Spotřebitelské ceny minulý měsíc meziročně vzrostly o 57,7 % z prosincových 64,3 %, ukázaly páteční údaje státní statistické agentury. To bylo rychleji, než předpovídaly všechny prognózy v průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy, jejichž medián činil 53,8 %.
Na měsíční bázi inflace rovněž překonala všechny předpovědi a vzrostla na 6,7 %, nejrychleji od dubna 2022.
Ačkoli měsíce relativní stability liry a zmírnění globálních tlaků pomáhají inflaci v Turecku ochlazovat, příznivé efekty statistické základny patří k největším brzdám cen. Srovnání s údaji z roku 2022 – které byly mimořádně vysoké – pravděpodobně znamená, že inflace v nadcházejících měsících zůstane na poklesu.
Udržení inflace na uzdě je pro prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který se uchází o třetí funkční období ve volbách plánovaných na květen, po nejhorší krizi životních nákladů za poslední dvě desetiletí klíčové.

Avšak na znamení toho, že turecký vůdce možná nebude ochoten čekat na stabilizaci růstu cen na nízké úrovni, Erdogan tento týden znovu vyzval k dalšímu snížení sazeb a znovu prohlásil, že povedou ke snížení inflace. Opak byl dosud pravdou poté, co centrální banka přistoupila ke snížení výpůjčních nákladů i v době, kdy inflace v loňském roce přesáhla 85 %.
Guvernér centrální banky Sahap Kavcioglu přiživil spekulace, že snížení sazeb je opět ve hře. Pod jeho vedením Výbor pro měnovou politiku v lednu odstranil ze svých výhledových pokynů větu, která označovala současnou 9% referenční sazbu za „přiměřenou“.
Tvůrci politiky tehdy uvedli, že se drží svých projekcí, podle nichž inflace na konci roku dosáhne 22,3 %, přičemž Kavcioglu odmítl upřesnit pravděpodobný vývoj úrokových sazeb.
Vzhledem k tomu, že centrální banka stojí stranou, se úsilí o omezení inflace soustředilo jinam.
Aby udržela liru stabilní po čtyřech kolech snižování sazeb mezi srpnem a listopadem, utratila centrální banka v loňském roce podle agentury Bloomberg Economics přibližně 108 miliard USD za zadní intervence na měnovém trhu.

Vláda mezitím zasáhla na obranu kupní síly spotřebitelů zvýšením mezd, nabídkou oddlužení a poskytováním levných úvěrů.
Úřady také nařídily obchodům s potravinami, aby po celý leden udržovaly ceny na stejné úrovni, a slíbily, že zakročí proti „spekulativním“ cenám. Velké řetězce jako Migros Ticaret AS a Sok Marketler Ticaret AS se rychle podřídily.
Přestože se výhled inflace zlepšuje, zdá se, že centrální banka je stále příliš optimistická. Její vlastní měsíční průzkum mezi účastníky trhu v lednu odhadl růst cen na konci roku na přibližně 32,5 %, tedy asi 10 procentních bodů nad poslední oficiální prognózou.
Optimistická očekávání mohou znamenat, že obnovení uvolňování měnové politiky je jen otázkou času. Centrální banka příště přezkoumá sazby 23. února.
Erdogan zase uvedl, že inflace „rychle zpomalí“ a na konci roku se bude pohybovat kolem 20 %.
Ekonomové Morgan Stanley uvedli, že podle jejich základního scénáře turecká inflace v květnu zpomalí na 42 % meziročně, „což je způsobeno silnými bazickými efekty plus naším předpokladem stabilního měnového kurzu až do voleb a cenové kontroly“, uvádí se v páteční zprávě.
„Předvolební stimuly, zejména 55% zvýšení minimální mzdy od ledna, a nedávné zrychlení růstu spotřebitelských úvěrů pravděpodobně posunou měsíční dynamiku inflace výše, než je průměr posledních tří měsíců,“ uvedli ekonomové Morgan Stanley včetně Aliny Slyusarchuk.
Hospodářství Turecka

Turecko má smíšenou ekonomiku, která se vyznačuje kombinací soukromého podnikání a státní kontroly. Země v posledních desetiletích zaznamenala silný hospodářský růst, který byl způsoben kombinací několika faktorů včetně příznivého demografického vývoje, zvýšeného obchodu a investic a snahy o modernizaci hospodářství.
Turecké hospodářství však v posledních letech čelilo řadě problémů, včetně vysoké míry inflace, velkého deficitu běžného účtu a závislosti na krátkodobých zahraničních investicích při financování svého růstu. Kromě toho měla na ekonomiku významný dopad pandemie COVID-19, která vedla k poklesu HDP a prudkému nárůstu nezaměstnanosti.
Turecká vláda provedla řadu hospodářských reforem zaměřených na podporu růstu a stability, včetně opatření na zlepšení podnikatelského prostředí, snížení inflace a zvýšení konkurenceschopnosti. Navzdory tomuto úsilí zůstává země zranitelná vůči vnějším šokům a hospodářské nestabilitě a k zajištění udržitelného hospodářského růstu podporujícího začlenění v budoucnu může být zapotřebí dalších reforem.
Navzdory těmto výzvám zůstává Turecko důležitým hráčem v globální ekonomice, má velký a rostoucí trh, bohaté přírodní zdroje a dobře rozvinutou infrastrukturu. Země je také domovem dynamické a inovativní podnikatelské komunity a má dobré předpoklady k tomu, aby využila budoucích příležitostí k růstu a rozvoji.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky