V londýnském sídle společnosti Standard Chartered Plc však může trvat ještě deset let, než se realita oteplování planety projeví – alespoň pokud jde o některé půjčky poskytované touto finanční institucí.
To je časový rámec, ve kterém se ztráty z úvěrů poskytnutých průmyslovým odvětvím s vysokým obsahem uhlíku – těm, která jsou nejvíce zodpovědná za globální oteplování – mohou stát pro banku finančně významnými. Michael Newby-Fraser, vedoucí oddělení uhlíkového účetnictví a čistých nulových dodávek Standard Chartered, uvedl, že klimatická rizika, a to jak ta, která vyplývají z fyzikálních událostí, tak z přechodu na nízkouhlíkové hospodářství, zasáhnou úvěry banky až v letech 2030 až 2035.
Analýza vychází z hodnocení očekávaných úvěrových ztrát banky při zohlednění finančních dopadů klimatických scénářů 1,5 C od Mezinárodní energetické agentury a Sítě pro ekologizaci finančního systému.
Je možné, že se větší ztráty projeví dříve, ale rok 2030 bude pravděpodobně „bodem zlomu“, řekl Newby-Fraser.
Ve své výroční zprávě za rok 2022, která byla zveřejněna na začátku tohoto roku, zveřejnila Standard Chartered očekávané úvěrové ztráty z odvětví s vysokým podílem uhlíku ve svém úvěrovém portfoliu.

Toto vzácné odhalení bylo objevné. V osmi odvětvích, kde jsou emise nejvyšší – včetně těžby ropy a plynu, těžby uhlí, lodní dopravy a letectví – banka za prvních devět měsíců loňského roku zveřejnila možné úvěrové ztráty v celkové výši 603 milionů dolarů. Prognóza je založena na ukazatelích úvěrové bonity, jako je pravděpodobnost selhání.
Banka sice zvažovala možné dopady související s klimatem, ale Newby-Fraser vysvětlil, že jejich dopad byl tak malý, že se banka rozhodla tyto informace do konečné analýzy nezahrnout. To proto, že auditor společnosti Standard Chartered určil hranici významnosti pro společnost v roce 2022 na 210 milionů dolarů, což je 0,4 % vlastního kapitálu banky. Jakékoli expozice nižší než tato hodnota byly považovány za nevýznamné. A pokud jde o klimatickou krizi, ta se do limitu nedostala.
Standard Chartered ve své výroční zprávě uvedla, že změnu klimatu považuje za „jednu z největších výzev, kterým současný svět čelí“ a že „její dopady nejvíce zasáhnou trhy, na kterých působíme, tedy Asii, Blízký východ a Afriku“. Znovu také potvrdila svůj slib eliminovat financované emise do roku 2050 a splnit svůj závazek dekarbonizovat do roku 2030 své úvěry poskytované vysoce uhlíkovým odvětvím.
Klíčovým poznatkem z analýzy banky je však to, že se klimatické změny zatím nepromítly do její rozvahy v plné míře. Nebo, jak banka uvedla ve své zprávě, zatímco klimatické změny považuje za „kvalitativně významné“, nejsou ještě „kvantitativně významné“.
Hlavním důvodem této dynamiky je skutečnost, že průmysl fosilních paliv je v současnosti zlatým dolem. Zvýšené ceny energií vedly k vyšším příjmům společností v odvětvích s vysokými emisemi uhlíku a silným znečištěním, což znamená, že většina z nich nemá krátkodobé problémy se splácením dluhu. Ve skutečnosti, zatímco osm odvětví s vysokým podílem uhlíku představovalo v loňském roce 14,4 % úvěrových zůstatků Standard Chartered, tvořily tyto sektory pouze zhruba 11 % úvěrových ztrát banky.
A protože více než 70 % úvěrů, které banka těmto odvětvím poskytuje, je splatných do pěti let, budou peníze pravděpodobně splaceny dříve, než klimatická rizika začnou snižovat úvěruschopnost společností, uvedl Newby-Fraser.

„Rizika přechodu, kterým tato odvětví čelí, jsou podle nás většinou mimo smluvní peněžní toky,“ řekl. „Dvěma oblastmi, na které se nevládní organizace zaměřují, jsou pochopitelně uhlí a ropa, ale z hlediska peněžních toků je úvěrové riziko těchto odvětví v krátkodobém horizontu obecně nízké.“
Newby-Fraser nicméně připustil, že pokud se více spotřebitelů odkloní od fosilních paliv a více legislativy omezí jejich používání, může to snížit „jejich atraktivitu a schopnost těchto společností produkovat příjmy a splácet naše půjčky“.
A načasování je zde na prvním místě. Společnost HSBC Holdings Plc ve své výroční zprávě zveřejněné na začátku tohoto roku přezkoumala, jak mohou různé potenciální klimatické změny ovlivnit úvěrové ztráty jejích zákazníků a portfolií.
HSBC uvedla, že přechod na čistou nulu „vyžaduje zásadní změny v obchodních modelech našich zákazníků a významné investice“, což „bude mít dopad na ziskovost a povede k vyššímu úvěrovému riziku“.
Podle banky HSBC bude opožděný přechod „ještě více narušující v důsledku nižší úrovně inovací, která omezuje schopnost účinně dekarbonizovat, a rostoucích cen uhlíku, které snižují ziskové marže“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky