Analytici předpokládají, že se centrální banka i tentokrát přikloní ke stabilitě a základní úrokovou sazbu znovu ponechá na sedmi procentech, která uplatňuje od loňského června. ČNB dnes také představí svou novou makroekonomickou prognózu, kterou analytici považují za významnější než samotné rozhodnutí o sazbách.
„Předpokládáme, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny na sedmi procentech. Cenové tlaky napříč ekonomikou sice viditelně zvolňují, inflace však zůstává nadále až příliš vysoká na to, aby mohla ČNB začít snižovat úrokové sazby,“ řekl ČTK analytik ČSOB Dominik Rusinko. Snížení sazeb na srpnovém zasedání vyloučili v rozhovorech v médiích i členové bankovní rady.
Hlavní pozornost trhu se zaměří na novou makroekonomickou prognózu a vyznění tiskové konference, která by měla napovědět, kdy a jak výrazně může centrální banka začít letos úrokové sazby snižovat, uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Podle analytika Cyrrusu Víta Hradila prognóza pravděpodobně přinese mírné zhoršení očekávaného výkonu tuzemské ekonomiky v letošním roce, silnější pokles reálných mezd a slabší kurz české koruny. V květnové prognóze ČNB pro letošek odhadovala hospodářský růst 0,5 procenta a průměrnou celoroční inflaci 11,2 procenta.

Paliva v ČR výrazně zdražují, nafta stoupla za týden o více než dvě koruny
Pohonné hmoty v Česku za poslední týden výrazně zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o korunu a 13 haléřů na 38,65 koruny za litr. Je tak nejvyšší za posledních skoro osm měsíců. Nafta za týden zdražila o dvě koruny a 18 haléřů na průměrných 34,92 koruny za litr. Naposledy byla dražší na konci letošního března. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Ke zdražení nafty přispělo zvýšení spotřební daně od 1. srpna.
Nejlevnější benzin tankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 38,15 koruny. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 34,33 koruny.
Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr naturalu stojí v hlavním městě průměrně 39,78 koruny. Nafta se tam tankuje za 36,43 koruny.
Průměrná cena nafty v Česku po většinu letošního roku klesala. Svého minima dosáhla na konci května, kdy se pohybovala kolem 31 korun. Od té doby zdražuje, přičemž v posledním červencovém týdnu růst cen zrychlil. Přispělo k tomu zvýšení spotřební daně z nafty od začátku srpna o 1,50 koruny za litr. V úterý stoupla průměrná cena dieselu v mezidenním srovnání o 71 haléřů a ve středu téměř o korunu.
U benzinu je vývoj méně jednoznačný. Počátkem roku nejprve znatelně zdražil, takže počátkem února stál téměř 38 korun. Pak začal natural mírně zlevňovat, aby v dubnu přechodně zdražil opět až k téměř 37,90 koruny za litr. Posléze opět zlevnil, ale od konce května ceny rostou nebo stagnují. Stejně jako v případě nafty i cena benzinu začala výrazněji růst v posledním červencovém týdnu.
I přes růst cen jsou paliva v Česku v současnosti výrazně levnější než před rokem. Benzin byl počátkem loňského srpna zhruba o 5,90 koruny dražší, a za naftu tehdy motoristé platili dokonce o více než deset korun víc než nyní.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky