Klíčové body
- Trumpova 25% cla na ocel a hliník vstoupila v platnost, což vyvolalo odvetná opatření Evropské unie
- Evropská komise zavádí protiopatření na americké zboží v hodnotě 26 miliard eur v reakci na nová cla
- Trumpova obchodní politika vyvolává obavy z recese a zvyšuje nejistotu na finančních trzích
- Ocelářské společnosti v USA vítají cla, ale hliníkový průmysl varuje před ztrátou tisíců pracovních míst
Tato americká cla, která jsou uplatňována bez výjimek, byla prosazena po bouřlivém dni v Bílém domě; prezident Trump dokonce hrozil zvýšením cel na kovy pro Kanadu na 50 %. Rozhodl se však od toho upustit, když Ontario souhlasilo s tím, že upustí od plánů na uvalení přirážky na elektřinu zasílanou do USA. Prezident zlehčoval riziko recesního efektu vyvolaného cly, který již způsobil propad amerických trhů.
Ačkoli tato cla platí celosvětově a postihují ekonomické rivaly i blízké spojence USA, velcí asijští výrobci, jako je Jižní Korea, Tchaj-wan, Japonsko a Austrálie, s odvetnými opatřeními otáleli. Místo toho Spojené království uvedlo, že se zaměří na “rychlé vyjednání širší hospodářské dohody”. Zajímavé je, že Čína nebyla v nejnovějším obchodním kroku výslovně cílem, takže její bezprostřední reakce ještě není známa, ačkoli si předvolala amerického maloobchodního prodejce Walmart Inc. na základě zpráv, že tento maloobchodní gigant naléhá na čínské dodavatele, aby absorbovali vyšší náklady vyvolané obchodním napětím.
Evropská komise mezitím poskytla dosud nejsilnější reakci, když zahájila “rychlá a promyšlená protiopatření” na dovoz z USA, obnovila vyrovnávací opatření z let 2018 a 2020 a přidala k nim nový seznam průmyslového a zemědělského zboží. Očekává se, že reakce EU bude mít dopad na vývoz zboží z USA v hodnotě až 26 miliard eur – což má odpovídat hospodářskému rozsahu amerických cel.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém oficiálním prohlášení vyjádřila nad touto záležitostí hlubokou lítost a uvedla: “Cla jsou daně. Jsou špatná pro podniky a ještě horší pro spotřebitele.”
Prezident Trump se rozhodl rozšířit svou obchodní ofenzivu v rizikovém okamžiku: sedm týdnů po začátku svého druhého funkčního období. Jeho obchodní politika měla za cíl přeměnit americkou ekonomiku v globální výrobní velmoc, což však vedlo ke zneklidnění finančních trhů a spotřebitelů, kteří se stále vzpamatovávají z pandemie vyvolané inflací, a podnítilo obavy z možné recese v důsledku rostoucí nejistoty pro korporátní Ameriku.
Zúčastněné strany v oblasti obchodu nebyly příliš ovlivněny. Investoři se nezdáli být zprávami příliš znepokojeni. Hliník zaznamenal na londýnské burze kovů po zavedení cel nárůst o 0,3 %, zatímco svitky válcované za tepla, které jsou rozhodujícím výrobkem z oceli, na šanghajské burze futures vzrostly o 0,4 %. Ani akcie se neprojevily žádnými výraznými pohyby.
Navzdory zoufalému lobbistickému úsilí zainteresovaných stran v USA, jako je největší výrobce hliníku v zemi Alcoa Corp. na poslední chvíli, prezident Trump pokračoval v zavádění cel na kovy. Společnost Alcoa vydala varování, že cla ohrožují desítky tisíc pracovních míst a znamenají hrozbu zvýšení cen pro Američany, kteří se již nyní potýkají s napjatými rozpočty domácností.

Ačkoli prezident Trump k tomuto kroku přistoupil s podporou některých vedoucích představitelů domácího průmyslu, kteří se domnívají, že tato protekcionistická opatření by mohla vést ke zvýšení zisků amerických výrobců a přivést zpět ze zámoří pracovní místa v oblasti oceli a hliníku, jeho nerozhodnost v otázce některých cel vyvolala otázky ohledně jeho odhodlání.
Ocelové a hliníkové poplatky tvoří součást plánu prezidenta Trumpa na vybudování významných bariér kolem americké ekonomiky – tento krok považuje za nezbytný k obnovení rovnováhy globálního obchodního systému, který podle něj zemi “okrádá”.
Minulý týden prezident Trump povolil zavedení 25% cla na Kanadu a Mexiko v souvislosti s nelegálními drogami a migrací. Během několika dní však oznámil měsíční výjimku pro zboží, na které se vztahuje severoamerická obchodní dohoda. Současně zdvojnásobil obdobné clo na Čínu na 20 %.
Nařízení prezidenta Trumpa obnovují a rozšiřují odvody na ocel a hliník z roku 2018 a rovněž zakazují výjimky pro výrobky z těchto dvou kovů. To znamená, že podle průzkumu Global Trade Alert se nová cla vedle surové oceli a hliníku dotknou i dováženého spotřebního zboží v hodnotě téměř 150 miliard USD.
Během první prezidentovy vlády byly výjimky uděleny významným dodavatelům, jako je Kanada, Mexiko, Brazílie a Evropská unie, což znamená, že v některých měsících podléhala clům méně než polovina dovozu. Představitelé administrativy však varovali před očekáváním budoucích výjimek.
Prezident rozšířil rozsah cel i na měď, která je pro světovou ekonomiku klíčovým nerostem. Nařídil ministerstvu obchodu, aby prošetřilo obchodní omezení, což znamená, že v budoucnu mohou být uvalena cla i na měď.
Znepokojení z těchto cel, stejně jako tlak prezidenta Trumpa na snižování počtu vládních zaměstnanců, podnítilo tři týdny volatility na světových trzích. Zatímco obchodníci a investoři pociťují horko z těchto cel, roste očekávání eskalace obchodního konfliktu. Jeho poradci plánují takzvaná “reciproční” cla na obchodní partnery po celém světě, která by mohla potenciálně začít platit již 2. dubna. Slíbil také cla na automobily, polovodiče, léky, dřevo a zemědělské produkty.
Trumpova cla na ocel a hliník získala širokou podporu mezi americkými výrobci, kteří tvrdí, že zahraniční konkurenti, zejména Čína, se snaží ovládnout toto odvětví a prostřednictvím dotované výroby připravit americké dodavatele o podíl na trhu a pracovní místa. Tvrdí, že kovoprůmysl má zásadní význam pro průmyslovou základnu USA a národní bezpečnost.
Největší národní výrobci oceli, včetně společností Nucor Corp., United States Steel Corp., Cleveland-Cliffs Inc. a Steel Dynamics Inc. minulý týden vyzvali prezidenta, aby “odolal” výzvám k vyčlenění, a varovali, že předchozí výjimky způsobily prudký nárůst dovozu, což následně vedlo k poklesu cen a jejich zisků.
Cla představují pro hliníkárenský průmysl složitější výzvu. Na rozdíl od amerických výrobců oceli mají výrobci hliníku větší celosvětovou působnost. Více než polovina kovu spotřebovaného v USA se vyrábí v Kanadě, kde jsou největšími výrobci skupina Rio Tinto a pittsburská společnost Alcoa.
Generální ředitel společnosti Alcoa, William Oplinger, zástupci společnosti Rio Tinto, prezident americké hliníkové asociace a další opakovaně lobbovali u Trumpovy administrativy, aby se vyhnula přidání cel na kanadský dovoz. Oplinger předpovídá ničivé důsledky 25% cla, včetně ztráty přibližně 20 000 přímých pracovních míst v americkém hliníkovém průmyslu a dalších 80 000 nepřímých pracovních míst.

Ekonomové předpokládají, že cla pravděpodobně povedou ke zvýšení nákladů pro domácí průmyslová odvětví, která jsou do značné míry závislá na zahraničních dodávkách speciální oceli. Patří sem ropný průmysl, který používá ocelové trubky a další materiály na vrtech. Vyšší náklady na ocel a hliník by se mohly promítnout i do cen pro spotřebitele v podobě dražších automobilů, spotřebičů a dokonce i nápojů v plechovkách.
Zastánci Trumpova plánu argumentují tím, že cla pomohou přivést do USA více výroby. Sám prezident sice připustil možné krátkodobé ekonomické dopady svých rozsáhlých celních kroků na americké spotřebitele, představitelé administrativy se však domnívají, že rozšířené daňové škrty a zvýšená domácí produkce energie by měly tyto náklady pomoci kompenzovat.
Vzhledem k čerstvým clům řada postižených zemí nepodnikla odvetná opatření, ale zároveň jsou s těmito kroky nespokojeny. Australský premiér Anthony Albanese považuje kroky Trumpovy administrativy za “zcela neopodstatněné” a považuje je za akt “ekonomického sebepoškozování”.
“Je to proti duchu trvalého přátelství našich dvou národů,” dodal Albanese. “A je v zásadním rozporu s výhodami, které naše hospodářské partnerství přináší již více než 70 let.”
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky