Euro klesá po slabých údajích o podnikatelské aktivitě, centrální banky jsou ve středu pozornosti
Euro se v pondělí propadlo poté, co údaje o ekonomické aktivitě v klíčových ekonomikách byly mnohem mírnější, než se očekávalo, což trhy na začátku týdne plného zasedání centrálních bank, na nichž investoři očekávají zvýšení sazeb v Evropě a Spojených státech, otřáslo.
Společná evropská měna klesla o 0,4 % na 1,1083 USD a po klidné asijské seanci sklouzla k údajům o indexu PMI, které ukázaly, že podnikatelská aktivita v eurozóně se v červenci snížila mnohem více, než se očekávalo.
Libra po údajích o britské aktivitě klesla, avšak méně dramaticky, a naposledy se nacházela o 0,1 % níže na 1,2839 USD.
Simon Harvey, vedoucí oddělení devizových analýz ve společnosti Monex Europe, uvedl, že pomalejší růst eurozóny sníží pravděpodobnost „přílivu portfoliových investic potřebných k tomu, aby se euro vrátilo do pásma 1,12 až 1,20 USD z doby před ukrajinskou válkou“.
Investory čeká tento týden ještě mnoho zajímavého – ve středu končí zasedání Federálního rezervního systému, o den později zasedá Evropská centrální banka (ECB) a v pátek Bank of Japan, stejně jako hospodářské výsledky mnoha těžkých společností.
Zdroj: Shutterstock
Investoři očekávají, že ECB i Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů, a v obou případech se pozornost soustředí na signály, které vyšlou kolem svých zářijových zasedání. Zmírnění ukazatelů inflace by mohlo Fedu poskytnout prostor pro naznačení pauzy.
„Minulý týden zanechal na trzích víru ve scénář měkkého přistání pro americké trhy, kdy (Fed) ukončí zvyšování sazeb … a pak uvidí trvalý pokles indexu spotřebitelských cen bez recese,“ řekl Bob Savage, vedoucí oddělení strategie trhů ve společnosti BNY Mellon (NYSE:BK).
Podle obchodníků je nejpravděpodobnější, že Bank of Japan (BOJ) ze všech tří centrálních bank přichystá překvapení, které bude hýbat trhem, přičemž za jednu z možností je považována změna její politiky regulace výnosové křivky.
Jen posílil, přičemž dolar klesl o 0,47 % na 141,2 jenu a euro o 0,7 % na 156,6 jenu.
Minulý pátek se japonská měna po zprávě agentury Reuters, že se BOJ přiklání k zachování své politiky kontroly výnosové křivky beze změny, ponořila až na slabých 141,92 za dolar, což se projevilo i na křížích, ačkoli ukazatele volatility s blížícím se zasedáním vzrostly.
„Pokud BOJ upraví svůj program YCC, finanční trhy to budou pravděpodobně brát jako začátek cyklu zpřísňování politiky bez ohledu na zdůvodnění BOJ. Za takového scénáře se domníváme, že USD/JPY a EUR/JPY mohou za den ztratit přibližně 2-4 jeny,“ napsali analytici Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY).
Švýcarský frank byl stabilní na úrovni 0,8648 za dolar a dolarový index vzrostl o 0,1 % na 101,2 bodu.
Společná evropská měna klesla o 0,4 % na 1,1083 USD a po klidné asijské seanci sklouzla k údajům o indexu PMI, které ukázaly, že podnikatelská aktivita v eurozóně se v červenci snížila mnohem více, než se očekávalo.Libra po údajích o britské aktivitě klesla, avšak méně dramaticky, a naposledy se nacházela o 0,1 % níže na 1,2839 USD.Simon Harvey, vedoucí oddělení devizových analýz ve společnosti Monex Europe, uvedl, že pomalejší růst eurozóny sníží pravděpodobnost „přílivu portfoliových investic potřebných k tomu, aby se euro vrátilo do pásma 1,12 až 1,20 USD z doby před ukrajinskou válkou“.Investory čeká tento týden ještě mnoho zajímavého – ve středu končí zasedání Federálního rezervního systému, o den později zasedá Evropská centrální banka a v pátek Bank of Japan, stejně jako hospodářské výsledky mnoha těžkých společností.Investoři očekávají, že ECB i Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů, a v obou případech se pozornost soustředí na signály, které vyšlou kolem svých zářijových zasedání. Zmírnění ukazatelů inflace by mohlo Fedu poskytnout prostor pro naznačení pauzy.„Minulý týden zanechal na trzích víru ve scénář měkkého přistání pro americké trhy, kdy ukončí zvyšování sazeb … a pak uvidí trvalý pokles indexu spotřebitelských cen bez recese,“ řekl Bob Savage, vedoucí oddělení strategie trhů ve společnosti BNY Mellon .Podle obchodníků je nejpravděpodobnější, že Bank of Japan ze všech tří centrálních bank přichystá překvapení, které bude hýbat trhem, přičemž za jednu z možností je považována změna její politiky regulace výnosové křivky.Jen posílil, přičemž dolar klesl o 0,47 % na 141,2 jenu a euro o 0,7 % na 156,6 jenu.Minulý pátek se japonská měna po zprávě agentury Reuters, že se BOJ přiklání k zachování své politiky kontroly výnosové křivky beze změny, ponořila až na slabých 141,92 za dolar, což se projevilo i na křížích, ačkoli ukazatele volatility s blížícím se zasedáním vzrostly.„Pokud BOJ upraví svůj program YCC, finanční trhy to budou pravděpodobně brát jako začátek cyklu zpřísňování politiky bez ohledu na zdůvodnění BOJ. Za takového scénáře se domníváme, že USD/JPY a EUR/JPY mohou za den ztratit přibližně 2-4 jeny,“ napsali analytici Commonwealth Bank of Australia .Švýcarský frank byl stabilní na úrovni 0,8648 za dolar a dolarový index vzrostl o 0,1 % na 101,2 bodu.
Navzdory smíšeným výsledkům za první čtvrtletí zůstává investiční společnost Stifel pozitivně naladěná vůči akciím Home Depot, jednoho z největších amerických...