Klíčové body
- Dolar podpořila snížená očekávání snížení sazeb
- Libra roste díky silným údajům o zpracovatelském průmyslu
- Jen zůstává vystaven riziku intervencí
V 5:40 SEČ
Dolar podpořila snížená očekávání snížení sazeb
Americká měna získala v pondělí impuls poté, co údaje ukázaly první expanzi amerického zpracovatelského průmyslu od září 2022. Tento výhled je aktuálně v centru pozornosti prakticky všech traderů a potažmo i investorů. Uvidíme, kam se posuneme v následujících dnech a týdnech.
Další známky síly americké ekonomiky vedly k tomu, že obchodníci omezili očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému, což podpořilo dolar.
Nástroj FedWatch společnosti CME nyní zohledňuje 61,3% pravděpodobnost snížení sazeb Fedu v červnu, přičemž před týdnem byla pravděpodobnost přibližně 70,1 %.
Před páteční široce sledovanou zprávou o mzdách za březen nás v úterý čekají další ekonomické údaje, včetně volných pracovních míst a objednávek dlouhodobé spotřeby, obojí za únor.
„Pokud jde o budoucnost, v tomto týdnu vystoupí nesčetné množství řečníků z Fedu. Vzhledem ke směru, kterým se v poslední době ubírají americká data, se zdá být těžké očekávat z jejich strany obnovení holubičího postoje,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
„Trhy dnes očekávají mírně nižší údaj o počtu nově otevřených pracovních míst JOLTS,“ dodala ING, „tento údaj považujeme za potenciální hybnou sílu trhu, která by v případě měkkého údaje mohla zvrátit část dolarových zisků z konce minulého týdne.“

Libra roste díky silným údajům o zpracovatelském průmyslu
V Evropě se měnový pár EUR/USD snížil o 0,1 % na 1,0738 a klesl poté, co se výrobní aktivita v eurozóně v březnu dále zhoršila a klesala prudším tempem než v únoru.
Konečný index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu eurozóny HCOB, sestavovaný společností S&P Global, se v březnu snížil z únorových 46,5 bodu na 46,1 bodu, čímž překonal předběžný odhad 45,7 bodu, ale zůstal pod hranicí 50 bodů označující růst aktivity již 21. měsíc.
„Dvouletý diferenciál swapových sazeb EUR:USD je nyní na úrovni 145 bb ve prospěch dolaru. Jedná se o nejpříznivější úrokové podmínky pro dolar od prosince 2022,“ uvedla ING. „Není divu, že se EUR/USD pohodlně obchoduje pod úrovní 1,0800. Minimální hodnoty 1,0695/1,0700 z poloviny února jsou nyní zřejmým krátkodobým cílem.“
Měnový pár GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2569 a odrazil se od nedávných ztrát poté, co britští výrobci v březnu vykázali první celkový růst aktivity za posledních 20 měsíců, což naznačuje, že loňská mělká recese skončila.
Index nákupních manažerů S&P Global/CIPS UK Manufacturing vzrostl na 50,3 bodu, což je více než předběžná březnová hodnota 49,9 bodu a více než únorových 47,5 bodu. Nad hranicí 50 znamenající růst se tento index naposledy nacházel v červenci 2022.
Jen zůstává vystaven riziku intervencí
Měnový pár USD/JPY se obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 151,68, tedy těsně pod úrovní 151,80 z počátku seance, což je nejslabší úroveň od minulého týdne, kdy dosáhl 34letého minima 151,975.
Ministr financí Shunichi Suzuki dříve v úterý zopakoval, že nevylučuje žádné možnosti reakce na neuspořádané pohyby měny.
Japonské úřady v roce 2022 třikrát vstoupily na měnový trh, když prodávaly dolar, aby nakoupily jen, poprvé v září a znovu v říjnu, když se kurz jenu posunul k 152 za dolar.
Mezitím měnový pár USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,2358, přičemž jüan klesl na 4,5měsíční minimum vůči dolaru, což kompenzovalo prodej americké měny státními bankami.
Forexový trh se v současnosti jako celek ocitl tak nějak v útlumu, investoři a tradeři v tuto chvíli především vyčkávají na další vývoj a směřování trhu.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky