Takový názor zastává zhruba 70 % z 383 respondentů nejnovějšího průzkumu MLIV Pulse, přičemž největší váha – 35 % – říká, že minima budou až v druhé polovině roku 2023. Necelá čtvrtina se domnívá, že akcie již dosáhly svého dna. Výsledky ukazují, jak otřesení zůstávají investoři po loňském propadu akcií, kdy se v souvislosti se zpomalováním ekonomiky stupňují obavy z výhledu zisků firem.
Téměř polovina účastníků průzkumu uvedla, že klíčové pro akcie budou tento týden čtvrtletní výsledky společností Apple Inc, Meta Platforms Inc a Exxon Mobil Corp. a nikoliv rozhodnutí Federálního rezervního systému nebo cokoliv, co ve středu řekne jeho předseda Jerome Powell. Všeobecně se očekává, že centrální banka 1. února přinese zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, což bude nejmenší zvýšení za téměř rok.
„Mezi investory nyní panuje spousta negativity a nejistoty – a je k tomu dobrý důvod,“ řekl Michael Sheldon, investiční ředitel společnosti RDM Financial Group. „Je to obtížná doba, protože finanční podmínky se v posledních měsících uvolnily a ceny akcií rostou, což není to, co Fed chce, protože se snaží zpomalit ekonomiku, aby zkrotil inflaci.“

Index S&P 500 vstupuje do tohoto týdne s nárůstem 6 % v roce 2023, což představuje nejlepší leden od roku 2019, neboť známky odeznívající inflace a ochlazujícího se růstu podnítily sázky, že Fed je blízko ukončení svého cyklu zpřísňování. Přesto nejagresivnější snaha o zvyšování sazeb za poslední desetiletí v kombinaci se spirálou růstu cen a mezd vytvořila pro společnosti náročné prostředí pro růst zisků.
Zhruba 90 % respondentů průzkumu očekává, že inflace bude v roce 2023 nadále klesat, ale zůstane nad 2% cílem Fedu. To koresponduje s pochybnostmi o akciích, neboť otázka, jak dlouho zůstane inflace zvýšená, ztěžuje investorům pozici v roce 2023.
Akcioví býci jsou v pevné menšině, pouze 18 % účastníků průzkumu uvedlo, že v příštím měsíci očekávají zvýšení své expozice vůči indexu S&P 500. Více než polovina uvádí, že svou expozici ponechá na stejné úrovni, zatímco přibližně 27 % předpokládá její snížení.
Zastřešující otázkou v souvislosti s přicházejícími zisky je trajektorie růstu. Americká ekonomika vykazuje známky mírného zpomalení, které by si centrální banka přála, protože se snaží zkrotit inflaci, aniž by vyvolala prudký pokles.
Prognózy očekávají, že ve druhém a třetím čtvrtletí se ekonomická aktivita v USA sníží.
„Pokud k ní skutečně dojde, mohla by to být nejočekávanější recese, jakou kdy USA měly, přičemž některé ekonomické ukazatele již signalizují, že je to pravděpodobné,“ uvedl Sheldon ze společnosti RDM Financial Group. „Akciový trh pravděpodobně dosáhl svého dna, ale nepřekvapilo by mě, kdybychom na jaře zaznamenali další oslabení, protože investoři do svého vývoje zahrnou slabší ekonomické údaje a nižší zisky.“

Obchodníci s dluhopisy očekávají, že ekonomická situace bude natolik hrozivá, že Fed bude muset ještě letos přistoupit ke snížení sazeb, přičemž swapy počítají s tím, že americká centrální banka nejprve zvýší svou základní úrokovou sazbu na úroveň těsně pod 5 % nebo méně do poloviny roku 2023. Součástí této sázky je očekávání, že inflace bude nadále klesat, což poskytne Fedu prostor k otočení.
„Historie nám říká, že devět měsíců po posledním zvýšení sazeb má Fed tendenci úrokové sazby snižovat,“ řekl Sam Stovall, hlavní investiční stratég CFRA, v rozhovoru pro Bloomberg TV.
To je v rozporu s poselstvím řady představitelů Fedu, kteří říkají, že letos zvýší sazby nad 5 % a nebudou je snižovat.
Více než polovina účastníků průzkumu uvedla, že souhlasí s hlavním investičním ředitelem společnosti DoubleLine Capital LP Jeffreym Gundlachem, že nejlepší je sledovat, co o směřování Fedu říká trh s dluhopisy – na rozdíl od signálů od představitelů centrální banky.
Zřejmé riziko spočívá v tom, že by se mohlo ukázat, že jde o zbožné přání akcionářů, kteří loni dostali na frak, když Fed agresivně reagoval na bující inflaci a výnosy státních dluhopisů prudce vzrostly.
Někteří investoři varují před bojem s Fedem, zvláště když se v zákoutích ekonomiky – jako je trh práce – projevuje odolnost tváří v tvář vyšším výpůjčním nákladům. Pokud Fed v tomto cyklu vyhraje hru na kuře, budou pesimisté z průzkumu vypadat prozíravě.
„Trh se státními dluhopisy je docela spokojený,“ řekl Tracy Chen, portfolio manažer společnosti Brandywine Global Investment Management. „Nemyslím si, že Fed bude letos snižovat sazby s tím, že pravděpodobně není spokojen se situací na trhu práce. Takže by mohlo dojít k dalšímu výprodeji státních dluhopisů.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky