Wall Street již od počátku roku 2022 předpovídá hospodářský pokles, který je výsledkem souběhu několika faktorů.
Za všechny jmenujme alespoň některé: Dvě po sobě jdoucí čtvrtletí záporného růstu na začátku loňského roku, kampaň Federálního rezervního systému na zvýšení sazeb, která se často shoduje s recesí, a četné tržní a datové příznaky, které jsou historicky velmi spolehlivými ukazateli toho, že se blíží problémy.
Přesto stále žádná recese. Co se tedy děje?
„Váš velbloud má na zádech spoustu slabin. Nakonec toho bude příliš,“ řekl Joseph LaVorgna, hlavní ekonomický poradce za Trumpovy vlády a nyní hlavní ekonom společnosti SMBC Nikko Securities America. „Kdy to bude, je nyní těžké říci.“
LaVorgna patří do tábora, který tvrdí, že pro Spojené státy bude obtížné, ne-li nemožné, vyhnout se ve druhé polovině roku alespoň mírnému období záporného růstu.
Mezi nejčastěji zmiňovanými faktory je oněch 10 zvýšení sazeb Fedu od března 2022 a jejich zpožděný dopad na ekonomiku, který se očekává. Mezi další rizikové faktory patří nízké hodnoty důvěry malých podniků, pokles zpracovatelského průmyslu a předstihové ukazatele, které všechny odpovídají recesi.

‚Obrátí se velmi rychle‘
Dokonce i neobyčejně silná pozice na trhu práce je považována za slabé místo v tom smyslu, že podle mnoha ekonomů nemůže pokračovat a v každém případě je zpožděným ukazatelem.
Růst počtu pracovních míst byl totiž v první polovině roku ohromující – jen do května přibylo 1,57 milionu pracovníků v nezemědělském sektoru a míra nezaměstnanosti stále činí jen 3,7 %. Do dubna bylo stále o 5 milionů pracovních míst více než dostupných pracovníků, což naznačuje značný útlum na trhu práce, i když mnozí ekonomové se domnívají, že tato dynamika je připravena se změnit.
„Můj odhad je, že až se situace obrátí, bude to velmi rychle,“ řekl LaVorgna. „Jediný způsob, jak nedojít k hluboké recesi, je, že Fed bude mít odvahu velmi rychle uvolnit.“
Na pohled se však zdá, že představitelé Fedu nemají na uvolněnější měnovou politiku chuť. Na posledním zasedání Federálního výboru pro volný trh, který rozhoduje o sazbách, všichni členové ve svých ekonomických výhledech uvedli, že základní sazba centrální banky zůstane přinejmenším tam, kde je nyní, přičemž většina z nich očekává do konce roku dva posuny o čtvrt procentního bodu výše.
Přesto se trhy a ekonomika zatím drží dobře.
HDP v prvním čtvrtletí nečekaně vzrostl anualizovaným tempem 2 % a podle údajů sledovaných atlantským Fedem se ve druhém čtvrtletí zvýší o dalších 2,2 %. Akciový trh zase prudce vzrostl. Z toho se recese sotva skládá.
Případ, že recese nenastane
„Ekonomika má šanci na to, že se vyhne plnohodnotnému hospodářskému poklesu,“ řekl Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s Analytics. „Druhá polovina roku bude obtížná. Ekonomika bude v podstatě přešlapovat na místě, nikam se rychle nepohne, ale to je přesně to, co Fed chce.“

Fed cílí své zvyšování sazeb přímo na trh práce, na kterém průměrný hodinový výdělek vzrostl oproti předchozímu roku o 4,3 %, což je solidní tempo, které však nedrží krok s jádrovou inflací a je nad úrovní, kterou tvůrci politiky považují za udržitelnou.
Pokud, jak naznačuje Zandi, tato část ekonomiky poleví, bude to pravděpodobně příčinou i důsledkem dalšího uvolnění, které přiblíží ceny zpět k dlouhodobému 2% inflačnímu cíli Fedu. Pokud se tak ale nestane, bude to znamenat, že Fed zůstane v pozici zpřísňování a zvýší se šance na výraznější zpomalení.
Součástí vzorce pro tvorbu politiky Fedu je práce s očekáváními. Pokud si spotřebitelé a podniky myslí, že inflace roste, přizpůsobí tomu své chování.
Podle tohoto měřítka se věci vyvíjejí dobře. Červnový průzkum spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity ukázal, že respondenti očekávají v příštím roce inflaci na úrovni 3,3 %, což je nejnižší výhled za více než dva roky.
„Je důležité zajistit, aby inflační očekávání zůstala přišpendlená k zemi, protože to jen usnadňuje návrat inflace k cíli,“ řekl Zandi.
Pokud reakce trhu něco naznačuje, investoři všeobecně očekávají, že Fed připraví ekonomice měkké přistání, aniž by bylo nutné nadměrné zvyšování sazeb, které by situaci příliš zpomalilo.
Index S&P 500 dosáhl za první pololetí skvělého výnosu téměř 16 % poté, co prošel obtížným rokem 2022, který byl přerušen extrémní nejistotou ohledně rizik recese a politiky Fedu.

Ani krátká bankovní krize v březnu nesrazila trh ze sedla. A pokud je historie vodítkem, síla, která poznamenala první polovinu roku, se pravděpodobně přenese i do druhé poloviny.
V letech, kdy index v první polovině roku získal více než 10 %, se podle CFRA ve druhé polovině roku obvykle dosahuje dvojnásobku obvyklého výnosu druhé poloviny roku. Nicméně firma má pro index S&P 500 na konci roku pouze cíl 4 575, což znamená nárůst o přibližně 2,8 % oproti pátečnímu závěru. Její dvanáctiměsíční cíl na úrovni 4 820 odpovídá zhruba 8% zisku ze současných úrovní.
„I když ve třetím čtvrtletí zůstává možnost zvýšené volatility, pokud Fed v červenci zvýší sazby a bude nadále tlačit na růst HDP a vývoj zaměstnanosti, CFRA vidí, že investoři se dívají dál než na krátkodobé oslabení a zaměřují se na předpokládané zlepšení růstu HDP a zvýšení zisků v roce 2024,“ uvedl Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti, v nedávné zprávě pro klienty.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky