Klíčové body
- Donald Trump navrhuje ukončení programu Chips Act a přesměrování zbývajících prostředků na snížení dluhu
- Společnosti jako TSMC a Intel investovaly miliardy dolarů s očekáváním vládní podpory, kterou Trump zpochybňuje
- Trump navrhuje zavedení cel na dovoz čipů jako motivaci k přesunu výroby do USA
- Přezkum smluv o dotacích vyvolává obavy z možných změn podmínek pro investory
„Váš zákon o čipech je strašná, strašná věc,“ řekl prezident v úterním projevu v Kongresu v hlavním vysílacím čase. Trump prosil předsedu Sněmovny reprezentantů USA Mikea Johnsona, aby se tohoto zákona zbavil a „vše, co zbude“ z prostředků určených na tento program, použil na „snížení dluhu nebo na jakýkoli jiný důvod“.
Jeho poznámky se setkaly s potleskem ve sněmovně, která před necelými třemi lety schválila zákon o čipech a vědě. Místopředseda JD Vance, jehož domovský stát Ohio díky tomuto zákonu získal rozsáhlý projekt společnosti Intel, povstal, aby vyjádřil svou podporu jeho zrušení.
Zákon o čipech patří k nejvýznamnějším výpadům USA v oblasti průmyslové politiky za více než jednu generaci. Vyčlenil 39 miliard dolarů na granty – plus půjčky a 25% daňové úlevy – na oživení americké výroby polovodičů, stejně jako 11 miliard dolarů na výzkum a vývoj čipů. Cílem bylo snížit závislost na Asii, pokud jde o elektronické součástky, které pohánějí vše od chytrých telefonů až po rozsáhlá datová centra.

Demokraté i republikáni vyzdvihovali zákon o čipech jako klíčový pro národní a ekonomickou bezpečnost USA a Trump by mohl mít problém sehnat hlasy pro jeho zrušení. Desítky zákonodárců GOP hlasovaly pro toto opatření a mnoho červených okresů získalo továrny nebo jiné projekty podporované tímto zákonem.
Tchajwanská společnost TSMC a jihokorejské společnosti Samsung Electronics Co. a SK Hynix Inc. oznámily nebo zahájily výstavbu projektů v hodnotě několika miliard dolarů v USA, které byly podmíněny financováním a podporou ze strany americké vlády. Zástupci těchto společností odmítli prezidentovy výroky komentovat.
Trump vyjádřil podporu celkovému cíli podpořit domácí výrobu čipů, ale soustavně se vysmíval zákonu o čipech jako špatnému prostředku k jeho dosažení. Namísto toho prezident vyzval k zavedení cel, která by podnítila investice v USA, a naznačil, že dovozní poplatky na čipy by mohly přijít již příští měsíc.
Trump uvedl, že společnosti se mohou těmto clům vyhnout tím, že postaví továrny na americké půdě. Další podrobnosti nenabídl.
V pondělí Trump připsal hrozbě cel na vrub rozhodnutí společnosti TSMC investovat v USA 100 miliard dolarů nad rámec předchozího závazku ve výši 65 miliard dolarů. Tento projekt vyzdvihl ve svém úterním projevu, přičemž se odvolával na celou částku 165 miliard dolarů. „Nedáváme jim žádné peníze,“ řekl Trump. „Jediné, co pro ně bylo důležité, bylo, že nechtěli platit cla.“

Co to ve skutečnosti znamená pro TSMC, je nejasné. Společnost původně oznámila plány na vybudování závodu v USA v hodnotě 12 miliard dolarů během Trumpova prvního funkčního období a za Bidena tento projekt rozšířila na tři továrny. Na podporu těchto závodů uzavřela TSMC s Bidenovými úředníky dohodu o dotacích ve výši 6,6 miliardy dolarů v rámci zákona o čipech a 5 miliard dolarů v podobě půjček.
Stejně jako v případě jiných ocenění v rámci Chips Act se předpokládá, že finanční prostředky budou vypláceny v průběhu času, jakmile TSMC dosáhne vyjednaných milníků projektu. Společnost obdržela 1,5 miliardy dolarů předtím, než Biden opustil svůj úřad.
Trump neupřesnil, zda se pokusí získat zpět již vyplacené peníze, zda se vzdá zbývajících pobídek, které TSMC již získala, nebo zda prostě neposkytne další podporu nejnovější investici výrobce čipů. Ministr obchodu Howard Lutnick v pondělí uvedl, že nově ohlášené projekty – tři další továrny na výrobu čipů, výzkumný a vývojový závod a továrna na pokročilé obaly – nezískají federální prostředky.
„Hlavní nejistotou je budoucnost společnosti TSMC,“ řekl Xin-Yao Ng, investiční ředitel společnosti abrdn plc. „Jednou z jejich dlouhodobých konkurenčních výhod bylo soustředění na Tchaj-wanu, kde jsou náklady na pracovní sílu stále přiměřené, náklady na výstavbu levnější, vláda je podporuje a mohou najít více pracovníků s odborným vzděláním. V USA je to úplně jinak, pokud mají přesunout více výroby. Dotace z USA měly být klíčové, aby pomohly zmírnit některé vyšší náklady a problémy.“
Společnost TSMC patří mezi 20 společností, které s představiteli Bidenova úřadu uzavřely závazné dohody v rámci Chips Act. Tyto dohody, které představují více než 85 % výrobních pobídek dostupných v rámci programu, jsou určeny na podporu špičkových zařízení společností jako TSMC, Intel, Samsung a Micron Technology Inc. a také továren starší generace jako GlobalFoundries Inc. a Texas Instruments Inc.

Společnosti obecně považují tyto dohody za neotřesitelné – bez ohledu na to, kdo je v úřadu. Některé z nich se však obávají, že by se Trumpova administrativa mohla pokusit podmínky upravit, uvedla agentura Bloomberg. Lutnick uvedl, že se nemůže zavázat k dodržování stávajících smluv, aniž by je nejprve přezkoumal.
Toto přezkoumání probíhá a Lutnickovy záměry ohledně této iniciativy zůstávají nejasné. Zatím se jeho dotazy na pracovníky programu soustředily na zdůvodnění rozhodnutí o přidělení zakázky a na zákonnou pravomoc vlády vymáhat peníze zpět, uvedla agentura Bloomberg. Současný tým Chips Act mezitím připravuje seznam možných úprav procesu podávání žádostí o financování a konečných smluv, které by byly minimálně rušivé.
Mluvčí společnosti GlobalWafers Co, která získala 406 milionů dolarů z Chips Act pro továrny v Texasu a Missouri, uvedl, že tchajwanská společnost je odhodlána pokračovat ve své strategii expanze a jakékoli změny v Chips Act považuje za „nepravděpodobné“.
Pokud by však zákon byl nějakým způsobem upraven, mluvčí uvedl, že „bychom přehodnotili budoucí investice, včetně vyhodnocení poptávky na americkém trhu, cen a potenciálních cel, pokud by se výroba přesunula mimo USA“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky