Klíčové body
- Trump pozastavil cla na 90 dní, ale zvýšil sazby vůči Číně
- Zachována zůstávají 10% základní a 25% sektorová cla
- Investory znepokojuje trvající nejistota ohledně budoucí obchodní politiky
- Ekonomové varují, že obchodní chaos dál tlumí globální investice
Trumpova 90denní pauza cel uklidnila trhy, obchodní válka s Čínou však pokračuje
Prezident Donald Trump ve středu oznámil pozastavení zavádění nových cel na většinu amerických obchodních partnerů po dobu 90 dní. Tento krok přinesl okamžitou úlevu na finančních trzích, které v předchozích týdnech zažily prudké propady v reakci na Trumpovu celní politiku. Zároveň však prezident zvýšil cla na čínské zboží na 125 %, čímž fakticky zdvojnásobil obchodní napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.
Trumpovo rozhodnutí je nejnovějším zvratem v sérii nečekaných změn jeho hospodářské agendy, která od inaugurace v lednu 2025 provází jeho druhé funkční období. Kromě prudkých pohybů na akciových trzích vyvolal prezident kritiku i ve vlastních řadách, kdy někteří republikánští zákonodárci veřejně varovali před ekonomickými důsledky jeho politiky.

Cla dočasně ustupují, výjimkou je Čína
Přestože Trump pozastavil tzv. reciproční cla na většinu zemí, základní 10% clo zůstává v platnosti téměř pro všechny dovozy do USA – s výjimkami pro čipy, měď, dřevo, léčiva, slitky, energii a vzácné nerosty. Významné 25% clo na automobily a autodíly, zavedené dříve, se nadále uplatňuje, stejně jako 25% cla na ocel a hliník.
Mexiko a Kanada, blízcí partneři USA v rámci dohody USMCA, nebyli recipročními cly zasaženi naplno, ale i tak na ně Spojené státy uvalily dodatečné tarify, pokud podle Washingtonu nedodržují závazky plynoucí z dohody. Administrativa navíc zvažuje další opatření vůči dovozu mědi a dřeva, přičemž cla na čipy a léčiva stále zůstávají ve hře.
Trump ve středečním vyjádření uvedl, že více než 70 zemí projevilo ochotu vyjednávat. Cílem jeho týmu bude v následujících týdnech uzavřít bilaterální dohody, které by mohly zabránit obnovení cel po uplynutí 90denní lhůty. Podle odborníků by však efektivnějším řešením bylo přejít od plošných cel ke clům zaměřeným na konkrétní odvětví nebo výrobky, které by lépe reflektovaly obchodní praktiky daných zemí.
Čína jako hlavní cíl zůstává pod tlakem
Na rozdíl od většiny ostatních zemí Trump vůči Číně přitvrdil. Zatímco část světa získala úlevu, cla na čínské zboží byla zvýšena z 104 % na 125 %. Důvodem bylo rozhodnutí Pekingu zavést odvetná opatření, která Washington označil za „nepřijatelná“. Ministr financí Scott Bessent zdůraznil, že Čína byla před krokem varována: „Neodplácejte a budete odměněni.“
Na rozdíl od ostatních zemí mezi USA a Čínou momentálně neprobíhají žádná obchodní jednání. Trump uvedl, že v budoucnu očekává dohodu s Pekingem, ale zároveň přiznal, že komunikace mezi oběma státy je zcela přerušena. Čínské úřady považují celní politiku USA za „šikanózní taktiku“ a tvrdí, že se nenechají donutit k ústupkům.
Politicky by taková jednání byla pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga velmi obtížná, pokud by se nejprve nevyjasnily podmínky dohody, která by byla pro domácí publikum přijatelná. Případný telefonický rozhovor nebo summit je tedy zatím velmi nepravděpodobný.
Nejistota může být stejně škodlivá jako cla
Přestože Trumpova 90denní pauza trhům poskytla čas na stabilizaci, odborníci varují, že nejistota vyvolaná chaotickým zaváděním obchodní politiky může mít dlouhodobé negativní dopady. Podle Nicolò Tamberiho z britské University of Sussex se mnoho firem i investorů uchyluje k vyčkávací strategii, protože nemohou plánovat v prostředí, kde se pravidla mění z týdne na týden.

„Z literatury víme, že dopady nejistoty mohou být stejně vážné jako samotná cla,“ uvedl Tamberi. „A zde je nejistota extrémně vysoká. I pokud Trump uzavře dohody, může je druhý den zrušit.“
Podobně varoval i Steven Abrahams ze společnosti Santander US Capital Markets, že bez větší jasnosti ohledně dalšího vývoje se investoři nevrátí do trhu naplno. „Viděli jsme den osvobození číslo jedna. Ale dokud nebude jasné, co přijde dál, může jich přijít ještě několik,“ řekl.
Bílý dům čelí zmatku i zevnitř
Trumpovo rozhodnutí přišlo v době, kdy jeho hlavní obchodní vyjednavač Jamieson Greer vypovídal v Kongresu. Někteří zákonodárci byli šokováni, že o pozastavení cel nevěděli, a ptali se, kdo vlastně v Bílém domě obchodní politiku řídí. Demokrat Steven Horsford hlasitě kritizoval, že takto důležité rozhodnutí nebylo konzultováno s legislativou.
Zmatek ohledně komunikace mezi Bílým domem a Kongresem přispívá k dojmu chaosu, který je často spojován s Trumpovou politikou. Sám prezident však trvá na tom, že je třeba být „flexibilní“ a že jeho rozhodnutí reaguje na „juchající“ trhy, které začínaly panikařit.
🐂💸 Bullionářovo suma sumárum: úleva je jen částečná
Zatímco 90denní pauza cel přinesla dočasný klid, tržní a politická nejistota zůstává. Jednání s desítkami zemí může být časově i organizačně náročné, a navíc není jasné, jak budou vypadat výsledné dohody. Otázka další eskalace s Čínou rovněž zůstává otevřená.
Ačkoliv trhy aktuálně reagují pozitivně, ekonomové se shodují, že pokud nedojde k dlouhodobému vyjasnění obchodních vztahů, investiční aktivita firem zůstane tlumená. Jak uvedl Tamberi: „Trumpova otočka sice ulevila trhům, ale důvěru bude mnohem těžší obnovit.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky