Klíčové body
- Futures se obchodují níže
- Očekávané Trumpovo oznámení o clech má velký význam
- Trump o Putinovi
- Zlato se dotklo rekordního maxima
Zpráva deníku Wall Street Journal uvedla, že Trump zvažuje větší a širší cla vůči hlavním obchodním partnerům USA před svými vyhlášeními cel v takzvaný „den osvobození“ 2. dubna. Mezitím ceny zlata rostou, protože obavy z cel zvyšují poptávku po bezpečném přístavu, a ceny ropy jsou na cestě ke čtvrtletní ztrátě kvůli obavám ze zpomalení ekonomické aktivity způsobené obchodem.
Futures se obchodují níže
Futures na americké akcie se snížily, když se investoři připravovali na náročný týden, jehož součástí bude klíčové oznámení prezidenta Trumpa o clech a klíčové ekonomické ukazatele.
Do 10:39 SEČ se futures kontrakt na Dow snížil o 173 bodů, tj. o 0,4 %, futures na S&P 500 klesl o 38 bodů, tj. o 0,7 %, a futures na Nasdaq 100 se snížil o 215 bodů, tj. o 1,1 %.
Hlavní indexy na Wall Street se na konci předchozího týdne propadly, přičemž rostly obavy z dopadu Trumpových odvodů na růst a inflační tlaky. Spotřebitelské výdaje v USA se v únoru rovněž odrazily od očekávání méně a metrika sledující základní ceny vzrostla nejvíce za posledních 13 měsíců, jak ukázaly páteční údaje, zatímco průzkum 12měsíčních spotřebitelských inflačních očekávání v březnu vyskočil na nejvyšší hodnotu za téměř 2,5 roku.
„Vysoká inflace a ochlazující se spotřebitelské výdaje jsou trendy, které budou pravděpodobně zesíleny agresivními kroky prezidenta Trumpa v oblasti cel a škrtů vládních výdajů,“ uvedl James Knightley, hlavní mezinárodní ekonom ING pro USA, ve zprávě pro klienty.

Knightley dodal, že obavy ze „stagflace“, tedy období stagnující ekonomické aktivity a zvýšených cen, rostou a „budou omezovat schopnost Federálního rezervního systému dále snižovat sazby“. Fed na svém posledním zasedání ponechal výpůjční náklady beze změny, což částečně zdůvodnil nejistotou kolem Trumpovy obchodní politiky.
Očekávané Trumpovo oznámení o clech má velký význam
Trhy se připravují na velmi očekávanou událost 2. dubna, kdy by měl Trump představit novou várku cel, která by mohla narušit dlouholeté mezinárodní obchodní vztahy.
Analytici naznačují, že tento den se rýsuje jako prudká eskalace Trumpovy snahy o změnu obchodní pozice USA od jeho návratu do Bílého domu na druhé funkční období na začátku tohoto roku. Trump, který prohlásil, že tato prohlášení budou součástí toho, co nazval „dnem osvobození“, je považován za uvalení nových cel jak na přátele, tak na protivníky, včetně poplatků odpovídajících zahraničním celním bariérám.
Jeho kabinet uvedl, že cílem může být skupina nejméně 15 zemí, ačkoli podle zprávy listu Wall Street Journal se uvažuje o větším počtu zemí. Zpráva rovněž uvedla, že Trump zvažuje zavedení plošného 20% cla na všechny země, s nimiž mají USA obchodní deficit.
Minulý týden Trump odhalil nová cla na automobilový průmysl, čímž splnil slib, že potrestá zahraniční dovozce osobních a lehkých nákladních automobilů do USA. Stratégové upozornili, že tento krok by mohl zvýšit ceny domácích automobilů, ačkoli Trump o víkendu prohlásil, že mu „může být jedno“, jestli zahraniční výrobci automobilů zvýší náklady pro spotřebitele.
Trump argumentoval, že jeho cla jsou nezbytná k nápravě obchodní nerovnováhy USA, k získání příjmů na kompenzaci navrhovaných daňových škrtů a k navrácení výroby do země.
Trump o Putinovi
Na jiném místě Trump uvedl, že je „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina, a televizi NBC News řekl, že se zlobí, že Putin kritizoval důvěryhodnost ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského.
Trump, který usiluje o uzavření dohody o ukončení války na Ukrajině, dodal, že by na odběratele ruské ropy uvalil druhotná cla ve výši 25 až 50 %, pokud by se domníval, že Kreml jeho úsilí brání.
Znamenalo to změnu Trumpova tónu po týdnech, kdy chválil Putina a veřejně kritizoval Zelenského. Trumpův přístup k jednáním zvýšil obavy evropských představitelů z možného sblížení Washingtonu a Moskvy, které by mohlo zpochybnit závazky USA k podpoře obrany regionu.
Trump poznamenal, že ačkoli Kreml ví o jeho nespokojenosti s Putinem, udržuje s ruským vůdcem „velmi dobré vztahy“. Jeho hněv se rychle rozptýlí, pokud Putin „udělá správnou věc“, dodal Trump.
Zlato se dotklo rekordního maxima
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování prudce vzrostly a dosáhly rekordního maxima, když poptávku po bezpečném přístavu podpořily zprávy, že Trump tento týden zvažuje zavedení širších a větších obchodních cel.
Žlutý kov zaznamenal silný vzestup během března, kdy dosáhl řady rekordních maxim, protože investoři se stále více vyhýbali riziku v souvislosti s obavami z Trumpových cel a jejich ekonomického dopadu.
Zvýšené obavy z recese v USA rovněž podpořily růst zlata, přičemž banka Goldman Sachs nyní předpovídá 35% pravděpodobnost poklesu v příštích 12 měsících.
Širší trhy s kovy většinou ustoupily, stejně jako dolar, což ceny zlata poněkud povzbudilo.

Ropa je nestabilní
Ceny ropy v pondělí smazaly dřívější ztráty a obchodovaly se na vyšší úrovni, ale byly na cestě ke čtvrtletní ztrátě, která byla podpořena obavami, že v novém režimu globálního obchodu utrpí ekonomická aktivita.
Oba benchmarky byly na cestě k prvnímu čtvrtletnímu poklesu za poslední dvě čtvrtletí, a to i po třech týdnech růstu v řadě.
Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci, známá jako OPEC+, zahájí v dubnu program měsíčního zvyšování těžby ropy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky