Klíčové body
- Čínské akcie rostou díky plánu na záchranu trhu.
- Hlavním vítězem na asijských trzích je hongkongský Hang Seng, který vzrostl o 3,2 %.
- Japonský index Nikkei 225 stagnuje, což odráží období zpomalení růstu.
- Americké akciové trhy rostou, ačkoli výsledky některých společností způsobily výkyvy.
Neověřené odhalení agentury Bloomberg s odvoláním na anonymní zdroje odhalilo tento očekávaný finanční manévr. Zpráva naznačuje, že Čína by k tomuto pokusu mohla využít offshorové a místní fondy spravované jejími státními podniky.
V čele pozitivního vývoje na asijských trzích stál hongkongský Hang Seng, který vzrostl o 3,2 % na 15 434,69. V těsném závěsu za ním se umístil šanghajský index Composite, který vzrostl o 0,7 % a skončil na hodnotě 2 776,06 bodu. Šanghajský trh však zpočátku zaznamenal prodejní tlak investorů nespokojených s rozhodnutím Číny zachovat základní úrokovou sazbu z úvěrů, a to navzdory nepříznivému ekonomickému panoramatu. Ekonomika, která se po rychlém pandemickém oživení již připravovala na další pokles, čelila zklamání, když šanghajský benchmark v pondělí klesl o 2,7 %. Obchoduje se na nejnižší úrovni od roku 2019 a chmurný výkon čínského trhu se odráží v 12% propadu indexu Hang Seng za letošní rok, který byl zaznamenán k pondělnímu závěru.
Jak však upozorňuje Tan Boon Heng z banky Mizuho, výrazná finanční náprava nemusí stačit k posílení stability trhu, pokud se nepodaří získat zpět důvěru investorů. Tan zdůrazňuje, že pokračující výprodej na čínském trhu ostře kontrastuje s celosvětovou akciovou rally. Navíc se odchylka Číny od globálních trendů v průběhu času pouze prohlubuje, místo aby vykazovala známky opožděné konvergence.

Japonský index Nikkei 225 nesdílel prudký nárůst trhu, vzdal se počátečního zisku a uzavřel o 0,1 % níže na úrovni 36 517,57 bodu. Přestože se index pohybuje těsně pod svým historickým rekordem 38957,44 stanoveným před prasknutím finanční bubliny v prosinci 1989, odráží období zpomalení růstu, které následovalo.
Bank of Japan odrážela nejistotu, která ovládá světové ekonomiky a finanční trhy, když se rozhodla zachovat svou remisivní měnovou politiku. V programovém prohlášení banka zopakovala, že bude udržovat základní úrokovou sazbu na úrovni minus 0,1 %, a dodala, že v případě potřeby mohou být zavedena další opatření k uvolnění měnové politiky. Očekávání, že banka ukončí svou zápornou úrokovou politiku, jejímž cílem je podpořit výdaje a investice, následně vedla k prudkému poklesu hodnoty japonského jenu. Do úterního rána odpovídal jeden americký dolar hodnotě 147,62 jenu, což představuje mírný pokles oproti pondělní uzavírací hodnotě 148,11 jenu.
Ostatní asijské trhy rovněž zaznamenaly růst, přičemž jihokorejský index Kospi vzrostl o 0,6 % na 2 478,61 a australský S&P/ASX 200 přidal 0,5 % na 7 514,90 bodu. Bangkocký index SET však zůstal poměrně beze změny.
Mezitím v pondělí americký index S&P 500 vzrostl o 0,2 % na 4 850,43 bodu. Průmyslový index Dow Jones překonal hranici 38 000 bodů a usadil se o 0,4 % výše na 38 001,81 bodu, kompozitní index Nasdaq posílil o 0,3 % na 15 360,29 bodu.

Několik významných událostí na amerických trzích kompenzovalo 24,2% propad, který zaznamenaly výsledky společnosti Archer Daniels Midland v důsledku regulatorní kontroly jejích účetních postupů. Akcie společnosti Macy’s vzrostly zejména o 3,6 % poté, co odmítly návrh na odkup od dvou investičních firem, protože neobsahoval žádnou “přesvědčivou hodnotu”. Akcie společnosti SolarEdge Technologies vyskočily o 4 % po oznámení snížení počtu zaměstnanců o 16 %, zatímco akcie NuStar Energy posílily o 18,2 % poté, co společnost Sunoco oznámila, že plánuje převzít tuto potrubní a skladovací společnost v rámci transakce v hodnotě 7,3 miliardy USD včetně dluhové krize.
Nadcházející týden bude svědkem prezentace výsledků hospodaření řady společností za poslední čtvrtletí roku 2023, přičemž se jich zúčastní téměř 70 podniků z indexu S&P 500, včetně velkých jmen jako American Airlines, Intel, Procter & Gamble a Tesla.
Prognózy předpovídají, že americká ekonomika nadále poroste, i když pomalejším tempem, což je v souladu s preferencemi Federálního rezervního systému, protože hyperaktivní ekonomika by mohla katalyzovat inflaci. Tento pátek má americká vláda rovněž zveřejnit nejnovější údaje o indexu inflace, přičemž ekonomové předpokládají, že inflace v prosinci ve srovnání s předchozím měsícem dosáhla stabilních 2,6 %.
Z dalších zpráv o obchodování vzrostla cena americké ropy o 9 centů na 74,85 USD za barel a cena ropy Brent o 6 centů na 80,12 USD za barel. A konečně, hodnota eura posílila z 1,0884 USD na 1,0912 USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky