Ropa roste, protože trhy zvažují snížení dodávek a nejistý ekonomický výhled
Futures na ropu Brent vzrostly o 34 centů, tj. 0,46 %, na 74,99 USD za barel. Americká ropa West Texas Intermediate se prodávala za 70,12 USD za barel, tedy o 33 centů, tj. o 0,47 % více.
„Fundamenty nemají na směr cen takový vliv, jak by se dalo očekávat. Místo toho se trh soustředí na nejistý makro výhled,“ uvedli analytici ING ve zprávě pro klienty.
„V krátkodobém horizontu je obtížné očekávat, že se tento vzorec výrazně změní, ačkoli dodatečné škrty vytvářejí silnější spodní hranici pro ropu Brent na úrovni kolem 70 USD za barel,“ dodali analytici ING.
Americké trhy budou v úterý zavřené z důvodu státního svátku Dne nezávislosti. Ropné benchmarky se v předchozí seanci usadily zhruba o 1 % níže.
Saúdská Arábie v pondělí oznámila, že prodlouží dobrovolné snížení těžby o 1 milion barelů denně až do srpna, uvedla státní tisková agentura království. Rusko v srpnu rovněž sníží vývoz ropy o 500 000 barelů denně, uvedl místopředseda vlády Alexandr Novak.
Snížení činí 1,5 % celosvětové nabídky a celkový objem, k němuž se zavázali producenti ropy z OPEC+, dosáhl 5,16 milionu barelů denně, protože Rijád a Moskva se snaží podpořit ceny. OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a spojence.
Očekávalo se, že zásoby ropy v USA v týdnu do 30. června klesnou přibližně o 1,8 milionu barelů, což je třetí týden poklesu v řadě. Údaje o zásobách z průmyslu budou zveřejněny ve středu a oficiální údaje ve čtvrtek, oba s jednodenním zpožděním kvůli svátku v USA.
Na makroúrovni byla budoucí očekávání analytiků smíšená poté, co průzkumy mezi podniky ukázaly pokles globální aktivity v továrnách kvůli pomalé poptávce v Číně a v Evropě a v červnu se dále propadla i americká výroba – na úroveň, která byla naposledy zaznamenána v počáteční vlně pandemie COVID-19.
Přestože se růst HDP v posledních týdnech snižuje v důsledku poklesů ve druhém čtvrtletí v Číně a v evropském regionu, nehrozí bezprostřední propad americké ani světové ekonomiky do recese, a to díky silnému sektoru služeb, slábnoucímu vlivu amerického sektoru zboží a rozsáhlému uvolnění globálních finančních podmínek, uvedli analytici JP Morgan ve své zprávě.
Slabší poptávka po ekonomickém růstu však stále naznačuje, že poptávka po zboží zůstává slabá, což by mělo vliv na spotřebu destilátů, uvedli analytici ANZ ve zprávě pro klienty.
Zlato se pohybuje dále nad hranicí podpory 1900 USD, očekáváme další signály z Fedu

Ceny zlata se v úterý ustálily dále nad klíčovými úrovněmi podpory, ale žlutý kov stále zůstával pod tlakem, protože trhy očekávaly další pokyny ohledně měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému v tomto týdnu.
Ceny kovů zaznamenaly během posledních dvou seancí určitou úlevu poté, co Fedem preferovaný ukazatel inflace za květen vykázal nižší hodnoty, než se očekávalo. Stále se však očekává, že centrální banka v červenci zvýší sazby.
Podstatně slabší než očekávané údaje o americkém zpracovatelském průmyslu také zvýšily obavy ze zpomalení růstu, což podnítilo některé toky do zlata.
I přes nedávné zisky se však zlato stále obchodovalo blízko nejslabší úrovně za téměř čtyři měsíce. Spotové zlato se pohybovalo na úrovni 1 920,91 USD za unci, zatímco futures na zlato se ustálily na 1 928,55 USD za unci.
Mezi průmyslovými kovy zaznamenaly ceny mědi silný začátek týdne navzdory slabým údajům o výrobní aktivitě ze Spojených států a Číny.
Aktivita ve Spojených státech se v červnu snížila více, než se očekávalo, zatímco růst v čínském výrobním sektoru se v průběhu měsíce snížil, ukázaly v pondělí samostatné průzkumy.
Futures na měď vzrostly o 0,1 % na 3,7955 USD za libru poté, co v pondělí vzrostly o téměř 0,7 %.
Nedávné zisky červeného kovu byly z velké části způsobeny výhodnými nákupy, přičemž měď se v letošním roce stále obchoduje v záporných hodnotách kvůli obavám ze zhoršení globálních ekonomických podmínek v důsledku vysokých úrokových sazeb a inflace.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky