Klíčové body
- Asijské akcie a americké futures klesají kvůli obavám z ekonomického zpomalení
- Investoři sledují geopolitické napětí, celní hrozby a zpomalení růstu v USA jako hlavní faktory nejistoty
- Strategové z Wall Street snižují prognózy pro americké akcie, zatímco někteří investoři přesouvají kapitál do Asie
- JPMorgan naznačuje, že korekce amerického akciového trhu může být u konce, pokud přetrvá příliv kapitálu do ETF
Ukazatel regionálních akcií při otevření smazal zisky a během odpoledního obchodování klesl o 0,4 %. Futures na akciové indexy pro USA i Evropu klesly o 0,5 %, zatímco kontrakty na Nasdaq 100 se propadly o 0,9 % a snížily tak středeční zisky po chladnějších než předpokládaných údajích o inflaci v USA. Státní dluhopisy se zvýšily a jen posílil poté, co guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda uvedl, že očekává zlepšení reálných mezd a spotřebitelských výdajů.
Výkyvy akcií podtrhují nejistotu, která zachvátila investory v souvislosti s horečným výprodejem v posledních dvou týdnech, kdy vyšší míra nezaměstnanosti a snižování počtu pracovních míst ve federálních úřadech zvýšily vyhlídky na zpomalení růstu v USA. K obavám přispěla eskalace celní války prezidenta Donalda Trumpa a globální geopolitické přeskupení kvůli Ukrajině, přičemž někteří investoři zvažovali přesun investic z USA.

„Pokud jde o krátkodobý výhled, bude do značné míry záviset na výhledu USA,“ uvedl Frank Benzimra, vedoucí asijské akciové strategie ve společnosti Societe Generale SA. „Nevím, zda se obavy z cel zmírňují. Zdá se, že nejistot je stále hodně,“ řekl.
Akcioví stratégové v poslední době svá očekávání ohledně amerického trhu zmírnili. Goldman Sachs Group Inc. se stala posledním, kdo začal bít na poplach, a následovala tak pracovníky Citigroup Inc. a HSBC Holdings Plc. Začátkem tohoto týdne Citi snížila hodnocení amerických akcií z „overweight“ na „neutral“ a zároveň zvýšila hodnocení Číny na „overweight“.
Obnovená volatilita je způsobena „pozdním uvědoměním si trhů, že jeden slabší údaj CPI nemusí hned změnit trajektorii Fedu,“ uvedl Charu Chanana, hlavní investiční stratég společnosti Saxo Markets. „Strach z růstu je v tuto chvíli větší obavou, kterou slabší údaje inflace nezmírní, pouze posílí,“ uvedla.
Z amerických politických zpráv uvedl šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer, že jeho strana v sobotu zablokuje republikánský návrh zákona o výdajích, který má zabránit uzavření vlády, a vyzval GOP, aby místo toho přijala demokratický plán na zajištění financování do 11. dubna.
„Včasný obrat k balíčku snížení daní bude pro trh poměrně důležitý vzhledem ke špatné náladě investorů v souvislosti s různými celními hrozbami,“ uvedl Homin Lee, senior makro stratég společnosti Lombard Odier. „Takže jakákoli legislativní komplikace, jako je shutdown, která by toto očekávání podkopala, by se mohla stát problémem.“
Hongkongský akciový trh se stal jedním z největších vítězů Trumpových chaotických prvních 50 dnů v úřadu. Městský benchmark Hang Seng od Trumpova nástupu do prezidentského úřadu vzrostl o 21 %, čímž se stal nejvýkonnějším na světě. Podle lidí obeznámených s touto záležitostí městská burza diskutuje o možnostech snížení prahu pro investory, kteří mohou nakupovat některé z nejdražších akcií města, aby se rozproudilo obchodování.
Chuť k riziku je mezi investory stále zachována, ale existuje „hlubší touha alokovat mimo USA“, řekl televizi Bloomberg Kamal Bhatia, výkonný ředitel společnosti Principal Asset Management. „Pozorujeme, že hodně kapitálu chce najít kapsy v asijsko-pacifickém regionu,“ řekl Bhatia.
Přesto si někteří stratégové myslí, že dno pro americké akcie je „pravděpodobně“ zde. Podle JPMorgan Chase & Co. je nejhorší korekce amerických akcií možná za námi a úvěrové trhy naznačují nižší riziko, že dojde k recesi.

Pokud budou americké akciové burzovně obchodované fondy i nadále zaznamenávat převážně příliv kapitálu, „existuje velká šance, že většina současné korekce amerického akciového trhu je za námi,“ napsali ve své poznámce stratégové JPMorgan včetně Nikolaos Panigirtzoglou a Mika Inkinen.
Pokud jde o cla, Trump uvedl, že USA budou reagovat na protiopatření Evropské unie proti jeho novým 25% clům na ocel a hliník, což zvyšuje riziko další eskalace jeho globální obchodní války. Již dříve Kanada oznámila nová 25% cla na výrobky vyrobené v USA, včetně oceli a hliníku, v hodnotě přibližně 20,8 miliardy USD poté, co Trumpova administrativa přistoupila ke globálním odvodům na dovoz těchto dvou materiálů.
Futures na japonské vládní dluhopisy klesly na nejnižší úroveň od listopadu 2009 poté, co Ueda v parlamentu země uvedl, že očekává zlepšení reálných mezd a spotřebitelských výdajů s tím, jak se zmírní dovozní inflace a zároveň bude pokračovat robustní růst mezd.
Na komoditním trhu zlato vzrostlo a obchodovalo se kolem 2 940 USD za unci. Ropa po největším růstu za poslední dva týdny ve čtvrtek klesla.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky