Klíčové body
- Trumpova cla vyvolávají vlnu firemních varování před zisky a snižují očekávání
- Většina společností zatím dopady cel ve výhledech nezohlednila, což zvyšuje nejistotu
- Investoři čekají další revize směrem dolů napříč sektory jako spotřební zboží či technologie
- Finanční ředitelé upozorňují na nepředvídatelnost, která brání přesnému plánování výsledků
Vzhledem k tomu, že obchodní válka prezidenta Donalda Trumpa na několika frontách je nyní v plném proudu, investoři a analytici očekávají v nadcházejících týdnech příval varování před zisky firem, která by mohla otřást akciovým trhem.
Trumpova eskalace hrozeb vůči hlavním světovým ekonomikám od lednového návratu do úřadu zvýšila obavy z růstu inflace a narušení hospodářského růstu.
Americký benchmark S&P 500 uzavřel na konci března nejhorší čtvrtletí za více než tři roky. Cla ve výši 10 % na veškerý dovoz do Spojených států spolu s mnohem vyššími odvody pro desítky zemí nyní začnou platit jen zhruba týden před zahájením čtvrtletní reportovací sezóny velkých amerických věřitelů a společnosti nyní musí zohlednit rychlé zhoršení podnikatelské a spotřebitelské nálady a klesající optimismus finančních ředitelů firem.
V průběhu prvních tří měsíců roku 2025 byla cla na investorských akcích nebo konferenčních hovorech nefinančních společností po celém světě zmíněna více než 800krát, což je podle společnosti S&P Global Market Intelligence nejvíce za posledních nejméně 15 let a téměř dvojnásobek úrovně zaznamenané během první Trumpovy obchodní války v letech 2018-2019.

Podle S&P však pouze asi 88 amerických společností výslovně zmínilo, že dopad cel do své prognózy nemodelovaly, protože výhled globálního obchodu se stále vyvíjí. Řada dalších se konkrétně nevyjádřila k tomu, zda modelovaly potenciální vliv cel – což ponechává otevřenou možnost četných překvapení na konferenčních hovorech v tomto čtvrtletí.
Analytici z Wall Street stále očekávají rekordní zisk v roce 2025, což ponechává prostor pro další potenciální snížení hodnocení. Podle údajů společnosti LSEG se k 28. březnu očekává, že zisky v indexu S&P 500 vzrostou v tomto čtvrtletí meziročně o 8 %, což je pokles oproti 12 % předpovědi ze 17. ledna.
„Generální ředitelé se chytí příležitosti snížit očekávání, i když je to bolestivé – mohou prostě říct, že to jsou ta hloupá cla, překážky nebo měnová konverze,“ řekl Mark Malek, investiční ředitel společnosti Siebert Financial v New Yorku.
Obavy z cel vnesly do ekonomiky prvek nejistoty, spotřebitelé a podniky v některých případech odkládali nákupy, protože přístup Bílého domu k celním tarifům učinil prostředí nepředvídatelnějším.
Z toho mohou některé společnosti krátkodobě těžit – prodeje automobilů byly v březnu obzvláště silné, což zvyšuje pravděpodobnost dobrých čísel společností Ford a General Motors. Jiné společnosti však rychle navýšily zásoby, což by mohlo být brzdou výsledků v dalších odvětvích.
„Co si však myslím, že je v tuto chvíli nejvstřícnější, je jednoduše neznámý prvek, rychlost, s jakou byla oznámena každá další vlna cel,“ řekl finanční ředitel společnosti Skechers John Vandemore. „To vše vytváří značné množství neznámých. A proti tomu je prostě velmi obtížné plánovat.“
ODHADY SE SNIŽUJÍ
Hovory s investory o výsledcích hospodaření v průběhu prvního čtvrtletí roku 2025 probíhaly podle jakéhosi schématu – vedoucí pracovníci upozorňovali na obavy z cel a poté zmiňovali, že ve svých předpokladech zisku a výnosů pro nadcházející čtvrtletí s těmito poplatky nemodelovali.
Podle analytiků lze očekávat, že to bude pokračovat.
„Nadále bych očekával, že většina společností, ne-li drtivá většina z nich, v nadcházející zprávě o výsledcích uvede, že nemá přehled, a proto nebude předpovídat dopad cel,“ uvedl analytik společnosti D.A. Davidson Gil Luria.

„A co je ještě horší, pravděpodobně nebudou předpovídat a neposkytnou takové vodítko, jaké by jinak poskytly.“
Morgan Stanley uvedla, že odvětví, která s největší pravděpodobností pocítí bolest z cel, jsou spotřební zboží, technologický hardware a kapitálové zboží.
Z nich má odvětví kapitálového zboží nejsilnější cenovou sílu a je pravděpodobnější, že dodatečné náklady přenese na své zákazníky, zatímco společnosti z oblasti spotřebního zboží nemají takový luxus, protože spotřebitelé jsou již nyní ve stresu z inflace, uvedli stratégové.
„S větší jasností ohledně cel budou muset ředitelé upravit výhled do vykazovaného 1. čtvrtletí,“ uvedl Scott Chronert, akciový stratég Citi U.S., a dodal, že v příštích několika týdnech očekává snížení odhadů do roku 2025.
Podle údajů LSEG analytici očekávají v prvním čtvrtletí meziroční pokles zisků v sektorech základních spotřebních výrobků, energií, materiálů a nemovitostí.
„Řízení rizik plynoucích z cel bude pravděpodobně pokračujícím dynamickým procesem po celou dobu trvání druhé Trumpovy administrativy, neboť celní hrozby stále přetrvávají,“ uvedli v pondělí stratégové Morgan Stanley pod vedením Michaela Wilsona.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky