Klíčové body
- Donald Trump v Bílém domě představil a následně uvedl v platnost dvoustupňový celní přístup
- Prezident zavádí základní celní sazbu ve výši 10 % pro země, která vstoupí v platnost 5. dubna
- Pro některé země, které administrativa považuje za největší provinilce, budou přidána další cla
- Některé státy se dokonce plánují spojit a společně na Trumpův krok reagovat
Prezident zavádí základní celní sazbu ve výši 10 % pro země, která vstoupí v platnost 5. dubna. Pro některé země, které administrativa považuje za největší provinilce, budou přidána další cla. Tato dodatečná cla budou následovat 9. dubna.
Prezident ve středu uvedl, že tyto dodatečné sazby byly vypočteny na základě celních i necelních bariér, které dlouhodobě pranýřuje.
To vše se rovnalo dramatickému kroku, který, pokud se prosadí, může přeorientovat globální obchodní systém. Představuje také vyvrcholení Trumpova desetiletí trvajícího zaměření na cla a nespravedlivé obchodní vztahy, které podle něj vedly k okrádání Ameriky.
Po tomto oznámení společnost Evercore ISI vypočítala, že nová vážená průměrná celní sazba uvalená Spojenými státy by se po zavedení všech nových cel mohla vyšplhat na 29 %, což je nejvíce za posledních více než 100 let.
Trumpem podepsaný exekutivní příkaz zahrnuje také modifikační pravomoc, která by prezidentovi mohla umožnit zvýšit cla ještě více, pokud by země přijaly odvetná opatření.

Ministr financí Scott Bessent však v rozhovoru pro agenturu Bloomberg po oznámení vyzval žádnou ze zemí, aby nepanikařila, a uvedl, že cla nebudou vyšší, pokud nepřijmou odvetná opatření.
Mnoha zemím, které se dožadují ochrany, Trump dodal: „Říkám, ukončete svá vlastní cla a upusťte od svých bariér“.
Trump uvedl, že výpočty cel byly ve skutečnosti jen polovinou podvodů, které jeho tým zjistil, a řekl, že mohl jít výše. Svůj středeční přístup označil za „laskavě reciproční“.
Cla budou zavedena tak, že Trump vyhlásí stav národní nouze s využitím zákona z roku 1977 nazvaného International Emergency Economic Powers Act.
Jde o stejný zákon, který Trump od svého nástupu do funkce použil k uvalení cel na Kanadu, Mexiko a Čínu kvůli nelegální imigraci a drogám. Pro Kanadu a Mexiko zůstanou tato předchozí nařízení v platnosti, což těmto zemím prozatím umožňuje vyhnout se novým clům.
Čína takové štěstí nemá a nová cla se na ni budou vztahovat vedle dalších 20 % cel, která Trump zavedl již dříve. Bessent agentuře Bloomberg řekl, že celková sazba pro Čínu bude nyní činit 54 %.
„Globalisté si budou stěžovat„
Trump svůj dlouho očekávaný plán zveřejnil před viceprezidentem, vrcholnými představiteli vlády a vedoucími představiteli Kongresu, jakož i před pracovníky, kteří podle něj budou mít z jeho politiky prospěch.
„Budou stížnosti od globalistů,“ dodal ve středu Trump a prohlásil, že ‚všechny předpovědi našich odpůrců za posledních 30 let byly mylné‘.
Středeční oznámení představuje jakousi střední cestu mezi konkurenčními celními přístupy, které prezident a jeho tým zvažovali a o kterých se v posledních týdnech v administrativě diskutovalo.
Jeden z prvních plánů se zaměřoval na uvalení rozdílných cel pro každou zemi, zatímco jiný se soustředil na jednotnou univerzální sazbu, kterou Trump prosazoval v kampani v roce 2024.
Středeční očekávané odhalení přichází v choulostivém okamžiku pro ekonomiku a trhy, kdy akcie již několik týdnů čelí volatilitě kvůli neustále se měnícím zprávám o clech a také málo indicií naznačuje, že oznámení z tohoto týdne nejistotu investorů rychle ukončí.
Proti Trumpovu plánu již byla přislíbena celosvětová odveta, přičemž země jako Čína, Japonsko a Jižní Korea dokonce plánují spojit se a společně na Trumpův krok reagovat.
Společnost Capitol Economics ve středeční poznámce uvedla, že nejistota na akciovém trhu může zůstat i po dnešku, „soudě podle prezidentova rtuťovitého přístupu k zavádění cel“.
Velký důraz na „necelní bariéry“
Přístup představený ve středu byl pokusem prezidenta a jeho týmu vypořádat se nejen s cly, ale také s tzv. necelními bariérami, které mu dlouhodobě vadí.

Trumpův tým do svých výpočtů zahrnul širokou škálu praktik, od měnových manipulací přes věci jako daň z přidané hodnoty, vývozní dotace až po technické překážky a zemědělská omezení.
„Cla jsou přizpůsobena každé zemi,“ řekl novinářům vysoký úředník administrativy s tím, že ‚vychází z konceptu, že obchodní deficit, který máme s danou zemí, je součtem všech nekalých obchodních praktik, součtem všech podvodů‘.
„V mnoha případech byly nepeněžní překážky horší než ty peněžní,“ dodal ve středu prezident.
Některé z překážek, které Trump a jeho tým uvedli, mohou země snadno změnit, ale jiné – zejména věci jako evropská daň z přidané hodnoty – by mohly představovat větší výzvu.
Jiné budou možná jednodušší. Například Indie již uvedla, že v rámci jednání zruší svou současnou daň z digitálních služeb.
Nové právní orgány
Středeční oznámení bylo také jen posledním příkladem toho, že se Trump při zavádění svých cel spoléhá na nové právní autority, když využívá zákon z roku 1977 nazvaný International Emergency Economic Powers Act.
Jedná se o taktiku, která mu umožňuje rychlý postup, ale zároveň může být v následujících měsících zranitelná vůči právním výzvám , neboť příslušné části zákona nebyly po desetiletí podrobeny právním zkouškám.
Jiná cla se ubírají jinou cestou, včetně 25 % cel na automobily z tohoto týdne, která jsou uvalena na základě jiné a právně lépe prověřené pravomoci odvozené z oddílu 232 zákona o rozšíření obchodu z roku 1962 zaměřeného na národní bezpečnost.
Různorodost pravomocí – a zaměření na právně neověřené možnosti rychlého úderu – vedla k hlubokému odporu Trumpových kritiků.
„Pohled na tyto právní pravomoci vám napoví, zda půjde o okamžitou akci [nebo] bude vyžadovat více času,“ řekla Katherine Taiová, obchodní zástupkyně bývalého prezidenta Joea Bidena, v telefonátu před odhalením a dodala: “Jsme svědky rostoucího bezpráví a osmělené administrativy a shazování požadavků na dodržování zákonů v rámci našeho vlastního systému.“
Středeční odhalení cel přichází v politicky krušné chvíli pro Trumpa po slabším než očekávaném výsledku GOP v úterních mimořádných volbách a v době, kdy je Senát připraven přijmout usnesení o zrušení Trumpových cel na Kanadu.
Ostražitost s cly je natolik hluboká, že se nejméně hrstka republikánů připojí k demokratům a bude hlasovat pro rezoluci a proti Bílému domu.
„Ani jim se cla nelíbí,“ řekl ve středu odpoledne lídr senátní menšiny Chuck Schumer.
Přesto se zdálo, že administrativa je ve středu neohrožená, a Trump se tvářil triumfálně, když konečně začal s dlouho očekávaným oznámením. Jak se ve středu vyjádřil, šlo o „splněné sliby, dodržené sliby“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky