Srbsko má v současnosti dostatek ropy a paliv k pokrytí krátkodobé poptávky, avšak americké sankce, které vstoupí v platnost 1. října, vrhají stín na budoucnost energetické bezpečnosti této balkánské země.
Ruská ropná společnost NIS, která zajišťuje provoz jediného srbského rafinérie, potvrdila, že má dostatečné zásoby ropy a paliv. Prezident Aleksandar Vučić oznámil, že USA neprodlouží výjimku ze sankcí oznámených v lednu. Přesto NIS neodhalila úroveň svých zásob ani jak dlouho zásoby vydrží.
Podle zdrojů obeznámených se situací je rafinerie schopna fungovat po dobu dvou měsíců a zajistit vysoce kvalitní produkty o něco déle. NIS pokrývá více než 80 % poptávky po naftě a benzínu a 90 % poptávky po leteckém palivu v Srbsku.
Rafinérie NIS, jejíž většinový podíl vlastní ruský Gazprom Neft, se potýká s potížemi při nákupu ropy od zahraničních obchodníků. Představitelé srbského palivového průmyslu varují: „Aby NIS mohla pokračovat v operacích, je nezbytné ihned zajistit přístup k domácím finančním trhům.“
Dalším klíčovým problémem je, že pipeliny JANAF, který dopravuje ropu do rafinerie, už nebude moci dodávat NIS, a to v okamžiku, kdy sankce začnou platit. JANAF se snaží získat prodloužení licence, což by mohlo pomoci udržet dodávky ropy do Srbska.
NIS v současnosti přispívá více než 30 % příjmů JANAFu, což ukazuje na silnou vzájemnou závislost obou společností, která může být brzy ohrožena novými sankcemi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky