Evropská unie by neměla reagovat na reciproční cla amerického prezidenta Donalda Trumpa úplně stejnými protiopatřeními, protože by to mělo dopad na spotřebitele v EU, uvedl v pátek francouzský ministr financí Eric Lombard.
Trump ve středu představil rozsáhlá cla na desítky zemí se základní sazbou 10 % na veškerý dovoz do Spojených států. Jeho krok přiměl světové akciové trhy k poklesu v obavách ze zvýšení cen, zatímco země po celém světě připravují odvetná opatření vůči Spojeným státům.
„Pracujeme na balíčku reakcí, které mohou jít daleko nad rámec cel, abychom opět přivedli USA k jednacímu stolu a dosáhli spravedlivé dohody,“ řekl Lombard v rozhovoru pro televizní stanici BFM TV.
EU je rozdělena v názoru na to, jak nejlépe reagovat na Trumpova cla, včetně využití svého „nástroje proti nátlaku“, který umožňuje bloku přijmout odvetná opatření proti třetím zemím, které vyvíjejí ekonomický tlak na členy EU, aby změnili svou politiku.
Mezi země, které se k odvetným opatřením staví opatrně, a zvyšují tak sázky ve sporu s USA, patří Irsko, Itálie, Polsko a skandinávské země.
Trump zasáhl dovoz z EU do USA plošným 20% clem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky