Klíčové body
- Dolar oslabují obavy o růst ekonomiky
- Bude euro těžit ze zvýšených výdajů na obranu?
- KEYPOINT 3
- KEYPOINT 4
V 10:30 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,5 % níže na úrovni 106,160 bodu.
Dolar oslabují obavy o růst ekonomiky
Americký prezident Donald Trump v pondělí pozdě večer oznámil, že dnes vstoupí v platnost nová 25% cla na zboží z Mexika a Kanady a zdvojnásobení cel na čínské zboží na 20 %, čímž navázal na své sliby z předvolební kampaně.
V důsledku toho se kanadský dolar dostal na měsíční minimum, zatímco mexické peso sklouzlo na nejnižší úroveň od 3. února.
Zatímco tyto celní hrozby měly tendenci podporovat dolar, rostou také obavy, že si možná vybral špatný okamžik v hospodářském cyklu pro zahájení globální obchodní války.
Nedávné údaje ukázaly zhoršení spotřebitelské důvěry v USA na patnáctiměsíční minimum, což vyvolalo obavy ze zpomalení ekonomiky, zatímco model GDPNow atlantského Fedu nyní vidí anualizovaný růst v aktuálním čtvrtletí na úrovni -2,8 %, což je obrat oproti +2,3 % z minulého týdne.
„Dnes se zdá, že Washington se pouští do protekcionismu velmi brzy po nástupu své nové administrativy, aniž by měl domácí zázemí,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
„Slabá domácí aktivita v USA způsobila, že trh přecenil letošní uvolňování Fedu na 75 bb místo 50 bb. To brání posílení dolaru v souvislosti se zprávami o clech.“
Stále častěji se také spekuluje o možnosti rozsáhlé revize obchodní politiky USA, podobné dohodě z Plaza v roce 1985, která se pravděpodobně zaměří na oslabení dolaru, aby podpořila americký obchod.

Bude euro těžit ze zvýšených výdajů na obranu?
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,3 % výše na 1,0520 a pokračoval v odrazu od 2,5týdenního minima z minulého týdne, a to i poté, co USA pozastavily vojenskou pomoc Ukrajině po střetu prezidenta Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským minulý týden.
Tento krok má nepochybně za cíl zvýšit tlak na Zelenského, aby podepsal vzácnou dohodu o nerostných surovinách s USA, ale také by mohl vést k rychlému zvýšení výdajů na obranu v Evropě, což by mohlo mít významný dopad na vyhlídky evropského růstu.
Agentura Reuters o víkendu informovala, že v Německu probíhají diskuse o zřízení nových fondů, potenciálně v hodnotě stovek miliard eur, určených na výdaje na obranu a infrastrukturu.
Podle analytiků Deutsche Bank by pro největší evropskou ekonomiku zřejmě došlo ke „změně paradigmatu“, neboť oba fondy by dohromady představovaly zhruba 20 % hrubého domácího produktu Německa.
GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2723, přičemž libře šterlinků pomohla i myšlenka zvýšených výdajů na obranu, které by pomohly posílit Ukrajinu.
Britský premiér Kier Starmer o víkendu oznámil dohodu o raketách pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy liber, když předtím oznámil, že britské výdaje na obranu se do roku 2027 zvýší na 2,5 % národního důchodu a „v příštím parlamentu“ se opět zvýší na 3 %.
Jen po kritice Trumpa roste
V Asii USD/JPY klesl o 0,4 % na 148,96. Japonská měna se přiblížila čtyřměsíčnímu maximu poté, co prezident Trump v pondělí řekl představitelům Japonska a Číny, že nemohou nadále snižovat hodnotu svých měn.
To by mohlo potenciálně ovlivnit rozhodnutí Bank of Japan o tom, jak brzy zvýší úrokové sazby.
„Japonskému jenu pomáhá přechod na defenzivní FX pozice. Stejně tak hrozba globální obchodní války a to, co znamená pro vyhlídky růstu, může způsobit, že se globální úrokové sazby přiblíží k nízkým sazbám v Japonsku – což je rovněž pozitivní pro japonský jen,“ uvedla ING.
USD/CNY se obchodoval o 0,1 % níže na 7,2749, přičemž pokles jenu byl omezen vládní podporou.
Čína oznámila odvetná obchodní opatření vůči USA kvůli zvýšeným clům, včetně kroků zaměřených na zemědělské zboží, ale taková obchodní válka pravděpodobně nepomůže ekonomice země, která se potýká s problémy.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky