Klíčové body
- Evropské akcie prudce rostou po Trumpově 90denní celní pauze
- Zvýšení cel na čínské zboží na 125 % zvyšuje globální napětí
- Nejvíce posílily akcie bank, těžařů a energetiky
- Ropa klesá kvůli obavám z dopadu vyšších cel na Čínu
Pozastavení trestajících cel pro desítky zemí přišlo necelých 24 hodin po jejich zavedení. Přesto Bílý dům zachoval 10% plošné clo na téměř veškerý dovoz do USA.
Panevropský index STOXX 600 v 7:09 GMT vyskočil o 7,2 % poté, co od 2. dubna, kdy USA zavedly reciproční cla, ztratil 12,5 %. Německý benchmarkový index citlivý na obchod vzrostl o 8,1 %.
Trump však dále zvýšil tlak na Čínu zvýšením cla na čínský dovoz na 125 % z úrovně 104 %, které začalo platit ve středu v odvetě za oznámení Číny o 84% dani na americké zboží od 10. dubna.
Všechny sektory byly vyšší, přičemž ty nejpostiženější tento měsíc – banky, těžaři a energetika posílily o 10,1 %, 9,2 % a 9,3 %.

Prudký výprodej amerických státních dluhopisů v předchozích seancích, který znovu vyvolal obavy z křehkosti největšího trhu s dluhopisy na světě, ve čtvrtek také vykazoval určité známky zmírnění.
Tesco kleslo o 3,8 % poté, co největší britský maloobchodní prodejce potravin varoval, že jeho zisk v letošním roce pravděpodobně klesne.
Dopad celních tarifů se prozatím pozastavuje
Hlavní evropské indexy následovaly své asijské protějšky v úlevné rally, přičemž indexy na Wall Street zaznamenaly největší denní procentuální zisky za více než deset let poté, co Trump v pozdních středečních hodinách oznámil pozastavení recipročních cel pro většinu obchodních partnerů USA.
Zároveň však Trump zvýšil cla na čínský dovoz ze 104 % na 125 %, čímž dále zvýšil obchodní napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.
Kromě toho zůstane v platnosti 10% plošné clo na téměř veškerý dovoz do USA, uvedl Bílý dům. Zdá se, že oznámení se rovněž nedotkne již zavedených cel na automobily, ocel a hliník.
„Opatrnost jako taková zůstává na místě – a nezapomeňte, že prezident Trump potřebuje příjmy na financování svých slíbených daňových škrtů. Bylo by překvapením, kdyby dnešní oznámení bylo skutečně návratem ‚zdravého rozumu‘,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Odklad cel vítán
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek uvítala Trumpovo oznámení o pozastavení vzájemných cel.
Dodala, že cla jsou daně, které pouze poškozují podniky a spotřebitele.
„Proto jsem se důsledně zasazovala o dohodu o nulových clech mezi Evropskou unií a Spojenými státy,“ uvedla v prohlášení na X. tiskové konferenci.
Členské státy Evropské unie ve středu hlasovaly pro návrh výkonné složky bloku na zavedení nových obchodních protiopatření vůči Spojeným státům.

Březnový index spotřebitelských cen v USA
Ve čtvrtek není v Evropě na programu mnoho důležitých ekonomických zpráv a pozornost se rychle zaměří na zveřejnění březnové zprávy o inflaci v USA později během seance.
Je však sporné, jak velký význam budou trhy této zprávě přikládat vzhledem k tomu, že čísla většinou předcházejí poslednímu kolu vysokých odvodů zavedených Trumpem.
V podnikovém sektoru bude v centru pozornosti Volkswagen poté, co německý automobilový gigant ve středu pozdě večer vykázal neuspokojivé výsledky za první čtvrtletí a jako příčinu výpadku uvedl nejistotu způsobenou americkými cly.
Automobilka v důsledku nejistoty spojené s Trumpovými cly zastavila železniční dodávky vozidel z Mexika a zadržuje v přístavech vozy přijíždějící z Evropy.
Přesto se prodej bateriových elektromobilů skupiny v prvním čtvrtletí v Evropě více než zdvojnásobil, ale v Číně klesl o více než třetinu, což je známkou rozdílného postavení automobilky na trhu s elektromobily.
Ropa po oživení klesá zpět
Ceny ropy ve čtvrtek klesly kvůli obavám z eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími ekonomikami světa, a to i přesto, že prezident Trump oznámil 90denní pauzu v zavádění cel namířených proti jiným zemím.
V 03:05 SEČ futures na ropu Brent klesly o 0,5 % na 65,14 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate klesly o 0,4 % na 62,12 USD za barel.
Referenční kontrakty na ropu se ve středu po oznámení celní pauzy pro většinu zemí usadily o 4 % výše poté, co během seance klesly až o 7 %.
Vyšší americká cla vůči Číně však na trzích stále zanechávají spoustu nejistoty, zejména proto, že Čína je největším dovozcem ropy na světě, což bude pravděpodobně stále brzdit globální růst, a tedy i poptávku po ropě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky