Klíčové body
- Ropa zaznamenala největší měsíční pokles od září, protože Trumpovy celní hrozby zvýšily obavy o globální poptávku
- Silnější dolar a rostoucí nejistota ohledně obchodní politiky USA tlačí ceny ropy dolů
- Zlato míří k první týdenní ztrátě v roce 2025, protože silnější dolar a výběr zisků oslabily jeho cenu
- Investoři sledují americký inflační ukazatel, který by mohl ovlivnit vývoj měnové politiky a poptávku po zlatě
Ropa směřuje k měsíční ztrátě, protože celní rizika oslabují sentiment
Ropa zaznamenala největší měsíční ztrátu od září, protože americký prezident Donald Trump vystupňoval celní hrozby vůči hlavním obchodním partnerům, což snížilo chuť riskovat, posílilo dolar a zkalilo výhled poptávky po energiích.
Globální benchmark Brent klesl k 73 dolarům za barel, což je tento měsíc pokles o více než 4 %, zatímco West Texas Intermediate se pohyboval pod 70 dolary. Trump potvrdil plány na omezení dovozu z Kanady a Mexika od 4. března, včetně možného 10% odvodu na kanadské energie. Pohrozil také zdvojnásobením stávajícího cla na dovoz z Číny, která je největším dovozcem ropy. Peking přislíbil protiopatření.
Dopad možných odvodů na ropu je složitý. Spojené státy jsou při zásobování svých rafinérií do značné míry závislé na dovozu ropy z Kanady a Mexika a clo by mohlo zvýšit náklady na ropu. Vyšší poplatky na veškeré ostatní zboží zároveň představují riziko pro hospodářský růst, spotřebitelskou důvěru a spotřebu energie.
Ropa Brent a její americký protějšek jsou i nadále na cestě k nejprudšímu měsíčnímu poklesu od září, přičemž WTI má nakročeno k sérii šesti po sobě jdoucích týdenních ztrát. Ceny táhnou dolů přetrvávající obavy z dopadů obchodní politiky USA a také špatné ekonomické údaje. Na straně nabídky může být obnoven vývoz potrubím z iráckého Kurdistánu, ačkoli se má za to, že OPEC+ pravděpodobně opět odloží zvýšení produkce.

„“Cla jsou opět na mušce,“ uvedl Chris Weston, vedoucí výzkumu ve společnosti Pepperstone Group. „Trh, který snížil svou citlivost na nedávné titulky o clech, musel tuto reakční funkci přehodnotit.“
Ukazatel americké měny se držel na stabilní úrovni poté, co ve čtvrtek vzrostl o 0,6 %, což byl největší jednodenní nárůst v tomto roce. To způsobuje, že komodity oceněné v zelené měně jsou pro některé zámořské kupce méně atraktivní. Zároveň akcie a další komodity ustoupily ve znamení křehké nálady na širokém trhu.
Ohledně Ukrajiny Trump uvedl, že jednání o dohodě týkající se války „velmi pokročila“, ačkoli zatím nebylo dosaženo ničeho konečného. Uvedl, že USA budou hlavním partnerem při rozvoji těžby ukrajinských komodit včetně ropy a zemního plynu, stejně jako minerálů a vzácných zemin.
Zlato je na cestě k nejhoršímu týdnu v tomto roce, protože se stupňují celní hrozby
Zlato bylo na cestě k první týdenní ztrátě v roce 2025, když investoři vybírali zisky z rekordní rally v souvislosti s rostoucími obavami z celní agendy prezidenta Donalda Trumpa, která posílila americký dolar.
Zlato se obchodovalo poblíž 2 860 USD za unci, což znamenalo pokles již druhou seanci v řadě. Stalo se tak poté, co Trump ve čtvrtek uvedl, že 4. března budou zavedena cla na Kanadu a Mexiko a že zavede další poplatky na čínský dovoz. Zelená bankovka stoupla, čímž se drahý kov stal méně atraktivním pro zahraniční investory, protože je denominován v této měně.

Pokles zlata v posledních dnech přišel poté, co rostoucí poptávka po útočištích pomohla v pondělí vytlačit ceny na rekordní úroveň 2 956,19 USD za unci. Rozšířený neklid ohledně dopadu Trumpových cel na americkou inflaci, obchod, globální ekonomiku a geopolitiku zdůraznil roli slitku jako uchovatele hodnoty v nejistých časech. Zatímco tyto obavy nepolevily, tento týden na bullion více působil rostoucí kurz dolaru a vybírání zisků.
Později v pátek budou investoři analyzovat cenový index jádrových výdajů na osobní spotřebu v USA – který nezahrnuje často volatilní náklady na potraviny a energie -, aby získali další vodítka ohledně vývoje měnové politiky. Očekává se, že Federálním rezervním systémem preferovaný ukazatel inflace ochladne na nejpomalejší tempo od června. Nižší sazby jsou pozitivní pro neúročené zlato.
Spotové zlato ve 12:35 v Singapuru oslabilo o 0,6 % na 2 859,76 USD za unci, což je na cestě k týdennímu poklesu o přibližně 2,6 %. Spotový dolarový index Bloomberg si připsal 0,1 % po 0,6% nárůstu v předchozí seanci. Stříbro se ponořilo, zatímco platina a palladium zůstaly beze změny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky