Klíčové body
- Asijské devizové trhy jsou oslabeny, protože je zatěžuje siln dolar a celní rizika; rupie dosáhla krizové úrovně z roku 1998
- Asijský devizový trh pod tlakem; v centru pozornosti jsou hrozící Trumpova cla
- Co sledují analytici?
- Trump plánuje nová cla na auta, hliník a farmaceutické výrobky
Cyklicky pozitivní faktory působící na americký dolar od té doby vyprchaly v souvislosti se změkčením americké ekonomiky a určitým oživením v zahraničí, ale podle společnosti Standard Chartered
Diskuse o ztracené výjimečnosti USD se stala na trzích aktiv velmi běžnou, uvedli analytici Standard Chartered v poznámce z 21. března.
„Nemyslíme si, že USD je imunní vůči cyklickým poklesům nebo že USA mají neomezenou schopnost půjčovat si v zahraničí. Nicméně atraktivita amerických aktiv a aktiv denominovaných v USD poskytuje USD trvalou podporu prostřednictvím strukturálního přílivu kapitálu,“ uvedla Standard Chartered.
„Očekávali jsme, že USD v prvním čtvrtletí oslabí, částečně proto, že jsme se domnívali, že USD vstoupil do roku 2025 překoupený. Obavy z okamžitých Trumpových cel se zdály být přehnané a v 1. pololetí jsme viděli riziko prorůstových faktorů.“
Banka rovněž poznamenala, že euro dohnalo rozdíly v sazbách.
„Na počátku rallye EUR znatelně zaostávalo a my jsme zvažovali možnost, že obavy z cel brzdí EUR. Nyní se zdá, že příběhy sazeb a EUR jsou mnohem více v souladu,“ dodala banka.

Banka dodala, že obavy z prudkého poklesu v USA jsou přehnané.
„Počet pracovníků neschopných práce kvůli špatnému počasí byl v lednu a únoru druhý nejvyšší za posledních 14 let. Roky s vysokými lednovými a únorovými hodnotami obvykle vykazují vliv na růst NFP a spotřeby. Ačkoli tedy mohlo dojít ke zmírnění, jádrové maloobchodní tržby se v únoru prudce odrazily ode dna,“ uvedla Standard Chartered.
„Zpomalení poptávky vnímáme spíše jako postupné než náhlé. Příliv imigrantů bez dokladů, kteří vstupují na trh práce, se pravděpodobně zpomalí, takže bychom mohli být v příštích měsících svědky poklesu růstu NFP do rozmezí 50-100 tisíc,“ dodala banka.
Tyto síly kompenzuje pravděpodobnost, že Trumpova administrativa v nadcházejícím fiskálním balíčku vyprodukuje další fiskální stimuly.
„Očekáváme, že balíček půjde nad rámec zachování daňových škrtů z roku 2017, ale pochybujeme, že kombinace celních příjmů a snížení výdajů bude stačit na zaplacení daňových škrtů,“ dodala Standard Chartered.
„V kombinaci s cly očekáváme, že tyto síly obnoví sílu USD v průběhu roku 2025.“
Asijské devizové trhy jsou oslabeny, protože je zatěžuje siln dolar a celní rizika; rupie dosáhla krizové úrovně z roku 1998
Většina asijských měn zůstala v úterý utlumená, zatímco dolar se po čtyřech po sobě jdoucích ziscích ustálil, zatímco indonéská rupie klesla na nejnižší úroveň od asijské finanční krize v roce 1998, zatížena obavami o fiskální stabilitu a hospodářský růst země.
Index amerického dolaru, který měří stav americké měny vůči koši hlavních měn, byl převážně stabilní na úrovni 104,29.
Index se pohyboval poblíž třítýdenního maxima a v posledních čtyřech po sobě jdoucích seancích posiloval.
Asijský devizový trh pod tlakem; v centru pozornosti jsou hrozící Trumpova cla
„Dolar našel minulý týden určitou podporu po velmi slabém začátku března,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
„Opakovaná opatrnost Federálního rezervního systému ohledně snižování sazeb pravděpodobně zabránila dalšímu hromadění medvědího sentimentu na dolaru, ale myslíme si, že je to hlavně blížící se zavedení amerických cel 2. dubna, které nutí k určitému přehodnocení obchodů na krátkém páru,“ dodali.
Trump plánuje nová cla na auta, hliník a farmaceutické výrobky
Spojené státy v blízké budoucnosti uvalí cla na automobily, hliník a farmaceutické produkty, uvedl podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump na dnešní tiskové konferenci k investicím firmy Hyundai v USA. Tato cla jsou podle něj nezbytná pro zajištění domácí produkce strategických materiálů v případě války nebo jiných krizí. Zároveň připustil, že některé země mohou získat výjimku, pokud sníží vlastní cla nebo přesunou výrobu do USA.
Cla na automobily podle Trumpa administrativa oznámí v nejbližších dnech, přičemž následně budou zavedeny i poplatky na dovoz dřeva a polovodičů.

Trumpova administrativa v posledních měsících mimo jiné zavedla 25procentní cla na dovoz oceli a hliníku. USA také v březnu zavedly cla ve výši 25 procent na dovoz z Kanady a Mexika a zároveň na 20 procent zdvojnásobily dodatečná dovozní cla Číně.
Později Trump na zhruba jeden měsíc pozastavil cla na veškeré zboží z Mexika a Kanady, které splňuje podmínky dohody o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky