“Evropský bankovní sektor vede rally na akciových trzích z dobrých důvodů,” prohlásil Roberto Scholtes, vedoucí strategie Singular Bank. Za průměr označil zisk za čtvrté čtvrtletí, který překonal konsenzuální odhady přibližně o 10 %. Scholtes zopakoval pozitivní náladu a naznačil, že všechny současné pozitivní trendy pravděpodobně přetrvají.
Sektor se pustil do výsledkové sezóny a míří vysoko na základě stávající rally mající původ na konci roku 2020. Referenční index Stoxx 600 Banks od té doby zaznamenal více než trojnásobný nárůst. Ačkoli několik firem zaznamenalo drobné propady v důsledku souběhu nákladů s výnosy, investoři rychle nakoupili poklesy. Jak UniCredit SpA, tak Barclays Plc překonaly poklesy po výsledcích, které zažily minulý týden.

Faktory podporující růst evropských bank
“Kumulativně všechny banky překonaly výnosy, 89 % zisk před zdaněním a 79 % zisk před zdaněním,” uvedl tým analytiků UBS Group AG pod vedením Jasona Napiera a zároveň zachoval nadváženou pozici v sektoru. Dodali, že “s lepšími výnosy není překvapivé, že náklady jsou vyšší”.
Podle investorů se očekává, že banky budou dále růst. V průzkumu manažerů fondů Bank of America Corp. zveřejněném na začátku týdne byly banky označeny za největší nadváhu v Evropě, což je poprvé od července 2023. Tento sektor stále představuje jeden z nejvíce podhodnocených a očekává se, že finanční společnosti budou do konce roku dominovat seznamu nejvýkonnějších.
Ohlášené zpětné odkupy akcií výrazně přispěly k růstu během výsledkové sezóny. Finanční společnosti vedly programy zpětného odkupu akcií představené na začátku roku, čímž se banky staly největším zdrojem výnosů pro akcionáře, podobně jako v předchozím roce, kdy se na dividendách a zpětných odkupech firem z indexu Stoxx 600 podílely téměř pětinou.
Hodnocení a výhled sektoru
Tato rally vyvolala přehodnocení sektoru, což naznačuje, že již není tak ekonomicky oceněn jako dříve. Poměr forwardové ceny k zisku pro bankovní index Stoxx 600 se blíží vrcholu patnáctiletého rozpětí, zatímco poměr forwardové ceny k zisku dosáhl dvouletého maxima.
“Podíváme-li se zpět na posledních 25 let, období, kdy banky dosahovaly lepších výsledků, skončila, když úrovně ocenění dosáhly bodu roztažení,” upozornil Andrew Stimpson vedoucí tým analytiků společnosti Keefe, Bruyette & Woods a jako roztažené úrovně jmenoval desetinásobek forwardových zisků a 80% relativní P/E. To by mohlo znamenat nárůst těchto úrovní přibližně o 30 %.
Navzdory pozitivnímu výhledu je na místě opatrnost, protože trajektorie růstu bankovního sektoru je zřídkakdy lineární. Nadcházející fáze rally bude vyžadovat snížení nákladů na vlastní kapitál a určitou míru důvěry v mírný regionální růst.

Ačkoli negativní postoj v tomto sektoru je vzácný, stratégové JPMorgan Chase & Co. mají na banky podváženou pozici kvůli rostoucí náchylnosti k vrcholným ziskům a klesajícím sazbám centrálních bank.
Makroekonomické vlivy a očekávání
Celková podoba ekonomiky zůstává silně spjata s průběžnou výkonností bankovnictví. Současné prognózy předpovídají v eurozóně v roce 2025 růst o 0,9 %, a to uprostřed nejistoty spojené s možnou obchodní válkou. Evropská centrální banka by měla letos provést další tři snížení sazeb, což by mohlo mít dopad na úvěrové marže, ale zachovává opatrný přístup. Výnosová křivka dluhopisů se zvedá, což je pro tento sektor příznivé znamení.
“Zejména banky jsou dobrým příkladem toho, jak obrat v makro/výnosovém režimu a svépomoc
Evropské banky tak vstupují do roku 2025 se silnou dynamikou a podporou investorů. I přes možné výkyvy spojené s ekonomickou politikou a vývojem úrokových sazeb se očekává, že tento sektor zůstane klíčovým hráčem na evropských akciových trzích.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky