V předchozí predikci z letošního dubna ministerstvo předpokládalo letošní růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,1 procenta a průměrnou celoroční inflaci 10,9 procenta. Deficit veřejných financí by podle dubnové prognózy letos měl být 3,5 procenta HDP, v dalších letech by se měl snižovat.
Česká národní banka (ČNB) zveřejnila svou novou makroekonomickou prognózu na počátku srpna. Očekává v ní hospodářský růst 0,1 procenta, zatímco v květnové predikci předpokládala zvýšení HDP o 0,5 procenta. Průměrnou inflaci centrální banka očekává 11 procent, proti květnu odhad zlepšila o 0,2 procentního bodu. V příštím roce ČNB předpokládá hospodářské oživení s růstem HDP 2,3 procenta, průměrná inflace by zároveň měla klesnout na 2,1 procenta.
Před týdnem zveřejnila hospodářskou prognózu i Česká bankovní asociace. Podle ní letos vzroste HDP o 0,1 procenta a průměrná inflace bude 11 procent. Stejně jako centrální banka očekává i bankovní asociace v příštím roce hospodářské oživení s růstem HDP 2,3 procenta.
Zdroj: Unsplash
Koruna nepatrně posílila k euru a oslabila vůči dolaru, burza stagnovala
Koruna ve čtvrtek ve srovnání se středečním závěrem zaznamenala jen minimální změny. K euru česká měna posílila o jeden haléř na 24,08 Kč/EUR. Vůči dolaru naopak o tři haléře oslabila, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,11 Kč/USD. Pražská burza stagnovala, oslabení bránil růst ceny akcií Komerční banky.
Analytička Komerční banky Jana Steckerová upozornila na to, že pro měny střední Evropy dnes žádná zajímavější data zveřejněna nebyla. „Forwardové sazby pokračovaly v mírném poklesu. Do konce roku ve svých cenách zahrnují zhruba dvojí snížení úrokových sazeb o 25 bb, v horizontu šesti měsíců pak téměř čtvero,“ uvedla.
Index pražské burzy PX ve čtvrtek sice stoupl, ale pouze o 0,02 procenta na 1361,72 bodu. Oslabení burzy bránil hlavně růst ceny akcí Komerční banky. Většina hlavních emisí jinak oslabovala, či stagnovala. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
Z deseti hlavních emisí pražské burzy posílily jen čtyři. Cenné papíry Komerční banky si polepšily o 0,49 procenta na 716 korun a zároveň zaznamenaly druhý největší objem obchodů z hlavních emisí. Nejvýraznějšího růstu dosáhly akcie pojišťovací skupiny VIG, které zdražily o 2,35 procenta na 611 korun.
Burza se nepropadla do červených čísel navzdory tomu, že emise s největším objemem obchodů – akcie energetické firmy ČEZ – oslabila. Cenné papíry ČEZ odepsaly 0,78 procenta na 956,50 koruny. Také akcie bankovní skupiny Erste, která rovněž patřila k nejobchodovanějším, zlevnily o 0,86 procenta na 809 korun. Největší propad zasáhl cenné papíry výrobce solárních elektráren Photon Energy, a to o 4,76 procenta na 60 korun.
V předchozí predikci z letošního dubna ministerstvo předpokládalo letošní růst hrubého domácího produktu o 0,1 procenta a průměrnou celoroční inflaci 10,9 procenta. Deficit veřejných financí by podle dubnové prognózy letos měl být 3,5 procenta HDP, v dalších letech by se měl snižovat.Česká národní banka zveřejnila svou novou makroekonomickou prognózu na počátku srpna. Očekává v ní hospodářský růst 0,1 procenta, zatímco v květnové predikci předpokládala zvýšení HDP o 0,5 procenta. Průměrnou inflaci centrální banka očekává 11 procent, proti květnu odhad zlepšila o 0,2 procentního bodu. V příštím roce ČNB předpokládá hospodářské oživení s růstem HDP 2,3 procenta, průměrná inflace by zároveň měla klesnout na 2,1 procenta.Před týdnem zveřejnila hospodářskou prognózu i Česká bankovní asociace. Podle ní letos vzroste HDP o 0,1 procenta a průměrná inflace bude 11 procent. Stejně jako centrální banka očekává i bankovní asociace v příštím roce hospodářské oživení s růstem HDP 2,3 procenta.Koruna ve čtvrtek ve srovnání se středečním závěrem zaznamenala jen minimální změny. K euru česká měna posílila o jeden haléř na 24,08 Kč/EUR. Vůči dolaru naopak o tři haléře oslabila, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,11 Kč/USD. Pražská burza stagnovala, oslabení bránil růst ceny akcií Komerční banky.Analytička Komerční banky Jana Steckerová upozornila na to, že pro měny střední Evropy dnes žádná zajímavější data zveřejněna nebyla. „Forwardové sazby pokračovaly v mírném poklesu. Do konce roku ve svých cenách zahrnují zhruba dvojí snížení úrokových sazeb o 25 bb, v horizontu šesti měsíců pak téměř čtvero,“ uvedla.Index pražské burzy PX ve čtvrtek sice stoupl, ale pouze o 0,02 procenta na 1361,72 bodu. Oslabení burzy bránil hlavně růst ceny akcí Komerční banky. Většina hlavních emisí jinak oslabovala, či stagnovala. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.Z deseti hlavních emisí pražské burzy posílily jen čtyři. Cenné papíry Komerční banky si polepšily o 0,49 procenta na 716 korun a zároveň zaznamenaly druhý největší objem obchodů z hlavních emisí. Nejvýraznějšího růstu dosáhly akcie pojišťovací skupiny VIG, které zdražily o 2,35 procenta na 611 korun.Burza se nepropadla do červených čísel navzdory tomu, že emise s největším objemem obchodů – akcie energetické firmy ČEZ – oslabila. Cenné papíry ČEZ odepsaly 0,78 procenta na 956,50 koruny. Také akcie bankovní skupiny Erste, která rovněž patřila k nejobchodovanějším, zlevnily o 0,86 procenta na 809 korun. Největší propad zasáhl cenné papíry výrobce solárních elektráren Photon Energy, a to o 4,76 procenta na 60 korun.