Ceny zlata klesají, protože dolar a výnosy rostou v důsledku jestřábích slov FEDu
Prezident minneapoliského Fedu Neel Kashkari v pozdně pondělním projevu uvedl, že vidí zvýšení sazeb ještě nejméně jednou v roce 2023 a že pravděpodobně zůstanou vyšší až do roku 2024.
Jeho komentáře byly ozvěnou komentářů předsedy Fedu Jeroma Powella z minulého týdne, který uvedl, že ustálená inflace a napjatý trh práce pravděpodobně vyvolají ještě jedno zvýšení sazeb v tomto roce. Powell rovněž bagatelizoval očekávání velkého pásma snižování sazeb v příštím roce, přičemž cílová sazba Fedu by měla zůstat nad 5 % až do roku 2024.
Výhled vyšších sazeb zhoršil vyhlídky zlata vzhledem k tomu, že vyšší výnosy zvyšují oportunitní náklady investice do nevýnosového aktiva. To zatížilo zejména výhled cen, přičemž futures na zlato v posledních seancích ztrácely více než spotová cena.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 913,62 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly o 0,2 % na 1 932,25 USD za unci. Oba instrumenty se nacházely na 11denním minimu.
Tlak na trhy s kovy vyvíjela především silnější zelená bankovka, protože jestřábí rétorika Fedu vyhnala dolar na nejvyšší úroveň za posledních 10 měsíců vůči koši měn.
V návaznosti na zasedání Fedu minulý týden vzrostly také výnosy státních dluhopisů, přičemž referenční desetiletá sazba dosáhla nejvyšší hodnoty od roku 2007.

Rostoucí obavy z uzavření americké vlády nezabránily růstu dolaru, přičemž vyšší sazby také zvýšily přitažlivost zelených bankovek jako bezpečného přístavu oproti zlatu.
Kongres má méně než týden na to, aby schválil zákon o výdajích a odvrátil shutdown
Zlato je sice bezpečným přístavem, ale během minulých vládních shutdownů zaznamenalo jen malé skutečné zisky. Během shutdownu v letech 2018-2019, který byl s 35 dny nejdelší v historii USA, došlo ke zhodnocení spotových cen pouze o 20 USD.
Ceny mědi klesají, nervozita z Číny přetrvává
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý rozšířily své ztráty kvůli přetrvávajícím obavám z ekonomického zpomalení v Číně, která je největším světovým dovozcem mědi.
Klíčovou hnací silou poptávky po mědi je také sektor nemovitostí. Futures kontrakty na měď klesly o 0,1 % na 3,702 USD za libru a pohybovaly se v blízkosti 1,5měsíčního minima.
Tento týden se nyní pozornost soustředí na údaje o indexu nákupních manažerů z Číny, které poskytnou další signály o podnikatelské aktivitě.
Ceny ropy klesají, protože výhled vysokých úrokových sazeb převažuje nad omezenou nabídkou
Ceny ropy v úterý klesly kvůli obavám, že poptávka po pohonných hmotách bude omezena tím, že hlavní centrální banky budou po delší dobu držet vyšší úrokové sazby, a to i přesto, že se očekává omezená nabídka.
Futures kontrakty na ropu Brent klesly o 38 centů na 92,91 USD za barel, zatímco futures kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate se obchodovaly o 34 centů níže na 89,34 USD.
„Obavy z hospodářské recese mohou opět dominovat pohybu na trhu s ropou kvůli prudkému růstu výnosů amerických dluhopisů po jestřábím postoji Fedu z minulého týdne,“ uvedla Tina Tengová, tržní analytička společnosti CMC Markets v Aucklandu.
Nejvyšší světoví tvůrci hospodářské politiky, americký Federální rezervní systém a Evropská centrální banka, v uplynulých dnech zopakovali svůj závazek bojovat proti inflaci, což signalizuje, že přísná politika může přetrvat déle, než se dříve předpokládalo. Vyšší úrokové sazby zpomalují hospodářský růst, což omezuje poptávku po ropě.

Ratingová agentura Moody’s v pondělí odděleně uvedla, že uzavření americké vlády by poškodilo úvěrové hodnocení země, což je varování, které přišlo měsíc poté, co agentura Fitch snížila rating USA o jeden stupeň v důsledku krize dluhového stropu.
Zatímco nabídka zůstává omezená, protože Rusko a Saúdská Arábie prodloužily snížení produkce do konce roku, Moskva v pondělí zmírnila dočasný zákaz vývozu benzínu a nafty, vydaný samostatně za účelem stabilizace domácího trhu.
Vzhledem k tomu, že v Číně od neděle začíná svátek Zlatý týden, mohly by ceny ropy získat podporu díky oživení cestování a z toho vyplývající poptávce po ropných produktech ze strany druhého největšího spotřebitele ropy na světě.
Podle banky JP Morgan ceny ropy od poloviny roku vzrostly přibližně o 30 %, což bylo způsobeno především omezenou nabídkou, která ve druhé polovině letošního roku umazala 0,5 procentního bodu z růstu světového HDP.
Tento šok však „není natolik velký, aby sám o sobě ohrozil expanzi“, dodala JP Morgan ve své poznámce.
„Předpokládáme 94 USD za barel do období 4. čtvrtletí 23. roku, což je maximální strmost křivky, kterou vidíme před tím, než OPEC pravděpodobně zmírní svá omezení nabídky,“ uvedl Baden Moore, vedoucí oddělení uhlíkové a komoditní strategie v National Australia Bank.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky