Klíčové body
- Kam směřuje automobilový trh v Česku?
- Co sledují analytici?
- Čepro v loňském roce zvýšilo svůj provozní zisk na 2,53 miliardy Kč
- Co byste měli vědět?
V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi procent na téměř 17 procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu
Pomalejší tempo výroby nových osobních aut souvisí podle sdružení s poklesem registrací na hlavních evropských trzích, jako jsou Německo, Francie, Itálie nebo Velká Británie. S náskokem největším výrobcem zůstává Škoda Auto, která za leden a únor vyrobila v ČR 151.429 vozů, meziročně o 6,4 procenta méně.
V nošovickém závodě automobilky Hyundai vzniklo za první dva měsíce 44.440 vozidel, což představuje meziroční pokles téměř o čtvrtinu. Kolínská Toyota zaznamenala pokles o 9,5 procenta na 38.472 kusů.
Výrazný nárůst zaznamenala výroba aut s elektrickým pohonem. Osobních aut s čistě elektrickým pohonem bylo v Česku od začátku letošního roku do konce února vyrobeno 30.532. Dalších 9058 vozů mělo plug-in hybridní pohon.

Podle SAP byl příčinou růstu produkce elektroaut náběh sériové výroby modelu Škoda Elroq. Druhý faktor představoval více než pětinový podíl elektromobilů na produkci nošovické automobilky Hyundai.
Motocyklů se v Česku za leden a únor vyrobilo 101 kusů. V porovnání se stejným obdobím loni to bylo o třetinu méně.
Výrazně naopak stoupla produkce autobusů, uvádí SAP. Za první dva měsíce jich z výrobních linek sjelo 863, meziročně o 27,3 procenta více.
Dominantním výrobcem autobusů v Česku je vysokomýtská společnost Iveco CR. Za první dva měsíce vyprodukovala 842 autobusů, což bylo téměř o třetinu víc než ve stejném období loni. Pokles o zhruba 45 procent zaznamenala firma SOR Libchavy, která vyrobila o 14 autobusů méně než loni. Společnost KHMC vyrobila letos v lednu a únoru čtyři minibusy.
Autobusů na elektrický pohon vzniklo v Česku od začátku roku do konce února 62 kusů. Téměř všechny vyrobila firma Iveco CR, výjimkou byl jeden elektrobus od společnosti SOR Libchavy.
<!– DIP popup–>
Čepro v loňském roce zvýšilo svůj provozní zisk na 2,53 miliardy Kč
Státní distributor paliv Čepro loni zaznamenal provozní zisk před zdaněním více než 2,53 miliardy korun. Meziročně si tak polepšil o zhruba 1,4 miliardy korun. Tržby podniku činily více než 76,8 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovalo Čepro. Podle podniku jde o dosud nejlepší hospodářské výsledky v historii firmy. V hospodaření se projevila loňská akvizice společnosti Robin Oil.
„Rok 2024 byl pro nás obdobím intenzivních změn a strategických investic. Dokázali jsme se adaptovat na dynamicky se vyvíjející trh s pohonnými hmotami a energií. Tento úspěch je výsledkem efektivního řízení nákladů, optimalizace logistických procesů a rostoucí poptávky po našich produktech a službách,“ uvedl generální ředitel Čepra Jan Duspěva.
Za zvýšením zisku stojí podle Čepra především akvizice společnosti Robin Oil, která posílila retailovou část firmy a umožnila efektivněji oslovit koncové zákazníky. Kromě toho podle firmy hrálo klíčovou roli i efektivní řízení nákladů, modernizace logistických procesů a rostoucí poptávka po pohonných hmotách.
„Naším cílem nebylo jen udržet stabilitu, ale zároveň investovat do budoucnosti. Akvizice Robin Oil nám otevřela nové možnosti a urychlila expanzi v oblasti maloobchodu,“ podotkl Duspěva.

Čepro v loňském roce investovalo také do železniční logistiky, což mělo zvýšit efektivitu přepravy a snížit ekologickou zátěž. Pokračovala také modernizace skladů, automatizace procesů a digitální transformace provozu.
Státní podnik loni navyšoval také podíl obnovitelných paliv ve své distribuční síti, a v rámci spojení s Robin Oil spustil například program ekologické modernizace čerpacích stanic.
Čepro na začátku loňského roku koupilo od podnikatele Jiřího Zoubka konkurenční síť čerpacích stanic Robin Oil, od níž získal 75 benzinových pump. Výslednou cenu s odkazem na závazek o mlčenlivosti podnik neuvedl. Její návratnost loni očekával zhruba za 8,5 roku.
Čepro, a.s. je jedním z největších průmyslových podniků v ČR. Provozuje síť 1200 kilometrů produktovodů, k dispozici má 650 skladovacích nádrží, jejichž kapacita je 1,76 milionu metrů krychlových. Společnosti náleží 209 čerpacích stanic firmy EuroOil, která je z hlediska počtu stanic třetí největší a z pohledu prodejů pohonných hmot čtvrtá nejvýznamnější v ČR. Dalších 75 stanic nyní provozuje pod značkou Robin Oil.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky