Klíčové body
- Ropa zdražila kvůli překvapivému poklesu amerických zásob o 4,6 milionu barelů
- Trhy sledují příměří v Černém moři a možné zmírnění sankcí proti Rusku
- Ceny mědi kolísají kvůli zprávám, že Trump brzy zavede cla na tento kov
- Zlato zůstává blízko rekordních maxim, trh čeká na další ekonomická data z USA
Ropa roste, protože zpráva z průmyslu poukazuje na velký pokles zásob v USA
Ropa vzrostla poté, co průmyslová zpráva naznačila velký pokles zásob ropy v USA, zatímco trh zvažoval vyhlídky na rusko-ukrajinské příměří v Černém moři.
Ropa Brent se po úterním závěru bez větších změn obchodovala nad 73 dolary za barel, zatímco West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 69 dolarů. Podle Amerického ropného institutu zásoby v USA minulý týden klesly o 4,6 milionu barelů, což by byl největší úbytek od listopadu, pokud by to ve středu potvrdily oficiální údaje.
USA mezitím uvedly, že Rusko a Ukrajina se dohodly na příměří „k zajištění bezpečné plavby“ v Černém moři, i když Kreml uvedl, že jeho zapojení bude záviset na předběžných podmínkách včetně zmírnění sankcí. Někteří z předních světových obchodníků s energiemi uvedli, že se pravděpodobně vrátí do Ruska, pokud sankce skončí.
„Jakýkoli scénář, kdy dojde ke zrušení sankcí, by neměl vést k výraznému zvýšení dodávek ropy, vzhledem k tomu, že Rusko v posledních několika letech úspěšně odvádělo toky ropy,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie společnosti ING Groep NV v Singapuru.

Ropa od letošního vrcholu v polovině ledna stále klesá o více než 10 %, protože cla Trumpovy administrativy a odvetná opatření cílových zemí vnášejí na globální trhy volatilitu. Příští týden přijdou další poplatky, včetně cla pro odběratele venezuelské ropy a plynu.
Obchodníci shánějí býčí opce na ropu, aby se zajistili proti riziku, že americké sankce způsobí nárůst cen. Prezident Donald Trump rovněž přislíbil „maximální tlak“ proti Íránu s cílem omezit jeho vývoz ropy.
Ceny zlata mírně klesají, měď se v důsledku Trumpovy zprávy o clech zmítá ve výkyvech
Ceny zlata ve středu v asijském obchodování mírně klesly a čelily dalšímu vybírání zisků, když obchodníci čekali na další informace o plánech amerického prezidenta Donalda Trumpa na zvýšení obchodních cel.
Mezi průmyslovými kovy prudce klesla měď poté, co na začátku seance vystoupala na více než devítiměsíční maxima, a to kvůli zprávám, že Trump brzy zavede cla na červený kov.
Ceny širších kovů také ustoupily, přičemž tento týden se pozornost soustředí na řadu klíčových údajů o ekonomice USA, které by měly poskytnout více informací o tom, zda se růst ochlazuje.
Zlato se stále drželo nad hranicí 3 000 USD za unci a bylo blízko rekordních maxim dosažených na začátku března. Apetit na bezpečné přístavy zůstal i přes některé nedávné výkyvy většinou odolný.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 3 015,73 USD/unci, zatímco futures na zlato s expirací v květnu klesly do 00:29 SELČ

Zlato zůstává nad hranicí 3 tis. dolarů, v centru pozornosti jsou Trumpova cla a ekonomická data
Poptávka po zlatě stále zůstává relativně silná, zatímco trhy se potýkají s řadou nejistot.
Trump v úterý večer během rozhovoru pro Newsmax nabídl další záhadné komentáře ke svým celním plánům. Trump uvedl, že usiluje o to, aby jeho cla měla jen málo výjimek, ale že je spíše mírný než přísný.
Trump se chystá oznámit reciproční cla vůči nejméně 15 hlavním obchodním partnerům USA 2. dubna, což je den, který opakovaně označil za „den osvobození“.
Vzhledem k jeho nedávnému obratu v otázce cel vůči Kanadě a Mexiku však trhy zůstaly nejisté ohledně rozsahu a dopadu jeho programu.
Kromě cel se tento týden pozornost soustředí na řadu údajů, které mají přinést další signály o vývoji americké ekonomiky.
Později ve středu budou zveřejněny údaje o zboží dlouhodobé spotřeby a poté revidovaný údaj o hrubém domácím produktu za čtvrté čtvrtletí . Údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Federálního rezervního systému – budou zveřejněny v pátek.
V nadcházejících dnech má také vystoupit několik představitelů Fedu.
Z dalších drahých kovů futures na platinu klesly o 0,5 % na 970,0 USD/oz, zatímco futures na stříbro klesly o 0,2 % na 34,123 USD/oz.
Měď se pohybuje poblíž 9měsíčních maxim kvůli Trumpovým celním plánům

Benchmarkové futures na měď se na londýnské burze kovů obchodovaly s poklesem o 1,5 % na 9 962,12 USD/t, zatímco květnové futures na měď se ustálily na 5,2440 USD/libru.
Futures na LME se dříve během seance vyšplhaly na devítiměsíční maximum 10 168,70 USD za tunu poté, co agentura Bloomberg informovala, že Trump by mohl na červený kov během několika týdnů uvalit cla ve výši až 25 %, tedy mnohem dříve než v termínu 270 dní.
Ceny mědi do května prudce rostly díky sázkám, že Trumpova cla výrazně omezí dodávky mědi v USA.
Kromě toho se očekává, že uzavření hutí v Číně rovněž sníží celosvětové dodávky mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky