Klíčové body
- Investoři doufají, že 2. duben přinese jasno ohledně Trumpových cel
- Nejistota kolem cel oslabila akciové trhy a zvýšila volatilitu
- Analytici varují, že bez definitivního oznámení může tržní nervozita přetrvat
Ačkoliv by jasné stanovisko mohlo přinést úlevu trhům a spotřebitelům, dosavadní signály z Bílého domu naznačují, že naděje na definitivní rozuzlení celní politiky mohou být zbytečné.
Trump opakovaně označil 2. duben za „Den osvobození“, během něhož plánuje zavést reciproční cla na zboží ze zemí s obchodní nerovnováhou vůči Spojeným státům. Přestože tento den vzbuzuje velká očekávání, chybí konkrétní informace – není jasné, jaké země budou postiženy ani jak vysoká cla budou zavedena.
Investoři doufají, že 2. duben přinese konečné rozhodnutí a ukončí nejistotu, která v poslední době ovlivňuje náladu spotřebitelů i podnikatelů. Nejistota totiž vedla k poklesu hlavních indexů, včetně S&P 500 a Nasdaq Composite, které se začátkem měsíce dostaly do oblasti korekcí.
Analytici se shodují, že trhy obvykle reagují negativně na nejistotu, a právě nejasnosti ohledně celní politiky už zasáhly ochotu investorů podstupovat riziko. Jak uvedl Matt Weller, globální vedoucí výzkumu trhu ve společnosti StoneX, ukončení nejistoty by mohlo přinést krátkodobou rally rizikových aktiv i posílení dolaru. Ovšem pokud bude prezident po 2. dubnu i nadále přicházet s novými celními opatřeními, jakákoliv pozitivní reakce trhu bude pravděpodobně jen dočasná.

Bez jasného závěru nebude klid
Podle Wall Street by trhy potřebovaly, aby 2. duben skutečně znamenal definitivní konec celní nejistoty. Analytici i investoři se shodují, že pouze ucelené a konečné oznámení by mohlo otevřít cestu k udržitelnému růstu rizikových aktiv.
Steve Barrow ze Standard Bank zdůrazňuje, že pokud chce prezident podpořit americký růst, měl by z 2. dubna udělat „den jasnosti“, nikoliv „den osvobození“. Barrow navrhuje, že Bílý dům by měl zveřejnit konečný seznam cel, který nebude dále rozšiřován, a stanovit přesný harmonogram jejich zavádění. Také by neměly být udělovány žádné výjimky a mělo by být jasně řečeno, že dané sazby jsou konečné.
Podle něj však není příliš pravděpodobné, že se tak stane. Trumpova administrativa totiž cla často používá jako nástroj vyjednávání a nelze očekávat, že by se tohoto přístupu vzdala.
Tuto domněnku potvrzuje i vývoj posledních dní. Trump podepsal exekutivní příkaz k uvalení 25% cla na veškeré zboží ze zemí, které obchodují s venezuelskou ropou. Tato nová opatření, označovaná jako „sekundární cla“, mají vstoupit v platnost právě 2. dubna. Skupina stratégů ze společnosti Evercore upozorňuje, že pokud USA začnou tyto sekundární cla využívat systematicky, rozsah cel se může výrazně rozšířit nad rámec sektorových opatření. To by ještě více prohloubilo obchodní nejistotu.
Akcie klesají, investoři hledají jistotu
Nejistota už nyní ovlivňuje chování investorů. Hlavní akciové indexy zakončily uplynulý týden ve ztrátách. Dow Jones oslabil o 1 %, S&P 500 klesl o 1,5 % a Nasdaq Composite odepsal dokonce 2,6 %.
Rob Haworth, investiční stratég U.S. Bank, v rozhovoru poznamenal, že trh se momentálně snaží přizpůsobit situaci. Započítává aktuální cla, ale zároveň pracuje s určitou prémií za nejistotu – trhy totiž nevědí, kam až mohou Trumpovy celní plány zajít.
To má přímý dopad na investiční chování. Podle Jeda Ellerbroeka z Argent Capital se investoři v posledních týdnech soustředí spíše na akcie s nižší volatilitou a hodnotové tituly. Technologické akcie, které byly dlouho tahounem trhu, zaznamenaly slabší výkonnost. Dokud nebude v oblasti cel jasněji, nelze očekávat, že by se ochota investorů riskovat výrazněji zvýšila.
Napjatý týden před námi
Napětí na trzích může ještě více vzrůst v nadcházejícím týdnu, který přinese řadu důležitých ekonomických údajů. V úterý budou zveřejněna čísla o výrobním sektoru ISM a volných pracovních místech, ve středu pak údaje o zaměstnanosti ADP. Ve čtvrtek přijdou na řadu počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti a obchodní bilance, a v pátek vyvrcholí týden zprávou o zaměstnanosti.
Vzhledem k těmto faktorům zůstávají investoři opatrní. Očekávání, že 2. duben přinese jasnou a konečnou podobu celní politiky, se tak mohou snadno rozplynout. Pokud bude Bílý dům nadále sázet na překvapivá a nejednoznačná opatření, trhy zůstanou v režimu nejistoty – a s nimi i celá globální ekonomika.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky