Analytici společnosti Macquarie v pondělní poznámce uvedli, že podle jejich názoru představuje poslední obchodní dohoda mezi Spojenými státy a Čínou spíše „vzájemně dohodnutý taktický ústup“ než trvalý mír, a to navzdory pozitivní reakci trhů a snížení cel.
Dočasná „dohoda“, která byla oznámena o víkendu po jednáních v Ženevě, zahrnuje výrazné snížení cel po dobu 90 dnů.
Spojené státy sníží své dodatečné dovozní clo na čínské zboží ze 145 % na 30 %, zatímco Čína sníží své clo ze 125 % na 10 %. Opatření vstoupí v platnost 14. května.
Macquarie však upozornila, že mnohá cla z období vlády Donalda Trumpa zůstávají v platnosti a že nově zavedené poplatky, jako například 20% „fentanylové clo“ ze strany USA nebo 4% odvetné clo Číny, budou stále účinné.
Společnost zdůraznila, že i když tato dohoda snižuje bezprostřední riziko globálního ekonomického zpomalení, „USA se nevzdaly své snahy zpomalit nebo zastavit vzestup Číny na vedoucí pozici v oblasti globální ekonomiky, politiky a vojenské moci“.
Zároveň zpochybnila dlouhodobou udržitelnost zlepšených vztahů, přičemž varovala, že dopady předchozích střetů stále přetrvávají.
„Vnímání USA jako důvěryhodného partnera, který ctí své závazky, se jen tak neobnoví,“ uvedla Macquarie a naznačila, že mnohé země budou pokračovat v diverzifikaci svých partnerů, aby snížily budoucí rizika.
Analytici také uvedli, že komunikační kanály mezi oběma zeměmi byly opět otevřeny a že k dohodě v Ženevě došlo rychle.
Dále dodali, že během následujících 90 dnů může dojít k jednáním o možném navýšení čínských nákupů amerického zboží a o dalším zmírnění cel souvisejících s fentanylem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky