Klíčové body
- Netscape jako prohlížeč výrazně ovlivnil vývoj internetu
- Jaké dědictví nám po Netscape zůstalo dodnes?
- Jak se od prohlížeče učili dnešní vývojáři?
- Jaké ponaučení z příběhu plyne?
března roku 1998 společnost Netscape Communications Corporation oznamuje, že uvolní zdrojový kód svého webového prohlížeče Netscape Communicator, což vedlo k vývoji projektu Mozilla a následnému vytvoření webového prohlížeče Firefox.
V průřezu historií se toho ale samozřejmě stalo ještě o mnoho více:
- 1822: Stát Florida se stal samostatným teritoriem USA.
- 1856: Podepsána Pařížská smlouva, která ukončila krymskou válku.
- 1867: Spojené státy kupují od Ruska Aljašku za 7,2 milionu dolarů.
- 1870: Ratifikován 15. dodatek ústavy USA, který přiznává volební právo Afroameričanům.
- 1981: Ronald Reagan je ve Washingtonu postřelen atentátníkem Johnem Hinckleym mladším.
- 2002: Královna Alžběta, matka královny Alžběty II., umírá ve věku 101 let.
A nyní se už přesuňme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1858: Hyman Lipman si nechal patentovat tužku s přiloženou gumou.
- 1867: Přijetím zákona o Britské Severní Americe vzniká kanadské dominium.
- 1870: Ratifikován 15. dodatek americké ústavy, který přiznává volební právo Afroameričanům.
- 1949: V Německu je představen Volkswagen typ 2, známý také jako „mikrobus“ nebo kombi.
- 1972: V roce 1972 je podepsán kontroverzní americký federální zákon o bezpečnosti a ochraně zdraví v uhelných dolech, který zavádí nové bezpečnostní normy a předpisy pro uhelné doly v USA.
- 2002: Nizozemsko se stává první zemí na světě, která legalizuje manželství osob stejného pohlaví.
Příběh o prohlížeči Netscape: Jak jeho kód vedl ke vzniku Mozilly Firefox?
Projekt Mozilla vznikl v roce 1998 uvolněním zdrojového kódu sady prohlížečů Netscape. Jeho cílem bylo využít tvůrčí sílu tisíců programátorů na internetu a podpořit nebývalou úroveň inovací na trhu prohlížečů. Již během prvního roku přispěli noví členové komunity z celého světa novými funkcemi, vylepšili stávající funkce a zapojili se do řízení a plánování samotného projektu.
Vytvořením otevřené komunity se projekt Mozilla stal větším než jakákoli jiná společnost. Členové komunity se zapojili a rozšířili rozsah původního poslání projektu – místo toho, aby lidé pracovali pouze na dalším prohlížeči Netscape, začali vytvářet různé prohlížeče, vývojové nástroje a řadu dalších projektů. Lidé přispívali do Mozilly různými způsoby, ale všichni byli zapálení pro vytvoření svobodného softwaru, který by lidem umožnil volbu způsobu, jakým využívají internet.
Po několika letech vývoje byla v roce 2002 vydána Mozilla 1.0, první hlavní verze. Tato verze obsahovala mnoho vylepšení prohlížeče, e-mailového klienta a dalších aplikací, které byly součástí sady, ale moc lidí ji nepoužívalo. V roce 2002 již více než 90 % uživatelů internetu surfovalo pomocí prohlížeče Internet Explorer. V té době si toho mnoho lidí nevšimlo, ale v tom roce byla členy komunity Mozilla vydána také první verze prohlížeče Phoenix

V roce 2003 projekt Mozilla vytvořil Mozilla Foundation, nezávislou neziskovou organizaci podporovanou jednotlivými dárci a řadou společností. Nová nadace Mozilla Foundation pokračovala v řízení každodenního provozu projektu a také oficiálně převzala úlohu podporovat otevřenost, inovace a příležitosti na internetu. Toho dosáhla tím, že pokračovala ve vydávání softwaru, jako je Firefox a Thunderbird, a rozšířila se do nových oblastí, například poskytováním grantů na podporu zlepšování přístupnosti webu.
Firefox 1.0 byl vydán v roce 2004 a zaznamenal velký úspěch – za necelý rok byl stažen více než 100 milionkrát. Od té doby pravidelně vycházejí nové verze Firefoxu, které stále překonávají nové rekordy. Popularita Firefoxu pomohla uživatelům vrátit možnost volby. Obnovená konkurence urychlila inovace a zlepšila internet pro všechny – a přístup k němu.
V roce 2013 vývojáři projektu uvedli na trh operační systém Firefox OS, aby uvolnili plný výkon webu v chytrých telefonech a znovu nabídli kontrolu a možnost volby nové generaci lidí, kteří přicházejí na internet.

Mozilla v roce 2013 také oslavila 15. výročí svého založení. Komunita ukázala, že spolupráce na open source projektech může být přínosem pro komerční společnosti a že jako open source software lze vytvářet skvělé produkty pro koncové uživatele. Internet používá více lidí než kdykoli předtím.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky