Zlato klesá čtvrtý den, další Powellovy komentáře jsou na spadnutí
Ceny kovů se ve středu krátce dostaly na tříměsíční minima a přerušily tak měsíční útlum poté, co předseda Fedu Jerome Powell před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů Kongresu vypověděl, že úrokové sazby se pravděpodobně budou muset zvýšit, aby se omezila inflace.
Powell bude nyní později během dne vypovídat před bankovním výborem Senátu, kde by mohl nabídnout další náznaky ohledně budoucího zvyšování sazeb. Jakékoli signály ohledně měnové politiky se pravděpodobně promítnou do cen zlata vzhledem k citlivosti žlutého kovu na americké výnosy.
Zlatu se příliš neulevilo, protože trhy sázejí na červencové zvýšení sazeb
Spotová cena zlata se ustálila na 1 933,63 USD za unci, zatímco futures na zlato mírně klesly na 1 943,80 USD za unci. Oba instrumenty se po středečních Powellových komentářích krátce propadly pod 1 920, resp. 1 930 USD za unci.
Ačkoli šéf Fedu nedal žádné přímé signály ohledně příštího zvýšení sazeb, jeho postoj k inflaci, která zůstává příliš vysoká, spolu s jestřábími signály z Fedu z minulého týdne posílil očekávání, že v červenci dojde ke zvýšení sazeb alespoň o 25 bazických bodů.
Ceny futures na Fed Fund ukazují, že trhy počítají s více než 70% pravděpodobností, že Fed v červenci zvýší sazby.
Vyhlídka na další zvyšování amerických úrokových sazeb měla v uplynulém měsíci na zlato velký vliv, protože zvyšuje oportunitní náklady držby zlata.

Zatímco žlutý kov se v uplynulém měsíci držel v obchodním pásmu mezi 1 930 a 2 000 USD, analytici očekávají prolomení směrem dolů, zejména s ohledem na posilování dolaru v souvislosti s nejistotou ohledně Fedu.
Ostatní drahé kovy tento týden rovněž zaznamenaly prudké ztráty. Futures na platinu a stříbro se ve čtvrtek ustálily poté, co v předchozí seanci klesly na tříměsíční minima.
Měď podporovaná nadějemi Číny
Ceny mědi ve čtvrtek mírně vzrostly a rozšířily zisky na třetí seanci v řadě v naději, že pokračující stimulační opatření v Číně pomohou v letošním roce podpořit poptávku po červeném kovu.
Futures na měď vzrostly o 0,1 % na 3,9805 USD za libru a obchodovaly se blízko měsíčního maxima.
Čína tento týden snížila svou základní úrokovou sazbu a všeobecně se očekává, že bude dále uvolňovat měnovou politiku, protože se snaží podpořit zpomalující hospodářské oživení.
Toto snížení sice zklamalo některé obchodníky, kteří doufali v hlubší snížení, ale posílilo sázky na to, že země zavede další stimulační opatření na podporu růstu.
Ropa oslabuje kvůli nejisté poptávce, trh sleduje údaje o zásobách v USA
Futures kontrakty na ropu ve čtvrtek klesly kvůli obavám z poptávky poté, co předseda Federálního rezervního systému naznačil další zvyšování úrokových sazeb, zatímco obchodníci očekávali oficiální údaje o zásobách v USA po zprávě z průmyslu, která ukázala neočekávaný pokles zásob ropy.
Futures na ropu Brent klesly o 20 centů, tj. 0,3 %, na 76,92 USD za barel, zatímco futures na americkou ropu West Texas Intermediate

V předchozí seanci benchmarky posílily o dolar za barel, protože ceny kukuřice a sóji v USA vystoupaly na několikaměsíční maxima, což vyvolalo očekávání, že nedostatek úrody na celém světě by mohl snížit přimíchávání biopaliv a zvýšit poptávku po ropě.
Trh však byl opatrný, protože předseda Fedu Jerome Powell ve středeční výpovědi v Kongresu posílil názor, že cílem centrální banky je omezit inflaci, a uvedl, že další dvě zvýšení sazeb o 25 bazických bodů do konce roku jsou „docela dobrý odhad“.
Vyšší úrokové sazby v konečném důsledku zvyšují náklady spotřebitelů na půjčky, což by mohlo zpomalit hospodářský růst a snížit poptávku po ropě.
Ceny ropy si udržely většinu zisků z předchozí seance, protože trh sledoval nové faktory, včetně známek optimismu čínské poptávky a nejnovějších údajů o zásobách v USA.
„Obchodníci s ropou se stále soustředí na hospodářské oživení Číny. Další stimulační opatření čínské vlády by mohla zlepšit výhled poptávky po ropě,“ uvedla Tina Tengová, analytička trhů ve společnosti CMC, a dodala, že údaje o aktivitě čínských továren v příštím týdnu by mohly ovlivnit vývoj cen ropy.
Oficiální údaje o zásobách od amerického Úřadu pro energetické informace budou zveřejněny později ve čtvrtek. Zpráva byla v důsledku pondělního státního svátku Juneteenth o den odložena.
Předběžný údaj průmyslové skupiny American Petroleum Institute ukázal, že zásoby ropy v USA v týdnu končícím 16. června poklesly o přibližně 1,2 milionu barelů, což se vymyká prognózám analytiků, kteří předpokládali nárůst o 300 000 barelů.
Ceny ropy by však mohly vzrůst, protože tlumené zvyšování produkce ropy v USA a škrty ze strany skupiny producentských zemí OPEC+ omezí v nadcházejících měsících nabídku ropy, uvedl ve středu jeden z vedoucích pracovníků amerického producenta ropy z břidlic EOG Resources
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky