Klíčové body
- Jak se dot-com bublina podepsala na indexu Nasdaq?!
- Hrozí něco podobného i v rámci horečky kolem AI?
- Jak se bránit?
Mnoho investorů se totiž obává, že nás něco podobného potká ještě v budoucnu.
Dne 1. března roku dosáhl akciový index Nasdaq Composite vrcholu v hodnotě 5 132,52 bodů, což znamenalo vrchol tzv. dot-com bubliny. Tato událost měla významné důsledky pro technologický sektor a investiční trhy.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 1870 – Paraguayská válka: smrtí paraguayského diktátora Francisca Solano Lópeze v bitvě u Cerro Corá končí šestiletý konfilkt mezi Paraguayí a aliancí Brazílie, Argentiny a Uruguaye.
- 1872 – Byl vyhlášen Yellowstonský národní park, nejstarší národní park na světě známý především pro divočinu a řadu geotermálních úkazů, zejména pak gejzír Old Faithful
- 1896 – Střetla se vojska Etiopie a Itálie v rámci první italsko-etiopské války v bitvě u Awdy.
- 1901 – Vznik Australské armády.
- 1920 – Vznik novodobého Maďarského království, pod vedením Miklóse Horthyho.
- 1920 –Slovenské národní divadlo slavnostně zahájilo svoji činnost operou Bedřicha Smetany Hubička.
- 1932 – Ve věku dvaceti měsíců byl unesen prvorozený syn Charles III. Charlese Lindbergha ml., amerického letce známého především prvním sólovým přeletem Atlantského oceánu v roce 1927.
- 1947 – Mezinárodní měnový fond zahájil finanční operace.
- 1950 – Klaus Fuchs, usvědčený ze špionáže pro SSSR, byl odsouzen k 14 letům káznice.
- 1954 – USA odpálily vodíkovou bombu Bravo v Mikronésii. Exploze v oblasti bikinského atolu na první pohled smazala z povrchu všechny okolní korálové ostrovy.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1936 – Byla dokončena stavba Hooverovy přehrady. Dokončení Hooverovy přehrady bylo především inženýrským projektem, ale mělo i významné hospodářské dopady, protože poskytla vodní energii a vodní zdroje pro jihozápad Spojených států.
- 1961 – Prezident John F. Kennedy zřídil nařízením Mírové sbory. Mírové sbory napomáhaly hospodářskému rozvoji a iniciativám souvisejícím s podnikáním v různých zemích světa.
- 1983 – V Japonsku byl uveden na trh zábavní systém Nintendo Entertainment System
(NES) . To znamenalo počátek dominance společnosti Nintendo v odvětví videoher a mělo významný dopad na obchodní prostředí v oblasti her.
Jak se dot-com bublina podepsala na indexu Nasdaq?!
Dotcom bublina byl rychlý růst ocenění akcií technologických společností v USA, který byl podpořen investicemi do internetových společností během býčího trhu na konci 90. let 20. století. Hodnota akciových trhů v tomto období exponenciálně rostla, přičemž technologický index Nasdaq vzrostl v letech 1995 až 2000 z méně než 1 000 na více než 5 000. V roce 2000 se hodnota indexu Nasdaq zvýšila o více než 1 000 bodů. V roce 2000 se situace začala měnit a v letech 2001 až 2002 bublina splaskla a akcie vstoupily na medvědí trh.
Následný krach znamenal pád indexu Nasdaq, který v letech 1995 až 2000 vzrostl pětkrát, z maxima 5 048,62 dne 10. března 2000 na 1 139,90 dne 4. října 2002, což představuje pokles o 76,81 %. Do konce roku 2001 většina akcií dotcomů zkrachovala. Dokonce i ceny akcií technologických blue-chipů, jako jsou Cisco, Intel a Oracle, ztratily více než 80 % své hodnoty. Trvalo 15 let, než Nasdaq znovu dosáhl svého vrcholu, což se mu podařilo až 24. dubna 2015.

Vzhledem k tomu, že kapitálové trhy vrhaly do odvětví peníze, start-upy se předháněly v rychlém zvětšování. Společnosti bez vlastních technologií se vzdaly fiskální odpovědnosti. Utrácely jmění za marketing, aby si vytvořily značky, které by je odlišily od konkurence. Některé začínající podniky vydávaly až 90 % svého rozpočtu na reklamu.
Spekulativní bubliny jsou notoricky známé tím, že je těžké je rozpoznat v době jejich vzniku, ale po jejich splasknutí se zdají být zřejmé.
V roce 1997 začalo na burzu Nasdaq proudit rekordní množství kapitálu. V roce 1999 směřovalo 39 % všech investic rizikového kapitálu do internetových společností. V tomto roce se většina ze 457 prvotních veřejných nabídek akcií
Bublina nakonec splaskla a mnoho investorů se potýkalo s velkými ztrátami a několik internetových společností zkrachovalo. Mezi společnosti, které bublinu přežily, patří Amazon, eBay a Priceline.
Devadesátá léta byla obdobím rychlého technologického pokroku v mnoha oblastech. Byla to však právě komercializace internetu, která vedla k největšímu růstu kapitálu, jaký kdy země zažila. Ačkoli nositelé špičkových technologií, jako jsou Intel, Cisco a Oracle, byli hnací silou organického růstu v technologickém sektoru, byly to právě začínající společnosti dotcom, které podpořily prudký růst akciového trhu, jenž začal v roce 1995.
Bublina, která se vytvořila během následujících pěti let, byla živena levnými penězi, snadným kapitálem, přílišnou důvěrou trhu a čistými spekulacemi. Investoři rizikového kapitálu, kteří toužili po dalším velkém úspěchu, volně investovali do každé společnosti, která měla za názvem „.com“. Ocenění bylo založeno na výnosech a ziscích, které by se dostavily až za několik let, pokud by obchodní model skutečně fungoval, a investoři byli až příliš ochotni přehlížet tradiční základy.
Společnosti, které ještě nevytvořily příjmy, zisky a v některých případech ani hotový produkt, vstoupily na trh s IPO, při nichž se ceny jejich akcií během jediného dne ztrojnásobily a zečtyřnásobily, což vyvolalo u investorů šílenství.
Index Nasdaq dosáhl vrcholu 10. března 2000 na úrovni 5 048 bodů – téměř dvojnásobek oproti předchozímu roku. Několik předních high-tech společností, jako například Dell a Cisco, zadalo v době, kdy trh dosáhl vrcholu, obrovské příkazy k prodeji svých akcií, což mezi investory vyvolalo panický prodej. Během několika týdnů ztratil akciový trh 10 % své hodnoty.

S tím, jak začal vysychat investiční kapitál, vyschla i životní síla společností dotcom s nedostatkem peněz. Dotcomové společnosti, jejichž tržní kapitalizace dosahovala stovek milionů dolarů, se během několika měsíců staly bezcennými. Do konce roku 2001 většina veřejně obchodovaných dotcomových společností zanikla a investiční kapitál v hodnotě bilionů dolarů se vypařil.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky