Klíčové body
- Cena ropy zůstala stabilní, protože obchodníci vyhodnocují dopady ruské války na Ukrajině a Trumpových cel vůči obchodním partnerům USA
- Trumpova cla mohou zvýšit náklady rafinerií, ohrozit dovoz ropy do USA a přidat další tlak na globální ropné trhy
- Ceny zlata se v pondělí během asijského obchodování zvýšily v důsledku oslabení dolaru
- Měď po silných údajích z čínských továren roste
Ropa zůstává stabilní, obchodníci zvažují výhled pro Ukrajinu před cly
Ropa Brent se obchodovala poblíž 73 dolarů za barel poté, co zaznamenala největší měsíční ztrátu od září, zatímco West Texas Intermediate se pohybovala pod 70 dolary. Evropští lídři se snažili sestavit to, co Británie nazvala „koalicí ochotných“, aby zajistili bezpečnost Ukrajiny po případném příměří zprostředkovaném USA a potenciálním americkém stažení.
Evropa a USA se snažily potrestat Rusko za invazi sankcemi vůči jeho ropnému průmyslu, ale Trumpova přímá a rychlá diplomacie s prezidentem Vladimirem Putinem s cílem ukončit válku narušila historické vztahy.
„Je pravděpodobné, že dosažení příměří, na kterém by se shodly všechny strany, je mnohem obtížnější, a proto pravděpodobně potrvá déle, než se začnou vyvíjet jakékoli kroky ke snížení sankcí vůči Rusku,“ uvedl Robert Rennie, vedoucí výzkumu komodit a uhlíku ve společnosti Westpac Banking Corp.
Trh bude mít jen málo času na to, aby strávil dopady v souvislosti s Ukrajinou před dalším záchvěvem nejistoty, který Trump rozpoutal, neboť v úterý je naplánováno zahájení odvodů vůči Číně, Mexiku a Kanadě. Mohou být ještě odloženy, ale jakákoli úleva by byla pravděpodobně dočasná.

Trumpovy hrozby zavedením rozsáhlých cel vůči řadě zemí zatížily náladu na globálních trzích, přičemž futures kontrakty na benchmarkovou ropu od poloviny ledna vykazují klesající trend. Hedgeové fondy do 25. února snížily svou čistou dlouhou pozici na WTI na nejnižší úroveň od roku 2010.
Poplatky na kanadskou a mexickou ropu a hrozba odebrání licence společnosti Chevron Corp. na těžbu a vývoz venezuelské ropy ohrožují přibližně 80 % dovozu ropy do USA. To by mohlo zvýšit náklady rafinerií v době, kdy zvýšily zpracování na historicky nejvyšší úroveň.
Trh bude také sledovat jakékoli náznaky výdajových plánů Číny, která se chystá na své největší politické shromáždění v tomto roce. Ve středu se v Pekingu sejdou tisíce delegátů včetně šéfů ministerstev.
Ceny zlata rostou díky slabšímu dolaru a atraktivitě bezpečného přístavu v souvislosti s obavami z celních předpisů
Ceny zlata se v pondělí během asijského obchodování zvýšily v důsledku oslabení dolaru, zatímco nejistota spojená s americkými obchodními cly a rusko-ukrajinskými mírovými rozhovory podpořila přitažlivost slitků jako bezpečného přístavu.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 865,69 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu si do 00:35 SEČ

Dolar klesá uprostřed celní nejistoty; tlačí zlato vzhůru
Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil dodatečná 10% cla na Čínu a potvrdil své načasování 25% celních odvodů na Mexiko a Kanadu.
V neděli však americký ministr obchodu Howard Lutnick uvedl, že přesnou výši cel Trump určí v úterý.
Mezitím nedávný krach rozhovorů mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a americkým prezidentem Donaldem Trumpem snížil vyhlídky na uzavření rusko-ukrajinské mírové dohody, což vedlo ke zvýšení obav z prodloužení geopolitické nestability.
Index amerického dolaru v asijských hodinách klesl o 0,4 % a ustoupil z dvoutýdenního maxima.
Díky slabší zelené měně a vyhlídkám na delší než očekávanou geopolitickou nestabilitu si zlato udrželo poptávku po bezpečném přístavu.
Ostatní drahé kovy díky slabší zelené měně rovněž získaly. Futures na platinu vyskočily o 1,2 % na 949,10 USD za unci, zatímco futures na stříbro posílily o 0,7 % na 31,730 USD za unci.
Spotřebitelský sentiment v USA klesá
Páteční údaje ukázaly, že spotřebitelský sentiment v lednu poklesl o 0,2 %, což představuje první pokles za téměř dva roky.
Federální rezervní systém v Atlantě nyní předpokládá v prvním čtvrtletí roku 2025 anualizované tempo růstu americké ekonomiky ve výši 1,5 %, což představuje zpomalení oproti 2,3% růstu v předchozím čtvrtletí.
To posílilo sázky na krátkodobé snížení sazeb, ale index cen PCE – Fedem preferovaný ukazatel inflace – v lednu vzrostl o 0,3 %, čímž si udržel stejné tempo růstu jako v prosinci.
Tyto mírně pozitivní údaje o inflaci posílily názor Fedu, že sazby možná budou muset zůstat vyšší po delší dobu.
Měď se po silných údajích z čínských továren posunula vzhůru

Ceny mědi mírně vzrostly v důsledku oslabení dolaru, přičemž k pozitivnímu sentimentu přispěla i silná výrobní aktivita z Číny.
Čínská výrobní aktivita v únoru rostla více, než se očekávalo, přičemž soukromý průzkum tento trend potvrdil, když Caixin PMI dosáhl tříměsíčního maxima.
Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů se posunuly o 0,3 % výše na 9985,70 USD za tunu, zatímco dubnové futures na měď se snížily na 4,5595 USD za libru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky