Jak se to stalo? A proč technologický sektor dostává vlastně tolik zabrat?
Po většinu předchozího desetiletí se investoři tlačili do akcií rychle rostoucích technologických společností, jejichž vysoké zisky rok co rok posilovaly sázky na to, že nemají kam jít, jen nahoru. Rostoucí ceny takových akcií, jako je mateřská společnost Facebooku Meta Platforms Inc., Amazon.com Inc., Apple Inc., Netflix Inc. a Alphabet Inc., vlastník společnosti Google, vyhnaly hlavní indexy na desítky nových maxim.
Obchodování se stalo tak populárním, že si vysloužilo vlastní zkratku: FAANG.
Situace se změnila v loňském roce, kdy agresivní zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému změnilo tempo. Investoři byli nuceni přehodnotit výhody a nevýhody držení akcií firem, jejichž atraktivita se soustředila na jejich potenciál generovat nečekané zisky v mnoha letech v budoucnosti.
„Když jsou peníze v podstatě zadarmo… jste ochotni přikládat budoucím ziskům, zejména u růstových akcií, vysokou hodnotu,“ řekl Erik Knutzen, investiční ředitel pro multiasset strategie ve společnosti Neuberger Berman. „To vše se změní, když se zvýší sazby.“

Meta se v roce 2022 propadla o 64 %, Netflix o 51 %, ostatní tři akcie klesly nejméně o 27 %. Dohromady akcie FAANG ztratily více než 3 biliony dolarů tržní hodnoty a pomohly s sebou stáhnout dolů širší akciový trh. Index S&P 500 se propadl o 19 %, což je nejhorší rok od finanční krize v roce 2008.
Důvod, proč se velkým technologickým akciím věnuje tolik pozornosti? Index S&P 500 je vážený podle tržní hodnoty, takže největší společnosti v něm mají největší vliv na jeho směřování. I po loňském zdrcujícím poklesu má pět akcií FAANG v indexu 13% váhu, což je podle S&P Dow Jones Indices méně než přibližně 17 % na konci roku 2021.
Jinak řečeno, koš megacap-tech společností, který zahrnuje akcie FAANG spolu s Microsoft Corp. , Nvidia Corp. a Tesla Inc. byl zodpovědný za větší pokles indexu S&P 500 v roce 2022 než všechny ostatní komponenty dohromady. Vyplývá to z analýzy společnosti Bespoke Investment Group.
Když se úrokové sazby blížily nule, byli investoři při hledání vyšších výnosů ochotnější připlatit si za růstové akcie a riziková aktiva. Ale vzhledem k tomu, že Fed zvyšuje sazby nejrychlejším tempem od 80. let minulého století, tržní prostředí se obrátilo ve prospěch investic, které držiteli nyní generují hotovost.
Investoři sahají po produktech, které profitují z inflace, a po bezpečných hrách, které v loňských rozkolísaných tržních podmínkách relativně vynikaly. Energetický sektor indexu S&P 500 vzrostl v roce 2022 o 59 %, protože geopolitické rozpory způsobily v prvním čtvrtletí prudký růst cen ropy. Akcie společností z oblasti veřejných služeb, spotřebního zboží a zdravotní péče – známé jako defenzivní akcie, které mají tendenci být stabilní bez ohledu na podmínky na trhu – dosahovaly lepších výsledků než širší index.

„Během pandemie se technologické akcie staly miláčky a byly nadhodnocené,“ řekla Gina Bolvinová, prezidentka společnosti Bolvin Wealth Management Group. V roce 2022 se „hodnota vrátila do módy“.
Tato rotace vedla k přeskupení žebříčku lídrů akciového trhu. Například společnost Tesla vstupovala do roku 2022 jako pátá největší společnost v indexu S&P 500 a skončila jako jedenáctá největší. Meta vstupovala do roku jako šestá a klesla na 19. místo. Na druhém místě se umístila společnost Exxon Mobil Corp. , se mezitím na začátku roku nedostala mezi 25 největších a rok zakončila na osmém místě.
Vzhledem k tomu, že spotřebitelé a podniky si utahují opasky, aby se připravili na možnou recesi, technologické společnosti, které se zdály být imunní vůči ekonomickým potížím pandemie, zaznamenaly zpomalení svých příjmů. Společnosti jako Microsoft vykázaly nejhorší čtvrtletní výsledky za poslední roky. Amazon a Meta oznámily propouštění.
„V případě technologických a komunikačních služeb panovalo přesvědčení, že tyto zdroje příjmů jsou odolné vůči vzestupům a poklesům ekonomiky,“ řekl Zach Hill, vedoucí oddělení správy portfolia ve společnosti Horizon Investments. „Investoři s tím musí počítat.“
Hill uvedl, že jeho firma měla v loňském roce nadváhu nad energetickými akciemi a upřednostňovala hodnotové akcie, tedy ty, které investoři považují za akcie obchodované pod mírou jejich hodnoty. Firma nadále upřednostňuje hodnotově orientované investice a zůstává opatrná vůči technologickým akciím s velkou tržní kapitalizací, řekl.

I po loňském propadu technologických akcií se tento sektor ve srovnání s širším trhem stále jeví jako drahý. Akcie v sektoru informačních technologií indexu S&P 500 se podle společnosti FactSet obchodují za zhruba dvacetinásobek předpokládaných zisků v příštích 12 měsících. Širší index má přitom násobek kolem 17.
Přesto je nepravděpodobné, že by se převažující vliv velkých technologických firem na trh v brzké době změnil, tvrdí stratégové a investoři, pokud nedojde k dalším několika letům výkonnosti podobné roku 2022. To znamená, že širší indexy by mohly zůstat pod tlakem, dokud se megacap tech bude potýkat s problémy.
Eric Sterner, investiční ředitel společnosti Apollon Wealth Management, uvedl, že jeho firma v roce 2022 snížila expozici vůči technologiím a přiklonila se k akciím ve zdravotnictví, veřejných službách a energetice. Řekl, že si myslí, že tech by mohl opět kralovat jako lídr trhu, až Fed začne snižovat úrokové sazby, což se podle jeho předpovědi pravděpodobně stane v roce 2024.
„Jakmile se nastavíme na oživení, očekávám, že tyto technologické společnosti znovu zaujmou vedoucí pozici, protože jsou to nejinovativnější společnosti,“ řekl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky