Zlato se pohybuje kolem 1 930 USD a před inflací PCE ho čeká nevýrazný týden
Ceny kovů ve čtvrtek prudce ustoupily z devítiměsíčního maxima poté, co údaje ukázaly, že americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí rostla více, než se očekávalo, i když základní trendy signalizovaly další slabost. Údaje však přesto vyvolaly oživení chuti k riziku a pomohly dolaru zotavit se z téměř osmiměsíčního minima vůči koši měn.
Pozornost se nyní soustředí na údaj o jádrovém cenovém indexu výdajů na osobní spotřebu za prosinec, který by měl oproti předchozímu měsíci dále ustoupit. Očekává se však, že údaj bude stále výrazně nad ročním cílem Fedu ve výši 2 %.
Spotová cena zlata se ustálila na 1 929,82 USD za unci, zatímco futures na zlato se do snížily na 1 929,80 USD za unci. Oba instrumenty ve čtvrtek klesly o 0,8 % a tento týden měly získat přibližně 0,2 %.
Kombinace poptávky po bezpečném přístavu a očekávání méně razantního zvyšování úrokových sazeb v USA podpořila zlato v posledních šesti týdnech, přičemž žlutý kov nyní do roku 2022 většinu svých ztrát uhradil. Ceny slitků se také obchodovaly přibližně 140 USD pod rekordním maximem z roku 2022.

Očekává se, že ceny zlata se nyní budou obchodovat podle dvou hlavních faktorů – známek globální recese a jakýchkoli nových signálů ohledně měnové politiky Fedu. Všeobecně se očekává, že centrální banka na svém zasedání příští týden zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů.
Ostatní drahé kovy v pátek také rostly poté, co v předchozí seanci zaznamenaly prudký pokles. Futures na platinu vzrostly o 0,2 %, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,3 %.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pátek pohybovaly jen málo, ale byly nastaveny na šestý týden růstu v řadě, protože údaje o HDP USA pomohly odvrátit obavy z okamžité recese.
Futures na vysoce kvalitní měď klesly o 0,3 % na 4,2713 dolaru za libru, tento týden však měly přidat 0,7 %.
Červený kov byl na vzestupu v souvislosti s rostoucím optimismem ohledně hospodářského oživení v Číně, která je největším světovým dovozcem mědi. Očekává se také, že ekonomiku této země podpoří týdenní prázdniny poté, co uvolnila většinu omezení proti obchodu s mědí.
Ropa roste, protože optimismus v Číně převažuje nad obavami ze zpomalení růstu

Ropa rostla v souladu s růstem širšího trhu v Asii, protože optimismus ohledně čínské poptávky převážil nad obavami ze zpomalení ekonomiky.
Futures kontrakty na ropu West Texas Intermediate posilovaly již třetí seanci a v pátek se obchodovaly nad 81 USD za barel. Skupina Trafigura Group vidí „velký potenciál“ pro trhy s ropou, protože se uvolňuje zadržovaná poptávka, zejména s oživením čínské spotřeby poté, co země zrušila svou přísnou politiku Covid Zero.
Hospodářský růst USA v posledním čtvrtletí roku 2022 překonal očekávání, ale stále existuje značné riziko recese v tomto roce. Federální rezervní systém by měl příští týden zvýšit úrokové sazby, i když se spekuluje, že by centrální banka mohla být v utahování měnové politiky méně agresivní.
„Tématem pro ropu v letošním roce je Čína plus omezení dodávek z Ruska na pozadí recese,“ uvedl Sean Lim, analytik RHB Investment Bank Bhd v Kuala Lumpuru. „Očekáváme, že v prvním čtvrtletí bude ropa Brent v průměru stát 85 dolarů.“
Čínské trhy jsou tento týden zavřené kvůli svátku lunárního nového roku a znovu se otevřou v pondělí. Futures na ropu se pro tento týden příliš nezměnily.
Ropa se zotavila z prudkého propadu na začátku roku a na trh s futures se vrací likvidita. Pozornost se přesouvá na potenciální dopady sankcí Evropské unie na ruské námořní dodávky ropných produktů na začátku příštího měsíce. EU zvažuje plán omezit cenu vývozu prémiových rafinovaných paliv, jako je nafta, na 100 USD za barel.
Forwardová křivka začíná po období slabosti naznačovat známky napjatosti na trhu s ropou. Pohotový spread pro globální benchmark Brent – rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty – se zpevnil v býčím backwardation vzorci poté, co strávil většinu posledních dvou měsíců v contangu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky