Klíčové body
- Asijské akcie vyskočily nejvýše za dva roky po zmírnění obchodního napětí
- Trump pozastavil většinu cel, ale na Čínu uvalil 125% daň
- Výnosy amerických dluhopisů klesly, trhy čekají na další vývoj
- Investoři doufají v stabilitu, ale volatilita může ještě narůstat
Státní dluhopisy po bouřlivé seanci rostly.
Akcie v celém regionu ve čtvrtek posílily poté, co index S&P 500 zaznamenal nejlepší den od globální finanční krize. Zatímco futures na akciové indexy pro Evropu vzrostly o více než 7 %, kontrakty na americké akcie klesly, což naznačuje, že trhy jsou stále v pohybu. Výnosy desetiletých státních dluhopisů klesly poté, co nárůst o 34 bazických bodů za poslední tři dny podnítil obavy o stabilitu největšího dluhového trhu na světě. Kovy zastavily nejdelší sérii ztrát za posledních 25 let.
Čínské akcie rostly díky očekávání dalších stimulů poté, co Trump zvýšil odvody v zemi na 125 %. Nejvyšší představitelé země se ve čtvrtek sejdou, aby projednali další ekonomická opatření.
Trumpův obrat přišel ve chvíli, kdy rozsah výprodeje na trhu s dluhopisy a dny rostoucího finančního napětí otřásly investory a podnítily varování Jamieho Dimona před recesí. Úleva podtrhuje tlak, který mohou trhy vyvinout, když se Trump snažil přetvořit světový obchodní řád pomocí 100 let vysokých odvodů.

„Očekáváme, že Evropa a Asie budou opakovat americkou úlevovou rally. Trestní sazba cel na Čínu je v tuto chvíli převážně symbolická.“ uvedl Homin Lee, hlavní makro stratég společnosti Lombard Odier Ltd. v Singapuru.
Po vymazání 10 bilionů dolarů z globálních akciových trhů a propadu amerických státních dluhopisů oznámil Trump 90denní pauzu v uplatňování tzv. recipročních cel, která po půlnoci zasáhla desítky obchodních partnerů. Cla na Čínu však zvýšil na 125 %. Stalo se tak poté, co tato asijská země podnikla odvetná opatření a uvedla, že zvýší cla na americké zboží na 84 %.
Země, které byly zasaženy vyššími recipročními cly, jež vstoupila v platnost ve středu, budou nyní podle představitele Bílého domu zdaněny dřívější základní 10% sazbou uplatňovanou na ostatní země s výjimkou Číny.
Nové celní sazby vstoupily v platnost 10. dubna ve 12:01 hodin washingtonského času, jak vyplývá z celních pokynů zveřejněných ve středu pozdě večer, a 125% daň pro Čínu upřesňuje, že zahrnuje Hongkong a Macao.
„Investoři v Asii i mimo ni si oddechli,“ uvedl Frederic Neumann, hlavní ekonom pro Asii ve společnosti HSBC Holdings Plc. „Odložení recipročních cel ze strany USA poskytuje více času na jednání. Pro asijské ekonomiky zaměřené na vývoz je to obzvláště důležité vzhledem k dopadu, který by prudká americká cla měla na růst.“
Zatímco čínské akcie díky očekávání stimulačních opatření rostly, pevninský jüan klesl na nejslabší úroveň od roku 2007. Měnu zatížily také sázky na opatření Čínské lidové banky na uvolnění měnové politiky, která mají podpořit ekonomiku.
Necelou hodinu před Trumpovým vystoupením přilákal prodej desetiletých dluhopisů v hodnotě 39 miliard dolarů dobrou poptávku – navzdory obavám některých lidí na trhu, že by jeho politika mohla odradit zahraniční kupce. To následovalo po vlažné reakci na úterní prodej tříletých dluhopisů a vykresluje to růžovější pozadí pro čtvrteční aukci 30letých dluhopisů.
Trump označil největší dluhový trh na světě za krásný, když jeho obrat v obchodní politice vyvolal obrovské výkyvy v dluhopisech. Středeční poklesy krátkodobých státních dluhopisů, oblíbeného místa, kam investoři během tržních turbulencí zaparkovali kapitál, byly umocněny tím, že se investoři přeorientovali na akciové oživení.
Dluhopisy od Austrálie po Japonsko se ve čtvrtek v důsledku chaotického dne na trhu amerických státních dluhopisů rozkolísaly a donutily obchodníky čelit možnosti, že volatilita způsobená nervozitou z obchodní války teprve začíná.
„Toto období nestability bude pokračovat ještě několik týdnů,“ řekl Tsutomu Soma, obchodník s dluhopisy ve společnosti Monex Inc. v Tokiu. „Nikdo neví, jakou podobu tato cla nakonec získají, a všichni se dívají na americké výnosy, se kterými se bude obchodovat – takže se připravte na další chaos.“

V oblasti komodit se ropa vrátila ke ztrátám, protože investoři se potýkali s náhlými politickými změnami. Zlato se posunulo výše.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 klesly ve 13:32 tokijského času o 0,8 %.
- Japonský index Topix vzrostl o 7,5 %
- Australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 4,7 %.
- Hongkongský Hang Seng vzrostl o 1,8 %.
- Shanghai Composite vzrostl o 0,9 %
- Futures na Euro Stoxx 50 vzrostly o 8,1 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index klesl o 0,4 %.
- Euro vzrostlo o 0,3 % na 1,0984 USD
- Japonský jen vzrostl o 0,8 % na 146,54 za dolar.
- Zámořský jüan se téměř nezměnil a činil 7,3519 za dolar.
Kryptoměny
- Bitcoin klesl o 1,8 % na 81 664,45 USD.
- Ether klesl o 3,8 % na 1609,81 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl o šest bazických bodů na 4,27 %.
- Výnos australských desetiletých dluhopisů klesl o 10 bazických bodů na 4,29 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate klesla o 1,4 % na 61,50 USD za barel.
- Spotové zlato vzrostlo o 1,4 % na 3 125,16 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky