Podle středečního vyjádření OECD se zdá, že izraelská ekonomika v příštích dvou letech oživí, pokud se zmírní geopolitické napětí, ale k podpoře veřejných financí a dlouhodobému udržení růstu potřebuje strukturální reformy.
Izraelská ekonomika, poškozená válkami s palestinskou militantní skupinou Hamás v Gaze a Hizballáhem v Libanonu, vzrostla v roce 2024 pouze o 0,9 %.
Zpráva OECD předpovídá růst o 3,4 % v roce 2025 a o 5,5 % v roce 2026 a uvádí, že ukončení válek by mělo pomoci vývozu špičkových technologií, spotřebitelským výdajům a investicím. Izraelská centrální banka předpokládá 4% růst v letošním roce a 4,5 % v roce 2026.
Generální tajemník OECD Mathias Cormann představil průzkum, který se zveřejňuje každý druhý rok, izraelskému sociálně-ekonomickému kabinetu, jemuž předsedá ministr financí Bezalel Smotrich.
Smotrich uvedl, že zpráva nastínila výzvy a příležitosti, které musí Izrael řešit, aby zajistil pokračování růstu, a že Izrael má zájem spolupracovat s OECD.OECD předpokládá, že inflace, částečně vyvolaná nabídkovými šoky, dosáhne v letošním roce 3,7 %, což je více než její roční cíl 1-3 %, a v roce 2026 2,9 %.
Izraelské centrální bance, která se sejde příští týden, doporučila, aby se vyhnula snižování úrokových sazeb, dokud nebudou omezeny cenové tlaky.
„Vzhledem k inflačnímu výhledu a vyhlídkám na silnou poptávku ze strany soukromé spotřeby a vývozu při pokračujícím nedostatku pracovních sil v roce 2025 existuje jen malý prostor pro snížení sazeb,“ uvádí zpráva.
OECD rovněž uvedla, že jakákoli fiskální konsolidace bude muset zohlednit skokové zvýšení vojenských výdajů. Doporučila Izraeli zavést řadu daní, například na sladké nápoje a jednorázové předměty, a také poplatky za dopravní zácpy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky