Analytici UBS v pátek v poznámce varovali, že „slábnoucí výjimečnost USA“ by mohla ohrozit „~14 bilionů USD nezajištěných amerických aktiv“.
Banka uvedla několik faktorů, včetně výzev, které pro USA představuje Čína v oblasti technologií a umělé inteligence, snížených očekávání růstu v důsledku nejistoty ohledně cel a zpřísnění fiskální politiky a obnovené dynamiky evropské ekonomiky.
„Všechny tyto události pravděpodobně zpochybňují nadměrnou zátěž amerických aktiv, která se vytvořila během více než desetiletí, kdy USA vykazovaly lepší růst a výnosy aktiv,“ napsala UBS.
Tento posun by mohl vést k „uvolňování aktiv a prodeji USD ve značném rozsahu“.
UBS zdůrazňuje, že v zahraničním vlastnictví amerických aktiv stále více převažují soukromí investoři nad centrálními bankami, takže držba je „méně „lepkavá“ a citlivější na snížení výjimečnosti USA“.
Zejména evropští investoři zvýšili svou expozici vůči americkým akciím, čímž se dolar stal zranitelnějším vůči slabším výsledkům amerického trhu.
Při použití „typických měnových zajišťovacích poměrů“ UBS odhaduje, že čistá nezajištěná expozice zahraničních investorů zemí G10 vůči americkým aktivům činí 13,7 bilionu USD – 9,8 bilionu USD v akciích a 3,9 bilionu USD v akciích s pevným výnosem.
Banka dodává, že snížení těchto pozic o 5 % by se projevilo v prodeji USD v hodnotě téměř 700 miliard USD, což je částka „srovnatelná s přibližně dvěma třetinami ročního deficitu běžného účtu USA“.
Firma vidí pro americké trhy více rizik. „Fiskální politika USA se zpřísňuje v době, kdy se zdá, že nejistota ohledně cel zatěžuje spotřebitelskou a podnikatelskou náladu,“ napsali.
Mezitím „evropské akcie dosahují historicky nejlepších výsledků“ a „vyhlídky na další společné evropské půjčky“ zvyšují atraktivitu eura jako rezervní měny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky