Celní ofenziva prezidenta Trumpa přinesla několik předběžných dohod – například 90denní příměří v celní válce s Čínou a dílčí obchodní dohodu s Británií – ale podle analytiků k vyvážení globálních obchodních toků stále nedošlo.
Víkendové příměří s Čínou vyvolalo růst akcií a mohlo oddálit dopady růstu cen a nedostatku kritických surovin do srpna, nicméně neřeší hlavní stížnosti USA vůči Číně, zejména státem řízený model ekonomiky zaměřený na export.
Naopak bylo stanoveno krátké časové okno pro náročná vyjednávání nejen s Pekingem, ale i s desítkami dalších zemí, které čelí termínu 8. července, aby se vyhnuly vyšším clům.
Brzy se očekávají další dohody například se Švýcarskem, Indií a Japonskem, ale půjde pouze o rámcové dohody s potřebou dalšího vyjednávání. Trvalé změny v dodavatelských řetězcích a obchodních tocích potrvají roky.
„Je příliš brzy na hodnocení. Teprve čas ukáže, jestli šlo o úspěšnou strategii,“ řekla bývalá obchodní poradkyně Bidenovy administrativy Greta Peisch.
Kelly Ann Shaw, bývalá poradkyně Trumpa, však uvedla, že prezident si zaslouží uznání za to, že přiměl Čínu, Británii a další k jednacímu stolu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky