Klíčové body
- Private equity firmy nabírají studenty i dva roky předem
- JPMorgan (JPM) zpřísňuje pravidla, aby omezil odliv mladých analytiků
- Náborový systém podle kritiků upřednostňuje prestiž před kompetencí
- Spor mezi bankami a PE odhaluje hlubší změny v kultuře Wall Street
Na amerických univerzitách se rozhořel náborový boj, který připomíná soutěž o místo v elitních jednotkách spíše než vstup na první pracovní pozici. Pro čerstvé absolventy posedlé financemi už nejsou prestižními dary auta nebo obleky, ale online kurzy za stovky dolarů, které je připraví na přijímací pohovory v private equity. Souběžně s tím se Wall Street potýká s narůstajícím chaosem v náborových cyklech, kterými se investiční banky a soukromé kapitálové společnosti přetahují o stejné kandidáty – a často ve stále dřívějších fázích jejich studia.
Frenetické tempo náboru a tlak na studenty
Soukromé kapitálové společnosti jako Apollo, KKR, TPG či Clayton, Dubilier & Rice již tradičně rekrutují nové analytiky z řad absolventů investičního bankovnictví. V posledních letech se však jejich náborový kalendář posunul natolik dopředu, že začínají studentům nabízet zaměstnání až dva nebo tři roky před reálným nástupem. Někdy mají uchazeči na rozhodnutí méně než 48 hodin.
Proces je tak vyčerpávající, že absolventi často opouštějí promoce a doslova na poslední chvíli létají přes celé USA, jen aby stihli náročné pohovory. Některé firmy letos zvažují pozdější termíny náboru, ale napětí mezi studenty i jejich zaměstnavateli v bankách zůstává vysoké.

Investiční banky v defenzivě a etické dilema
Z pohledu investičních bank představuje tento trend vážné narušení. Mladí analytici, kteří ještě nestačili prokázat své schopnosti, opouštějí banky dříve, než vůbec začnou generovat přidanou hodnotu. Generální ředitel JPMorgan [JPM] Jamie Dimon označil situaci za neetickou a neudržitelnou.
JPMorgan zavedl nejtvrdší opatření na trhu: místo obvyklého dvouletého analytického programu nyní nabízí tříletý. Pokud během tohoto období analytik přijme nabídku jinde, musí to nahlásit – jinak riskuje přehodnocení pracovního poměru. Dimon otevřeně vyjádřil frustraci z toho, že jeho banka vyškolí mladé talenty, které pak přetáhne private equity, někdy i během projektů, na kterých spolu obě strany spolupracují.
Další banky, jako například Goldman Sachs, zůstávají zdrženlivější. Uchazeče sice žádají o informování v případě přijetí nabídky z private equity, ale bez hrozby okamžitého ukončení pracovního poměru.
Private equity agresivně expanduje
Soukromé investiční společnosti však nezůstávají pozadu. Vedle přetahování absolventů bankovnictví se nyní zaměřují přímo na studenty vysokých škol – a to často už během jejich letních stáží. Společnosti jako Warburg Pincus, Silver Lake nebo KKR si budují přímé vztahy s uchazeči, někdy prostřednictvím neformálních setkání v ranních hodinách nebo po večerech, často během stáží studentů právě v investičních bankách.
Z pohledu private equity je tato strategie logická: vybudovat si loajalitu a získat nejlepší talenty dříve, než o ně začne soupeřit konkurence. Pro studenty je lákadlem prestiž, vyšší plat i pracovní prostředí, které je často vnímáno jako dynamičtější a podnikavější než tradiční bankovní prostředí.
Etika versus trh: rozbitý systém a nejistá budoucnost
Vzniklá situace je podle mnoha hlasů neudržitelná. Kristin Kelly, bývalá bankéřka a zakladatelka vzdělávací platformy The Wall Street Skinny, upozorňuje na to, že systém náboru neupřednostňuje schopnosti ani zájem o obor. V praxi prý často vítězí ti nejhlasitější nebo nejambicióznější uchazeči, zatímco skutečný zájem o investice nebo hlubší znalosti bývají až na druhém místě.
Zásadní otázkou zůstává, zda lze náborovou spirálu vůbec zastavit. Opatření typu „morálních apelů“ nebo jednostranných restrikcí, jako zavedl JPMorgan, narážejí na právní limity i tržní realitu. Jakékoli domluvy mezi firmami by mohly být považovány za porušení antimonopolních pravidel. Přesto řada insiderů připouští, že bez určité koordinace hrozí, že se celý systém dál zrychlí a zkomplikuje.

Souboj o mladé talenty tak není jen otázkou náborových strategií. V jádru jde o to, kdo ovládne budoucnost globálních financí – zda tradiční banky, které nabízejí stabilní vývoj a dlouhodobý růst, nebo private equity, která slibuje vysoké zisky, prestiž a rychlý kariérní postup. V tomto zápase však stále více ztrácí ti, kteří do něj právě vstupují – sami studenti.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky