Klíčové body
- Údaje JOLTS
- Index spotřebitelských cen v eurozóně v centru pozornosti
- Jen si nadále upevňuje svou pozici
- Co sledují analytici?
V 09:05 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 103,937 bodu.
Údaje JOLTS
Dolar se do značné míry zastavil v očekávání, že prezident Trump představí další obchodní cla potenciálně již dnes večer, ale spíše ve středu – v den, který označil za „Den osvobození“.
Trump tvrdí, že cla jsou nezbytná k nápravě nerovnováhy mezi USA a jejich zahraničními obchodními partnery a také jako nástroj k návratu pracovních míst ve výrobě zpět do země.
Někteří ekonomové však varovali, že cla podnítí inflační tlaky a zatíží růst, což povede k období takzvané „stagflace“.

„Dolar má dostatek prostoru k růstu, pokud by zítřejší oznámení cel překvapilo na jestřábí
Tento týden se rovněž očekává množství důležitých ukazatelů ekonomických dat v USA, počínaje únorovým údajem o počtu volných pracovních míst, který bude prvním z řady údajů o trhu práce, jež vyvrcholí v pátek důležitou zprávou o počtu zaměstnanců mimo zemědělství.
Zpráva Job Openings and Labor Turnover Survey, neboli JOLTS, by měla v poslední únorový den dosáhnout hodnoty 7,690 milionu, zatímco v předchozím měsíci to bylo 7,740 milionu.
„Americký makrokalendář bude mít na dnešní pohyby na FX velké slovo, ale pokud se nedočkáme žádného datového překvapení, nebránili bychom se prozatímnímu oživení dolaru,“ dodala ING.
Index spotřebitelských cen v eurozóně v centru pozornosti
V Evropě se EUR/USD před zveřejněním klíčových ekonomických údajů včetně březnových spotřebitelských cen obchodoval o 0,1 % níže na 1,0801.
Očekává se, že index CPI eurozóny v březnu meziročně klesl na 2,2 % z 2,3 % v předchozím měsíci, ale vzhledem k tomu, že německá inflace v březnu klesla více, než se očekávalo, je možné překvapení směrem dolů.
ECB od června šestkrát snížila úrokové sazby, ale od posledního snížení hlavní depozitní sazby na 2,5 % na březnovém zasedání poskytla jen málo signálů o svém dalším postupu.
„Zůstáváme obecně opatrní, pokud jde o sledování jakéhokoli růstu EUR/USD v souvislosti s tarifní událostí, a místo toho vidíme převážně rizika poklesu, pokud nedojde k nějakému významnému překvapení v podobě amerických údajů,“ uvedla ING.

„Stále se domníváme, že v nadcházejících dnech může dojít k posunu k 1,070-1,073, pokud USA budou pokračovat v agresivním tarifním plánu.“
GBP/USD se obchodoval o 0,1 % níže na 1,2908, přičemž obchodníci se sterlingy s napětím očekávali zprávy o obchodních clech poté, co premiér Keir Starmer a Trump o víkendu v telefonickém rozhovoru vedli „produktivní jednání“ směřující k obchodní dohodě.
Jen si nadále upevňuje svou pozici
V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,3 % níže na 149,61, přičemž bezpečnému japonskému jenu pomohly údaje, které ukázaly mírné a nečekané zlepšení míry nezaměstnanosti v Japonsku.
V období leden-březen vzrostl kurz jenu vůči dolaru o téměř 5 % díky rostoucím sázkám, že Bank of Japan opět zvýší úrokové sazby.
USD/CNY se zvýšil o 0,2 % na 7,2681, a to i přesto, že údaje o soukromém indexu nákupních manažerů ukázaly lepší než očekávaný růst ve výrobním sektoru, což odráží pondělní vládní údaje.
Čína bude hlavním cílem Trumpových cel.
AUD/USD vzrostl o 0,1 % na 0,6248 a snížil tak počáteční zisky poté, co RBA ponechala úrokové sazby na stabilní úrovni 4,1 %.
Centrální banka upozornila na zvýšenou nejistotu ohledně australské a globální ekonomiky, zejména v souvislosti se zvýšením amerických obchodních cel.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky