Klíčové body
- Bitcoin [BTC] v dubnu naznačoval, že by se mohl chovat jako uchovatel hodnoty, což bylo v kontrastu s jeho dosavadní historií
- Od začátku roku však bitcoin stále více kopíruje výkonnost spekulativních technologických akcií
- Mění se v současné době vnímání vlastností a hodnoty bitcoinu? Jak reaguje ETF [IBIT]?
Bitcoin v dubnu překvapil: Chvíle, kdy digitální zlato začalo plnit svou roli?
Bitcoin [BTC] se v tomto prostředí začal chovat jinak než technologické akcie, s nimiž byl v posledních letech úzce spojen. Nabízí se tedy otázka: Začíná se bitcoin skutečně prosazovat jako uchovatel hodnoty?
Bitcoin se začíná chovat jinak než Nasdaq – signál změny?
Až do 2. dubna, kdy prezident Donald Trump oznámil nová cla na dovoz, byl vývoj bitcoinu prakticky ve shodě s technologickými akciemi, zejména s indexem Nasdaq Composite [^IXIC]. Po oznámení cel však došlo k zajímavému zlomu: zatímco technologické tituly prudce oslabily, bitcoin sice rovněž zaznamenal pokles, ale mnohem mírnější.
V období mezi 8. a 21. dubnem pak došlo k nečekanému vývoji – zatímco Nasdaq pokračoval v poklesu, bitcoin posiloval. Ještě zajímavější je, že tento růstový trend byl paralelní s růstem ceny zlata, tradičního bezpečného přístavu investorů v časech nejistoty. V očích některých investorů tak bitcoin začal plnit roli zajištění, kterou si jeho zastánci představovali od počátku – roli digitálního zlata.

Vývoj kurzu IBIT ETF, který těsně sleduje cenu bitcoinu, odráží tuto proměnu. Tento ETF se stal nejlikvidnějším nástrojem pro přímý přístup k bitcoinu prostřednictvím tradičních brokerských účtů, což rozšířilo spektrum jeho investorů i jeho investiční význam.
Globální výkyvy hrály ve prospěch bitcoinu
Duben 2025 byl z pohledu makroekonomického prostředí výjimečný. Po Trumpově „Dni osvobození“ ze 2. dubna došlo k neobvyklé kombinaci: výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly, což by normálně vedlo k posílení dolaru. Tentokrát však americká měna oslabila, což signalizovalo, že mezinárodní investoři ztrácejí důvěru ve stabilitu amerických aktiv.
V takové situaci se investoři často obracejí k alternativám: zlatu, švýcarskému franku – a nově i bitcoinu. Růst ceny bitcoinu během této fáze oslabení dolaru ukázal, že si část trhu ho začíná všímat jako možného uchovatele hodnoty, ne jen jako spekulativního aktiva.
Zároveň je ale důležité si všimnout, co se stalo po 22. dubnu, kdy americký ministr financí Scott Bessent naznačil možnou deeskalaci vztahů s Čínou. Na trh se vrátil optimismus – akcie rostly, zlato mírně oslabilo, ale bitcoin – podobně jako technologie – pokračoval v růstu. To znamená, že bitcoin mohl profitovat z obou scénářů: z paniky i z euforie.
Bitcoin na křižovatce: Zlato, nebo růstová spekulace?
Přesto je otázkou, zda bitcoin může dlouhodobě kombinovat charakteristiky obou investičních tříd – defenzivního zajištění proti systémovému riziku a zároveň spekulativního aktiva citlivého na růst nálady trhu. Obecně se aktiva dělí do dvou kategorií: tzv. „risk-on“
Historicky bitcoin většinou sledoval volatilitu technologických titulů, s nimiž sdílel základnu mladších investorů a spekulativních obchodníků. V krizových momentech – například během pandemie, pádu kryptoburzy FTX nebo zvýšené volatility na trzích – většinou klesal rychleji než akcie. Naopak zlato se v těchto chvílích chovalo opačně a posilovalo.
Od začátku roku 2025 bitcoin zatím zaostával za zlatem, a i když duben nabídl nový příběh, je předčasné tvrdit, že tato změna je trvalá. Investoři si možná zatím jen testují, jaký typ aktiva bitcoin skutečně je.

Je ale nepopiratelné, že ETF IBIT zásadně změnil hru. Díky přístupnosti prostřednictvím běžných brokerů si mohou bitcoin koupit institucionální i konzervativnější investoři, kteří se dosud kryptoměnám vyhýbali. To rozšiřuje poptávkovou základnu a stabilizuje tržní chování.
Závěrem: Přerod bitcoinu ještě není dokončen, ale směr je jasný
Duben 2025 možná vstoupí do historie jako měsíc, kdy bitcoin poprvé vážně otestoval roli „bezpečného útočiště“. Zatím není jasné, zda tento trend přetrvá, ale posun v chování investorů – a rostoucí zájem o bitcoinové ETF – naznačuje, že postavení bitcoinu v globálním finančním systému sílí.
Bude-li se nadále chovat jako alternativa ke zlatu, mohl by se stát klíčovým aktivem v dobách geopolitické nejistoty a měnových krizí. Pokud však zůstane především spekulací na růst podobně jako technologie, jeho místo bude i nadále výsadou volatilních portfolií.
A možná, že bitcoin zůstane mezi světy – jako digitální aktivum nové éry, které ještě hledá své pevné místo v tradičním rozdělení rizik.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky