Klíčové body
- USA, Austrálie a Spojené království testují sonarová data zpracovaná umělou inteligencí
- Plán je součástí bezpečnostní aliance Aukus, která vznikla s cílem odstrašit Čínu
Rozhodnutí oznámili šéfové obrany těchto tří zemí v pátek. Uvedli, že posádky zapojené do tichomořských misí na předních námořních sledovacích a útočných letounech amerického námořnictva budou využívat algoritmy AI k rychlé analýze sonarových dat získaných podvodními zařízeními této trojice. Základní technologie je připravena zvýšit schopnost spojenců účinně sledovat čínské ponorky a podpořit tak jejich snahu o vyvážení sílícího vlivu rychle se modernizující čínské armády a její stupňující se globální asertivity. Tyto testy jsou důležitou součástí rozsáhlé dohody o sdílení technologií mezi těmito třemi zeměmi, která se nazývá Aukus Pillar II.
V trojstranném prohlášení předneseném během setkání v Kalifornii americký ministr obrany Lloyd Austin, australský ministr obrany Richard Marles a britský státní tajemník pro obranu Grant Shapps prohlásili, že společný pokrok usnadní včasné využívání velkého množství dat, čímž posílí jejich schopnosti v oblasti protiponorkového boje.

Stávající plány počítají s nasazením inovativních algoritmů umělé inteligence na více systémech, včetně letounu P-8A Poseidon, pro interpretaci dat ze sonobójí – podvodních detekčních přístrojů všech zúčastněných zemí. Všechny tři země využívají námořní letouny vyvinuté společností Boeing Co. Americká varianta tohoto bojového letounu podniká rutinní hlídky v Tichém oceánu, včetně Jihočínského moře, kde je občas zachytí čínské stíhací letouny. Poseidon nese nejen torpéda, ale také řízené střely určené k útoku na ponorky a hladinová plavidla.
Nedávná prohlášení tvoří nedílnou součást širšího bezpečnostního partnerství Aukus mezi třemi spojenci, jehož cílem je čelit Číně. První fáze se soustředila na domácí australské ponorky s jaderným pohonem, přičemž konečným cílem je společně navrhnout novou ponorku, která by se používala od roku 2040. Druhá fáze se točí kolem vzájemné spolupráce v osmi technologických odvětvích, včetně kvantových technologií, sofistikovaných opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti a hypersonických zbraní.
Obranné orgány těchto tří zemí předložily plány na osvojení svých schopností nasazovat a získávat podmořské bezpilotní prostředky ze svých současných ponorek pro podvodní útoky a sběr zpravodajských informací. Toto posílení kapacit by zlepšilo výkonnost jejich podmořských sil a podpořilo připravovanou australskou ponorku “SSN-AUKUS”.

Podle poslední výroční zprávy Pentagonu o čínské armádě provozuje tato asijská země v současné době šest balistických ponorek s jaderným pohonem, šest útočných ponorek s jaderným pohonem a 48 útočných ponorek s dieselovým pohonem/nezávislým pohonem na vzduchu. Zpráva uvádí, že “počet ponorek čínského námořnictva se podle prognóz zvýší do roku 2025 na 65 jednotek a do roku 2035 na 80 jednotek, a to navzdory probíhajícímu vyřazování zastaralých trupů, které je vyvoláno rozšiřováním kapacit pro stavbu ponorek”.
Trojstranné vojenské vedení deklarovalo další plány, které zahrnují svolání důsledného “průmyslového fóra” složeného ze zástupců vlády a průmyslu, které bude řídit tvorbu politiky, technické aspekty a obchodní rámce rozhodující pro vývoj a poskytování nejmodernějších schopností. Ustavující zasedání je naplánováno nejpozději na 30. června. Trojice rovněž plánuje posílit zapojení soukromého sektoru vytvořením “sítě investorů do obranného průmyslu Aukus”, která by měla podpořit financování a rozvíjet propojení průmyslu. Na začátku příštího roku bude zahájena soutěž “Innovation Prize Challenges”, v níž budou průmyslová odvětví ze tří zemí soutěžit o inovativní řešení složitých vojenských problémů. První výzva se bude týkat elektronického boje.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky