Expertka OSN ve své zprávě uvedla více než 60 společností, včetně významných výrobců zbraní a technologických firem, které podle ní podporují izraelské osady a vojenské akce v Gaze, které označila za „genocidní kampaň“.
Italská právnička v oblasti lidských práv Francesca Albanese, zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území, sestavila zprávu na základě více než 200 podání od států, obhájců lidských práv, společností a akademiků.
Zpráva, zveřejněná v pondělí večer, vyzývá společnosti, aby ukončily obchodní vztahy s Izraelem, a požaduje právní odpovědnost vedoucích pracovníků zapletených do údajných porušení mezinárodního práva.
„Zatímco život v Gaze je ničen a Západní břeh je vystaven eskalujícím útokům, tato zpráva ukazuje, proč izraelský genocida pokračuje: protože je pro mnohé lukrativní,“ napsala Albanese v 27stránkovém dokumentu. Obvinila podniky, že jsou „finančně vázány na izraelský apartheid a militarismus“.
Izraelská mise v Ženevě uvedla, že zpráva je „právně neopodstatněná, pomlouvačná a představuje flagrantní zneužití její funkce“. Úřad izraelského premiéra a ministerstvo zahraničí na žádosti o komentář okamžitě nereagovaly.
Izrael odmítl obvinění z genocidy v Gaze a odvolal se na své právo na sebeobranu po útoku Hamásu ze 7. října 2023, při kterém podle izraelských údajů zahynulo 1 200 lidí a 251 bylo zajato.
Následná válka v Gaze si podle ministerstva zdravotnictví v Gaze vyžádala více než 56 000 životů a enklávu proměnila v ruiny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky